Enormný nárast počtu politických strán a hnutí. Je potrebné sprísniť kritéria pre zápis nových politických subjektov do registra politických strán a hnutí

V súčasnosti je na Slovensku v registri politických strán a hnutí pri MV SR celkovo zapísaných 156 subjektov, z ktorých väčšia časť – 95 sa momentálne nachádza v likvidácii, pričom 61 strán  pôsobí v súlade s požadovanými kritériami, čo v porovnaní s inými štátmi a vzhľadom na počet obyvateľstva a veľkosť SR je veľmi vysoké číslo. Samozrejme, že mnohé z nich existujú len formálne, t. j. disponujú len veľmi obmedzeným počtom členov a nevyvíjajú žiadnu činnosť, typickú pre tento typ záujmových organizácií. Menšia časť z nich sa zvykne aktivizovať až v predvolebnom období s cieľom zviditeľniť sa na verejnosti a osloviť svojich voličov a sympatizantov, čo však, ako pravidlo nevedie k želateľným výsledkom. Vo väčšine prípadov sú takéto subjekty v predvolebnom boji neúspešné a po jeho ukončení sa navracajú do svojho predchádzajúceho stavu formálne existujúcich „spiacich subjektov“.

V poslednom období (teda 6 mesiacov pred parlamentnými voľbami) dochádza na Slovensku k nárastu aktivít nielen už existujúcich politických subjektov ale aj k vzniku nových, uchádzajúcich sa o podiel na politickej moci v SR. Výsledkom je skutočnosť, podľa ktorej len od januára do júla tohto roka skoro dve desiatky nových subjektov požiadalo Ministerstvo vnútra SR o svoju registráciu. Patria k nim nasledujúce subjekty: Šariš, Naše voľby, Cieľ, Slovenská iniciatíva menšín, Rómske demokratické hnutie, Hlas občana, RADOSŤ – Hnutie Slovenska, Únia Štátnej Starostlivosti, Budúcnosť pre Slovensko, Slovenská vlastenecká strana, Pirátska strana, Právo a Povinnosť, Zelenáči-občianska iniciatíva, SOCIALISTI.SK, Rómska strana, Strana Spotrebiteľov, Alternatíva pre Slovensko, Ľudia ulice, Za ľudí. Je viac ako isté, že do volieb v roku 2020 vzniknú ďalšie subjekty, ktoré našu stranícku a politickú scénu urobia ešte viac neprehľadnou a väčšine občanom sťažia orientáciu pri ich výbere a prideľovaní svojich voličských preferencií. Zvlášť, ak drvivá väčšina z takýchto politických strán a hnutí nie je programovo a ideovo jasne vyprofilovaná, resp. ich programy a predkladané riešenia sú identické a v nejednom prípade veľmi všeobecné, čo do značnej miery znižuje ich čitateľnosť a možnosť zaradenia do presne vymedzeného politického spektra.

