Na Štefánika sa za prvej ČSR pľulo aj po jeho smrti. V dielni sochára Kafku ho symbolicky vyzliekli z generálskej uniformy a odeli do ponižujúcej leteckej kombinézy. Súsošie zdegradovaného spoluzakladateľa Česko-Slovenska s dominujúcim českým levom na pylóne nám vtedy z Prahy vnútili na bratislavské nábrežie, aby sme náhodou nezabudli, kto je v unitárnom štáte pánom. A to pôvodne malo Štefánikovu sochu obklopovať päť levov!
Po desaťročiach túto zvrátenosť rehabilitovali bratislavskí čechoslovakisti. Revitalizácia kontroverzného pamätníka pred budovou SND je nielen opätovným pľuvancom na Štefánika, ale aj na všetkých národne cítiacich Slovákov. Som presvedčený, že ak nie celé súsošie, minimálne lev bude v budúcnosti z tohto miesta demontovaný a zničený, prípadne darovaný našim západným susedom.
Je to totiž ich symbol, ktorý sa úplne nenáležite opäť vypína vysoko nad Štefánikom, čím sa stáva aj symbolom čechoslovakizmu – dominancie Čechov nad Slovákmi. Po toľkých rokoch samostatnej slovenskej štátnosti je to čosi neslýchané. História raz odsúdi opätovnú inštaláciu súsošia, ktoré je nielen odporné, ale aj dávno prežité.
Dobové reakcie slovenských osobností na reinštaláciu čechoslovakistického súsošia pri novostavbe Slovenského národného divadla a bratislavskej Eurovei v apríli 2009:
Matúš Kučera, profesor a historik:
Symbolika pomníka voľakedy znázorňovala supremáciu československej štátnosti nad osobnosťou Štefánika. Táto tradícia sa už prežila a nie je potrebné ju kriesiť.
Jozef Šimonovič, herec a recitátor:
Môj postoj je absolútne negatívny. Najmä preto, že aj pri najväčšej úcte ku Štefánikovi, pred špičkovou kultúrnou ustanovizňou nemá čo robiť ani vojak, ani zviera.
Ladislav Ťažký, spisovateľ:
Národné divadlo je sídlo Thálie a ďalších jej podriadených múz. Ten muž v kombinéze, teda vojak letec, strážený levom, má byť strážnym, ktorý k nim (múzam) nepustí divákov?
Ivan Mrva, pedagóg a historik:
Štefánikov výzor je účelovo urobený tak, aby nepripomínal jeho generálsku hodnosť a to, že bol významnou politicko-vojenskou osobnosťou.
Eva Kristinová, herečka a recitátorka:
Všetko je už vo finále a 4. mája opäť predvedieme svetu svoju nedostatočnú úctu k jednej z najvýznamnejších osobností našich dejín. Dúfam, že sa dodatočne spamätáme a vytvoríme Štefánikovi pamätník na dôstojnom mieste.
Milan Laluha, výtvarník:
Socha mala mať iné miesto a najmä uniformu. Je divné, že by mal stáť pod zvieraťom.
Jozef Zajac, pedagóg:
Štefánik vyzerá otrasne. Dvadsať metrov pod levom vyzerá ako čistič topánok.
Alexander Ilečko, akademický sochár:
Je to minulosť. Lev symbolizoval český nacionalizmus. Vtedy sa Slováci snažili získať autonómiu a Česi túto otázku stále odkladali. Naopak, dali do Bratislavy leva, aby ukázali svoju prítomnosť. Chcem upozorniť, že pôvodný návrh súsošia obsahoval 5 levov okolo Štefánika. Nesúhlasím s osadením pylónu pred SND.
Viliam Pašteka, pedagóg:
Na odhalenie tohto pylónu naplánovali hostí z Francúzska, tak si neviem predstaviť, ako to dopadne. Malo by sa počkať na novú, dôstojnú sochu M. R. Štefánika.
Marián Polonský, akademický sochár:
Keď od začiatku nie je niečo dobré a čestné, nemôže to dobre dopadnúť. Celá akcia okolo Štefánikovej sochy je nečistá a výtvarne je to paškvil.
Milan Vároš, spisovateľ:
Som autorom knihy Posledný let generála Štefánika, ktorú ocenili aj Česi. Úplne sa stotožňujem s postojmi pani Kristinovej a pána Hornáčka, ktoré presadzovali na pôde Výboru NR SR pre kultúru a médiá.
Ondrej Zimka, akademický maliar:
Lev ako symbol českého kolonializmu nemôže byť umiestnený nad sochou generála Milana Rastislava Štefánika.
Július Binder, vodohospodár, staviteľ Vodného diela Gabčíkovo:
Pripravovaná koncepcia umiestnenia českého leva na vysokom pylóne v predpolí so Štefánikom v leteckom odeve a tretinovej výške je dehonestujúca.
Ivan Pišút, vedec:
Je to víťazstvo čechoslovakizmu, potupa pre Štefánika a hanba pre Slovensko. Je to hrozné, že takéto monštrum sa podarilo čechoslovakistom po toľkých rokoch samostatnosti Slovenska presadiť.