Najprv treba spomenúť, že nie, nepomýlil som sa, naozaj ide o piaty diel zo série prednášok Jordana Petersona o Biblii, nie štvrtý. A čo sa stalo, že som štvorku vynechal? Ozval sa mi jeden človek s tým, že by chcel pomôcť s titulkovaním. Tak sme sa dohodli, že spracuje štvrtý diel a ja sa posuniem na piaty. Ukázalo sa však, že keď dotyčný zistil, čo to vlastne obnáša, vzdal to po preložení prvých desiatich minút. No keďže som už mal rozrobenú piatu prednášku, rozhodol som sa ju dokončiť a k štvorke sa vrátiť potom. Našťastie sa vzhľadom na obsah nič závažnejšie nestalo, Peterson spomenul čosi zo štvrtej prednášky iba okrajovo.
K samotnému obsahu:
Na úvod Peterson prečíta list od fanúšičky, ku ktorému ju inšpiroval zážitok z ceremónie, na ktorej sa používa ayahuasca… Súhlasím s Petersonom, ťažko povedať, čo si o tom myslieť. Potom sa však už dostane k téme prednášky, ktorou je obeta. Na to mu poslúžil biblický príbeh o Kainovi a Ábelovi. Popritom však využíva aj časť zo svojej knihy 12 pravidiel pre život: liek na chaos, kde cituje kapitolu 7 s názvom Robte to, čo má zmysel, nie to, čo sa oplatí. Peterson o obete hovorí, že ide možno o najdôležitejší objav ľudstva v histórii. Venuje sa tiež obete matky, ktorá sa rozhoduje, že na svet privedie dieťa. Samozrejme, najvyšší príklad je Panna Mária, ktorá povedala Bohu áno, a napriek tomu, že svet je taký, aký je – plný zrady, nenávisti, násilia a nešťastia –, sa rozhodla, že porodí Ježiša.
Nedá mi nepristaviť sa pri tejto časti, pretože Peterson tu reaguje aj na argument žien, ktorý v dnešnej dobe počúvame až príliš často: „Nechcem mať deti, lebo už beztak je nás na svete priveľa.“ Podľa Petersona ide o vyslovene genocídny výrok, pretože keď človek ide do dôsledkov, treba sa pýtať, kto z nás je teda nadbytočný? Kto z nás sa má zabiť ako prvý? Respektíve, kto bude vyberať, koho treba zabiť ako prvého / kto sa má zabiť ako prvý? Ide teda o absolútne nedomyslený a hlúpy argument.
Ale späť k téme obety. Ak podľa Petersona človek nerobí obety, alebo ich robí nedbalo, nedosahuje v živote úspech, a preto ostáva zatrpknutý, nazlostený a kazí život sebe aj ostatným okolo seba. Výsledkom je potom čosi veľmi podobné tomu, čo Peterson opísal v príbehu o „pekelnej jedálni“. Ide o príklad toho, ako človek uplatňuje svoju zatrpknutosť voči svetu v absolútnych detailov v bežnom živote. Hoci ide o veľmi vážnu tému, Peterson dokázal túto „pekelnú jedáleň“ opísať s úžasným humorom podobným stand-up komikovi.
Prajem príjemné a obohacujúce sledovanie.
Link na video: https://www.youtube.com/watch?v=44f3mxcsI50