Zákonite vzniká otázka, čo motivuje tvorcov takýchto politických subjektov, resp. ich vedúcich predstaviteľov zakladať politické strany, venovať čas, energiu a neraz aj vlastné, ale hlavne sponzorské finančné prostriedky na projekty, ktoré sú z pohľadu naplnenia stanoveného cieľa (úspech vo voľbách) málo pravdepodobné a ťažko dosiahnuteľné. Tých dôvodov je hneď niekoľko. Nedá sa vylúčiť, že jedným z nich je snaha zaujať dôležité postavenie na politickej scéne, získať podiel na politickej moci a realizovať svoj politický program, s cieľom ovplyvňovať štátny, politický a verejný život na Slovensku. Často krát sú to však dôvody subjektívneho charakteru, akým je veľké ego zakladateľov, resp. zakladateľa straníckeho subjektu, ich nenaplnené osobnostné túžby, presvedčenie o svojej výnimočnosti, o svojich kvalitách a nespochybniteľnom predurčení uspieť v politickom zápase o prienik na „politický Olymp“. V nejednom prípade je to stret záujmov, odlišné predstavy o činnosti a smerovaní strany ako aj osobné kvality a odlišné kariérne záujmy dvoch silných vodcovských osobností, pre ktorých je pôsobenie v jednom politickom zoskupení len dočasným riešením. Vyústením takéhoto stavu je nevyhnutný konflikt medzi nimi, v dôsledku čoho dochádza  k porážke jedného z nich a jeho následný odchod z vedenia strany, resp. zo strany ako takej. Pomerne častou príčinou nespokojnosti a frustrácie časti členov politických strán, vedúcou k vytváraniu straníckych frakcií a ideových platforiem vnútri strany a následnému odchodu a vstupu do inej, resp. založenia iného politického subjektu sú ich nenaplnené mocenskostranícke a politické ambície a ciele (nestali sa súčasťou najvyšších straníckych orgánov, nedostali sa na zvoliteľné miesto na kandidátskej listine a pod.) a niekedy (čo je menej častý prípad) aj nespokojnosť s ideologickým ukotvením stranyjej názorovou orientáciou. Uvedené dôvody zmien „politického trička“ majúce prevažne subjektívny charakter, ako aj situácie a udalosti sprevádzajúce tieto pohyby v stranách pripomínajú skôr „truc podnik“ nezrelých adolescentov, než zodpovedne konajúce a politicky vyzreté správanie jednotlivcov.

Súčasťou subjektívne zameraných dôvodov sú aj dôvody špekulatívneho charakteru. Zvlášť v predvolebnom období zaznamenávame nárast počtu, ale aj zvyšujúce sa aktivity mnohých politických subjektov, ktoré aj napriek vynaloženým finančným prostriedkom nemajú žiadnu šancu uspieť v predvolebnom boji a získať podiel na politickej moci v štáte. Dôvod, prečo idú do vopred prehraného boja je snaha spopularizovať stranu jej vedúce osobnosti na verejnosti, využiť zákonom pridelený vysielací priestor vo verejnoprávnych médiách na svoje zviditeľnenieprezentáciu svojich programov. Takto získanú „popularitu“ môžu následne využiť pri iných typoch volieb, napr. pri regionálnych alebo komunálnych voľbách, v ktorých majú väčšiu šancu uspieť. Nezriedka sa tým dôvodom stáva snaha vedúcich predstaviteľov irelevantného politického subjektu získať si pozornosť väčších a úspešnejších politických strán, uzatvoriť s nimi dohodu o svojom umiestnení na ich kandidátskych listinách a takýmto spôsobom zvýšiť šance svojho zvolenia. Ďalším špekulatívnym dôvodom, prečo sa stranícke subjekty zakladajú, resp. začínajú v predvolebnom období zvyšovať svoje aktivity je snaha odoberať voličské hlasy konkurenčným stranám. Často je za tým záujem väčších, na politickej scéne už dlhodobo etablovanýchfinančne zabezpečených strán a hnutí (resp. ich sponzori z radov oligarchov), ktoré sú ochotné investovať nemalé finančné prostriedky do predvolebnej kampane tých strán, u ktorých je veľmi malá pravdepodobnosť, že budú úspešné. Dôležité je, aby takéto strany, slúžiace ako marketingový projekt na odčerpávanie hlasov  na seba naviazali určitý počet voličských preferencií (aj jedno, dve alebo aj tri percentá sa počítajú), ktoré by ináč mohli voliči prideliť konkurenčnému politickému subjektu a tým ho oslabiť, resp. zabrániť mu v získaní potrebného množstva hlasov, ktoré by jeho kandidátom zabezpečilo prienik do NR SR.

