Na Ministerstve spravodlivosti SR sa 3.a 4. júla 2017 uskutočnili skúšky na výber znalcov z oblastí politického a náboženského extrémizmu. Aj keď záujemcov o prácu znalcov a odborníkov, presnejšie povedané, novodobých cenzorov a pracovníkov ideologickej polície bolo niekoľko desiatok, nakoniec boli (zatiaľ) prijatí len šiesti „experti“ a „znalci“ na problematiku politického extrémizmu. Na základe vyjadrenia tej „najcharakternejšej“ (charakter rozhoduje) ministerky spravodlivosti SR L. Žitňanskej, prijatí „experti“ po zložení sľubu (zaujímavé by bolo poznať jeho znenie) sa stanú zamestnancami novovytvoreného znaleckého odboru, ktorý z celkom pochopiteľných príčin neponesie názov Cenzorský úrad alebo niečo, čo je náplni práce takejto inštitúcie podobné, aj keď v skutočnosti bude plniť funkcie inštitúcie takéhoto zamerania. Navyše, novoprijatí cenzori a pracovníci ideologickej polície v jednom, v úzkej súčinnosti s orgánmi činnými v trestnom konaní a súdmi, budú spolupracovať pri odhaľovaní a prešetrovaní trestných činov extrémizmu. Znalecké posudky týchto „expertov“ na extrémizmus, o objektivite a nezaujatosti ktorých môžeme oprávnene pochybovať sa následne stanú dôležitým, v mnohých prípadoch usvedčujúcim znaleckým materiálom, na základe ktorého budú nepohodlní jednotlivci stíhaní za ich politické presvedčenie a prezentované názory.
Keď berieme do úvahy ten fakt, že v podstate nie je možné vymedziť a definovať všeobecne platné a objektívne kritéria politického a názorového extrémizmu (zatiaľ som sa s takýmito kritériami v žiadnej odbornej literatúre nestretol), oprávnene sa môžeme domnievať, že hlavným a jediným kritériom pri vypracovaní objednaných „expertných“ posudkov budú požiadavky dnešnej vládnucej politickej garnitúry, čo a priori vylučuje a spochybňuje ich objektivitu, nezaujatosť a odbornú úroveň.
Vytvorenie novodobého „cenzorského úradu“ v podobe svojráznej „ideologickej polície“ zapadá do celkovej koncepcie mocenského boja proti nepohodlným politickým oponentom a nezávislému mysleniu, do ktorého sa pustili naši „ochrancovia“ demokracie a jej hodnôt. To, že cenzúra, umlčovanie a prenasledovanie jednotlivcov a celých skupín za ich názory a politické presvedčenie nemá nič spoločné s podstatou a fungovaním pluralitnej demokracie naše vládnuce politické elity vôbec netrápi. Veď keď už naši „demokrati“ prijali protiústavný a nedemokratický protiextrémistický zákon, je potrebné a účelné vybrať aj vláde oddaných a poplatných „expertov“ a „znalcov“, ktorí, nepozerajúc sa na svoje vnútorné presvedčenie a svedomie sú ochotní na požiadanie svojich chlebodarcov vypracovať, zdôvodniť a podpísať také usvedčujúce materiály a expertízne analýzy, ktoré budú zodpovedať dopredu určeným požiadavkám.
PhDr. Š. Surmánek, CSc.
ĽS Naše Slovensko, Košice