Vieme, koho ešte správkyňa Grasalkovičovho paláca vyznamená. Čo na to prokurátor Honz?

Rozdávali sa rady a vyznamenania pri príležitosti výročia vzniku druhej Slovenskej republiky a dostali ich podobne ako za čias liberálneho predchodcu správkyne paláca iba tí, ktorí proti jej vzniku bojovali. Správkyňa paláca sa vysmiala a napľula všetkým Slovákom, najmä tým, ktorí štát chceli a bojovali zaň, priamo do tváre. Rozdala Rad bieleho dvojkríža, Pribinove rady, ale aj Rady Ľudovíta Štúra – a čo na to prokurátor Honz? Veď ak za citovanie textov tohto Štúra z 19. storočia je pokuta 4000 eur alebo tri mesiace za mrežami, nepochybne je sadzba vyššia za aktuálne velebenie mena a obrazu Ľudovíta Štúra.

Ak si pán prokurátor nevšimol, tu sú mená tých, ktorí Štúrov rad prebrali a nevyriekli pritom nič, čím by odsúdili jeho texty! Taký Peter Zajac, slovenský literárny vedec, predsa musí Štúrove texty poznať. On, čechoslovakista, ktorý bojoval proti vzniku samostatného štátu v roku 1993 a ktorý sa v roku 1988 spolu s Tatárom a Žiakom vyhrážali básnikovi Teodorovi Križkovi, že ak neprestane písať básne o Kristovi, tak ho zlikvidujú – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Zuzana Mistríková, osobnosť roku 1989 – Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. Andrej Bán, fotograf, reportér a publicista, ktorý napríklad vo svojej poslednej knihe Slon na Zemplíne narieka za starými časmi, keď Spišu udržiavali civilizačnú úroveň Nemci (áno Nemci!) a Maďari, a teraz tam vládnu Rómovia a Slováci – Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. František Mikloško, politik, ktorý hlasoval proti zvrchovanosti i proti slovenskej ústave a v druhom kole prezidentských volieb podporil Zuzanu Čaputovú – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.

A my vieme, kto bude nasledovať pri najbližšej príležitosti. Je to tá časť slovenskej „elity“, ktorá sa „celým svojím bytím“ postavila proti slovenskej zvrchovanosti a samostatnosti a podpísala sa pod výzvu „Za spoločný štát“, ktorú publikovali v Kultúrnom živote 23. septembra 1991, resp. tí, ktorí 6. marca 1991 sa postavili proti návrhu Deklarácie o štátnej suverenite SR. Tieto osoby sú na „čakačke“ na rady a vyznamenania. Ak ich ešte nedostali, patria medzi nich aj Milan Hamada, Martin M. Šimečka, Zuzana Krónerová, Peter Lipa, Jana Plichtová, Pavel Demeš, Milan Lasica, Ladislav Kováč, Martin Bútora, Zora Bútorová (práve dostala Pribinov rad), Ľubomír Feldek, Oľga Feldeková, Miln Žitný, Zuzana Szatmáryová, Ján Füle, Martin Huba, Iveta Radičová, Elena Vacvalová, Miroslav Žbirka, Jaro Rihák, Rudolf Zajac, Fedor Gál, Boris Farkaš, Tatiana Rosová, Magda Vášaryová, Eugen Korda, Rudolf Chmel, dovedna 891 ľudí.

Máme tip, kto by mal dostať Rad bieleho dvojkríža. Milada Horáková, česká právnička a politička, považovaná za symbol protikomunistického odboja a odporu, ho dostala in memoriam. Jej mladosť ešte s priezviskom Králová sa spája s Mariánskym stĺpom v Prahe na Staromestskom námestí. Na webovej adrese https://www.karmel2017.sk/tragedia-marianskeho-stlpu-v-prahe/ sa uvádza, že stĺp Nepoškvrnenej Panny Márie – Immaculaty, ktorý postavili 26. apríla 1650 z vďaky za víťazstvo nad Švédmi v októbri 1648, strhli 3. novembra 1918. Podľa webovej stránky, ktorú citujeme, bolo to „pro zasvěcence viditelným triumfem zednářstva nad katolickou Církví“. V ten deň „rozvášněný dav pod vedením socialisty Františka Sauera ze Žiškova strhl sloup. Sauer byl silně opilý a sám nemohl vylézt na hasičský žebřík… Podle zápisu z roku 1922 se svržení Mariánského sloupu měla zúčastnit Milada Králová (*25. 12. 1901, od roku 1927 provdaná Horáková) a měla uvázat smyčku kolem krku Panny Marie.“