S cieľom zamedziť podobným špekulatívnym praktikám a určitým spôsobom sťažiť, resp. efektívnejšie koordinovaťsprísniť vznik a registráciu nových strán a hnutí je potrebné prijať nové a účinnejšie kritériapodmienky ich zápisu do registra politických strán a hnutí. Jedným z takýchto potrebných racionálnych opatrení je nutnosť novelizácie Zákona č. 85/2005 Z. z. (zákon o politických stranách a politických hnutiach), ktorou by sa navýšil počet občanov z dnes požadovaných 10 000 na navrhovaných 50 000 a ktorí by svojimi podpismi prejavili súhlas so vznikom konkrétneho politického subjektu. Opodstatnenou sa ukazuje aj nutnosť novelizácie Zákona č. 180/2014 Z. z. (zákon o podmienkach výkonu volebného práva a zmene a doplnení niektorých zákonov), ktorou by sa volebná kaucia pre kandidujúce politické subjekty do NR SR zvýšila z terajších 17 000 eur na navrhovaných 50 000 eur, čím by sa s veľkou pravdepodobnosťou zamedzilo vzniku mnohých nových ministraničiek ako aj špekuláciám zo strany ich vedúcich predstaviteľov. V prípade získania minimálne 2% a viac voličských hlasov by sa táto kaucia vrátila danému politickému subjektu. V opačnom prípade, tak ako to dnes upravuje platná zákonná norma, by sa táto suma stala súčasťou štátneho rozpočtu.

 

PhDr. Štefan Surmánek, CSc.

ĽS Naše Slovensko, Košice

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Štefan Surmánek

O AUTOROVI

Bývalý vysokoškolský pedagóg, ktorý sa zaoberá otázkami politického vývoja a diania na Slovensku a vo svete.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 65

Celkové hodnotenie: 17.75

Priemerná čítanosť: 1803

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Obchodné rozhovory budú pokračovať, lídri EK a Británie si zavolajú v pondelok

  0icon

  Brusel 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth, Pool)   Pobrexitové obchodné rozhovory medzi Európskou úniou a Britániou budú po krátkom prerušení pokračovať v nedeľu. Po telefonáte…

  Morvay sa stal v osobnom rekorde majstrom SR v chôdzi na 50 km

  0icon

  Trnava 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)   Titul majstra Slovenska v chôdzi na 50 km na národnom šampionáte v Trnave si vybojoval Michal Morvay z…

  Najlepšími atlétmi roka sa stali Duplantis a Rojasová

  0icon

  Paríž 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Hangst /Pool Via AP,Matt Dunham)   Atlétmi roka sa podľa Svetovej atletiky (World Athletics) stali švédsky žrdkár Armand Duplantis a…

  Slovan Bratislava - AS Trenčín 2:0 v 16. kole

  0icon

  Bratislava 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Futbalisti ŠK Slovan Bratislava sú aj naďalej na čele tabuľky vo Fortuna lige. V sobotňajšom zápase zdolali na…

  V nedeľu budú mimoriadne otvorené dve odberové miesta v nemocnici v Petržalke

  0icon

  Bratislava 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   V nedeľu 6. decembra budú mimoriadne otvorené dve odberové miesta v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v bratislavskej…

  Stonehenge uzavreli pre turistov, oblasť obsadili demonštranti

  0icon

  Londýn 5. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)   Úrady v sobotu zatvorili anglický monument Stonehenge pre turistov po tom, ako sa v oblasti zhromaždili ľudia protestujúci…

  Požiar v New Yorku zničil historický kostol

  0icon

  New York 5. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Yuki Iwamura)   Na newyorskom Manhattane zničil v sobotu ráno požiar historický kostol. Plamene sa začali šíriť pred svitaním z…

  Neapol premenoval štadión na počesť zosnulého Maradonu

  0icon

  Neapol 5. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro Garofalo/LaPresse via AP)   Taliansky futbalový klub SSC Neapol v piatok oficiálne premenoval štadión na počesť bývalého kapitána "partenopei" Diega…

  14 sudcov vyzýva na zachovanie demokracie a právneho štátu a upozorňuje: „Dochádza k porušovaniu základných slobôd občanov SR"

  0icon

  Bratislava 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Štrnásť sudcov vyzýva prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, vládu SR, Národnú radu SR a predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka,…

  Stovky ľudí v Berlíne protestovali proti zbrojeniu a výdavkom na obranu

  0icon

  Berlín 5. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Fabian Sommer/dpa via AP)   Niekoľko stoviek ľudí vytvorilo v sobotu ľudskú reťaz pred budovou nemeckého parlamentu v Berlíne, aby vyjadrili…

  TopDesať

  Sú úsporné žiarovky v skutočnosti škodlivé pre životné prostredie?