Keď socha spadla a rozbila sa, „hlava Panny Marie odletěla jako uťatá“ a „žižkovský pěvecký sbor pod vedením sbormistra Kučery zazpíval „Dobrú noc, má milá, dobře spi, nech se ti zdávajú sladké sny.“ Hlava sa zgúľala k nohám „17 letého mladíka Jaroslava Seiferta (1901-1986)“, ktorý napísal v roku 1968 o tomto zážitku, ktorý ho trápil celý život, „velmi emotivní báseň“. Prečo teda Rad bieleho dvojkríža nie aj Seifertovi, nositeľovi Nobelovej ceny za literatúru?

Autor je členom Predsedníctva KDŽP a na spoločnej kandidátke Kotlebovci – ĽSNS má číslo 65.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Marián Tkáč

O AUTOROVI

Ekonóm, publicista, viceguvernér NBS pri jej zakladaní, podpísaný na prvej sérii slovenských bankoviek v roku 1993, predseda Matice slovenskej v rokoch 2010-2017

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 100

Celkové hodnotenie: 19.12

Priemerná čítanosť: 5167

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Polícia môže získať prístup k údajom z mobilných telefónov aj v prípade menej závažných trestných činov, rozhodol o tom Európsky súdny dvor

    0icon

    Bratislava 7. októbra 2024 (HSP/The European Conservative / Foto: Pixabay)   Európsky súdny dvor (European Court of Justice- ECJ) vyniesol rozhodnutie, v rámci ktorého povoľuje…

    Extrémistické ideológie väčšinou považujú za nepriateľa Židov či Rómov

    0icon

    Bratislava 7. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Extrémistické ideológie väčšinou za nepriateľa považujú Židov, Rómov, liberálov či LGBTI ľudí. Vyplýva to z Monitorovacej správy o…

    Po zrážke s osobným autom v Turanoch zomrel 36-ročný motocyklista

    0icon

    Tragické následky mala dopravná nehoda na ceste I/18 medzi Sučanmi a Turanmi v Martinskom okrese. Zrážku s osobným autom tu neprežil 36-ročný motocyklista. Informovala o…

    Na hrade Strečno sprístupnili výstavu Keď zubatá kosu brúsi

    0icon

    Strečno 7. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Daniel Stehlík)   Smrť a následný pohreb človeka bol oddávna spojený s množstvom magicko-rituálnych praktík. Zvyky spojené s odchodom človeka zo…

    V používaní zimných pneumatík sa na Slovensku nič nemení

    0icon

    Bratislava 7. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V používaní zimných pneumatík sa na Slovensku nič nemení. Na sociálnej sieti to zdôraznilo Ministerstvo vnútra (MV) SR s…

    Rekonštrukcia cesty I/66 cez horský priechod sa blíži do finále

    0icon

    Rekonštrukcia cesty I/66 cez horský priechod Vernár sa blíži do finále. Do dvoch týždňov by mali zrušiť aj dopravné obmedzenia. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa…

    Erik Kaliňák po návšteve v nadácii Zastavme korupciu: "Nenecháme ich len tak ďalej klamať, táto doba skončila"

    0icon

    Bratislava 7. októbra 2024 (HSP/Facebook / Foto: Screenshot Facebook video)   Minulý týždeň navštívili šéf Úradu vlády Juraj Gedra a europoslanec Erik Kaliňák(obaja SMER-SSD) nadáciu…

    Údajne či pravdepodobne

    0icon

    Bratislava 7. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Ak potrebujeme vyjadriť, že sa niečo pravdepodobne stalo, ale nie je to isté, nie je správne použiť výraz mal…

    Na viacerých miestach v Bratislave a okolí treba počítať so zdržaním

    0icon

    Doprava v Bratislave a okolí sa v pondelok ráno mierne komplikuje. Na viacerých miestach sa tvoria kolóny. Informovali o tom Zelená vlna STVR a Stella…

    Cesta I/9 pri obci Svinná je pre dopravnú nehodu neprejazdná

    0icon

    Cesta I/9 pri obci Svinná v Trenčianskom okrese je momentálne neprejazdná. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.

    FOTO DŇA