  0 icon

  Klasické žiarovky z domácností postupne odchádzajú. Nie je to ale iba reklamný trik, aby sme si priplatili za nové technológie? Sú vôbec také úsporné, ako sa hovorí? To, že sa Európska únia po vzore iných krajín sveta rozhodla postupne skoncovať s obyčajnými žiarovkami, nie je náhoda. Na svetlo premenia iba desatinu…

  Aké potraviny môžu spôsobovať rakovinu?

  0 icon

  Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) každý šiesty človek umrie na rakovinu. Len v roku 2018 si onkologické choroby vyžiadali život 9,6 miliónov ľudí. Približne v jednej tretine prípadov vznikla rakovina kvôli nezdravej strave, tvrdia odborníci. Na aké potraviny by sme si mali pri konzumácii dávať pozor? 1. Sladká smrť

  10 faktov o Mikulášovi, ktorý nám prináša sladkosti, ale aj zemiaky

  0 icon

  Tak a je to tu. Opäť ubehol skoro celý rok a ty si si to uvedomil práve teraz, keď si vošiel do obchodných centier, prešiel si sa po námestí alebo máš zapnutú televíziu. December. Vianočné piesne dopĺňajú atmosféru hemživých ľudí, ktorí sa snažia vykúpiť všetky zásoby majonézy, vajec a zemiakov. Zasa nastal ten…

  900 mŕtvych pri masakre v Jonestowne: 2. časť

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku s názvom 900 mŕtvych pri masakre v Jonestowne. Vodca skupiny Chrám ľudu – Jones, po rokoch cestovania našiel „úkryt“ pred prípadnou jadrovou vojnou pre svoj „ľud“ práve v Guyane. Takýto presun však vyžadoval množstvo peňazí, ktoré Jones nemal, a tak sa rozhodol svoju sektu presunúť do Ukiah v Kalifornii. Práve o mieste…

  Človek premenený na vlka a vytie na mesiac: 2. časť

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku o histórii spojenia človeka a šelmy, ktorá vyje na mesiac. Ľudia si totiž už od nepamäti spájali zvieratá s ľuďmi, z čoho vznikali rôzny spojenia, ako opičí muž, žena v tele vtáka, či človek premenený na vlka. Vlci sú spájaní aj s bosoráctvom, keďže sa verilo, že sú ťažnými zvieratami stríg a strigôňov.…

  Vo svete IT

  Vesmír opäť ukazuje svoju krásu, no v tomto prípade aj dramatické zmeny, ktoré prekvapujú astronómov

  0 icon

  Astronómom sa podarilo zachytiť unikátny pohľad na rýchlo miznúcu hmlovinu Hen 3-1357, prezývanú aj Stingray nebula, píše portál NASA- Hubblesite. Archívne dáta Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu poukazujú na to, že za posledné dve dekády hmlovina výrazne vybledla. Výskumníci zároveň poukazujú na to, že pozorovať tak rapídnu zmenu je naozaj výnimočné. Fotografia…

  Špeciálne kryty, ktoré vás majú ochrániť pred žiarením z routeru, sú nielen zbytočné, ale aj znižujú výkon Wi-Fi

  0 icon

  Vynaliezavosť ľudí vskutku nemá hraníc. Obzvlášť v prípade „výmyslov“, ktoré majú za cieľ zarobiť na ľuďoch s nedostatkom informácií. Portál theverge.com upozorňuje na vcelku kuriózny produkt, ktorý sa začal vo veľkom predávať prostredníctvom rôznych platforiem ako je napríklad Amazon. „Klietky na Wi-Fi“ Portál konkrétne upozorňuje na špeciálne „ochranné“ skrinky, ktoré…

  Samsung má aktívne vyvíjať kamerový čip s rozlíšením 600-megapixelov. Tvrdí to známy leaker informácií

  0 icon

  Ešte v apríli toto roka prišiel známy leaker informácií hovoriaci si „Ice Universe“ s informáciou, že Samsung údajne vyvíja kamerový čip s rozlíšením 600-megapixelov, čo je viac ako rozlíšenie oči. Len pre zaujímavosť, ľudské oko je schopné vidieť rozlíšenie 576-megapixelov. Na tému upozorňuje portál Gizmochina.com. Samsung má aktívne pracovať na…

  Čína úspešne naštartovala experimentálny reaktor, ktorého teplota prevyšuje teplotu slnečného jadra

  0 icon

  Číne sa podarilo úspešne naštartovať ich „Umelé Slnko.“ Ide o jadrový reaktor s názvom HL-2M Tokamak, ktorý je zároveň najväčším a najpokročilejším experimentálnym reaktorom, píše portál Phys. Cieľom Číny je vytvoriť silný zdroj čistej energie. Reaktor využíva magnetické pole na fúziu horúcej plazmy, ktorá môže dosiahnuť teploty, prevyšujúce 150-miliónov °C.…

  YouTube vás pri vkladaní urážlivých komentárov vyzve, či si nerozmyslíte jeho uverejnenie

  0 icon

  Platforma YouTube je aktuálne najpopulárnejším video serverom na svete. Spolu s popularitou služby ruka v ruke ide množstvo ľudí, ktorí sa nesprávajú najslušnejšie. Susan Wojcicki, radiateľka spoločnosti YouTube, zdieľala niekoľko noviniek, ktoré by mali priniesť „viac slušnosti“. Spoločnosť sa rozhodla otestovať novú funkciu, ktorej cieľom je priniesť viac slušnosti a…

  Armádny Magazín

  Hlavný americký generál: USA strácajú čas odstrašovaním Číny - nemáme na vyváženie jej sily

  0 icon

  USA, 5.December 2020 (AM) - "USA strácajú čas odstrašovaním Číny" uviedol hlavný americký generál Stanley McChrystal. Americký generál vo výslužbe varoval, že USA podcenili rastúce vojenské kapacity Číny, a súčasne narastá obava, že na potlačenie tohto prudkého nárastu sa kráti čas a je možné, že prepad vojenských kapacít USA už nebude len…

  Vedia občania, že sa na nich môže vzťahovať branná povinnosť?

  0 icon

  Česko, 5.December 2020 (AM, MOČR) - V novembri dostalo české Ministerstvo obrany od agentúry STEM / MARK výsledky bleskového prieskumu verejnej mienky k tematike prípravy občanov na obranu štát

  Historické okienko: Skryté príčiny Druhej svetovej vojny

  0 icon

  Rusko, 5.December 2020 (AM) - Redakcia ruskej Pravdy o nich hovorila s riaditeľom Ústredia ruských štúdií Moskovskej štátnej univerzity a Inštitútu systémových strategických analýz, historikom, sociológom a publicistom Andrejom Fursovom.   Tvrdíte, že pojmy 1. sv. vojna a 2. sv. vojna už nie sú celkom sp

  Viete, že počas vojny nebol výnimkou ani kanibalizmus? ... a ďalšie menej známe fakty z bojiska druhej svetovej

  0 icon

  Slovensko, 4.December 2020 (AM) - Viete, že...? ...Červená armáda mala počas vojny aj svojské prívlastky? Letectvo – Červení sokoly, delostrelectvo – Bohovia vojny a pechota – Cárovná polí?   ...za bojové zásluhy počas 2. sv. vojny bolo v Červenej armáde vyznamenaných 7 jazdeckých zborov a 17 k

  Svetlo sveta

  Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

  0 icon

  Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

  Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

  0 icon

  Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

  Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

  0 icon

  Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

  Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

  0 icon

  Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

  Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

  0 icon

  Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

 • icon FOTO DŇA