Moderná história dolára je rovnako šialená, ako moderná história USA. Po klasickom zlatom štandarde z rokov 1871 – 1914 (1/20 unce zlata = 1 dolár) prišla starostlivo naplánovaná 1. svetová vojna a s ňou devalvácia mien a opustenie priame závislosti od zlata. FED spečatil nový osud dolára. Zostal síce napojený na zlato, no ostatné meny sa napojili iba na dolár. A bolo vymaľované. USA boli po 2. svetovej vojne presýtené európskym zlatom, umne viedli predošlé boje mimo svojho územia. Zničené krajiny zakrátko obnovili vlastný priemyselný potenciál a zaplavili Spojené štáty so zastaraným priemyslom novým tvarom. USA platili dolármi a za doláre zahraničie nakupovalo zlato z USA. Dovtedy pokiaľ sa neminulo. Systém vydržal do začiatku 70-tych rokov.
Počas umelo vyvolanej ropnej krízy stúpli ceny palív štvornásobne a USA mali pripravenú pôdu pre nový projekt. Pod vedením ministra financií H. Kissingera prebehli jednania s OPEC (hlavne so Saudskou Arábiou) a následná dohoda stanovila dolár ako jedinú menu, určenú na obchodovanie s ropou. Pritom dolár tej doby nedosahoval hodnotu jenu, švajčiarskeho franku či nemeckej marky. Petrodolár sa narodil. Zaujímavou informáciou pre odporcov košpirácií je skutočnosť, že vedenie vtedajšieho ZSSR prikázalo prakticky celému východnému bloku realizovať obchod so Západom v dolároch a pomohlo tak zachrániť americkú menu. To ukazuje na tandemové riadenie v praxi a na skutočné tenzory (a pôvod) moci dvoch „znepriatelených“ doktrín.
Premostíme do súčasnosti. Spojené štáty sa prebudili zvolením Tumpa za prezidenta do otvoreného zápasu medzi globálnymi špičkami a americkými neoconmi. America the First (izolácia) kontra Pax Americana (nekonečná vojna) je bojom na život a na smrť. Americké špičky získali pocit, že oni budú riadiť svet a odmietajú slúžiť vyšším silám bez toho, aby sa obťažovali osvojiť si ich znalosti. Chvíľkovo mocný a stále hlúpy sluha chce riadiť múdreho pána, hoci skazeného. Lenže pažravosť sluhu presahuje hranice zdrojov planéty a výhľadovo ťahá ku dnu celé ľudstvo. Preto je nutné zrušiť, mimo iné, finančné parazitovanie dolára na ostatných menách.
Prvým krokom na postupné odstavenie dolára bolo Trumpovo odstúpenie USA od TTIP a prerušenie budúceho vplyvu na Euro. Nasledujúcim krokom sú udalosti na Blízkom východe. Petrodolár cez Saudov ovplyvňuje celosvetový obchod ropy bizarným spôsobom. Saudská Arábia predáva ropu za doláre a za tržbu nakupuje americké dlhopisy, aby udržala systém pri živote. Slabinou systému je spôsob vývozu: cez more na tankeroch.
Putin varuje, že svet stojí pred hospodárskou (finančnou) krízou, akú svet ešte nezažil. Úverové pyramídy USA, nastavené na splácanie v rokoch 2019 a 2020 vysoko prevyšujú možnosti vyrovnať dlh. Jedinou a stálou snahou je rozštiepenie Ruska akýmkoľvek spôsobom a použiť jeho zdroje na zastabilizovanie situácie. Lenže trockisti zo ZSSR v roku 1973 pomohli Západu dobrovoľne. Dnes nezostáva neoconom nič iné, iba viesť otvorenú vojnu. Ťaženie proti Rusku na všetkých vyšších prioritách zlyhalo a zostala tá najnižšia: vojenský konflikt, zničenie a pohltenie „diabla z východu“. To Rusi nechcú pripustiť a za pomoci situačného spojenca Trumpa kazia neoconom ich nebezpečné plány.
Svet je unavený z nekonečného dotovania dlhov USA a veľkí hráči pristupujú ku konkrétnym krokom. Po prvej vlne vymyslených sankcií Rusko úporne pracovalo na vlastnom platobnom systéme, kompaktibilnom s Čínou a s Indiou. Má chrániť mocnosti po zrútení sa doláru. Snahou o predídenie chaosu je posledné Putinova vyhlásenie, že Rusko bude naďalej obchodovať v dolároch a jeho spojenci tiež, hoci bežne už obchodujú v národných menách. Jedná sa realistický krok, slúžiaci na ukľudnenie situácie a menej šokovú destabilizáciu dolára a zrútenie svetového finančného systému. Lenže šok príde, pretože v hre je Irán, ako trójsky kôň globálnych síl. A Trump, ich zástupca, to vie.
Irán, preberajúci konceptuálny moc (hoci spomalene) patrí k trom krajinám sveta, v ktorých nemajú Rotchildovci banku. Sionistický slabnúci vplyv a vlastná burza na ropu im umožňuje bez deštrukčných rizík uzavrieť Hormuský prieliv a Perzský záliv a zamedziť tankerom vyvážať čierne zlato z Arabského polostrova. USA nedokázali pokoriť Sýriu a vybudovať tadiaľ ropovod, Jemen naďalej vzdoruje Saudom a Čína drží pevne v rukách Africký roh. Tak hrozí aj blokácia Červeného mora. Optimisti odhadujú cenu za barel na 250 dolárov po uzavretí námorných ciest, pesimisti hovoria až o 400(!!!) dolároch. Hore vyletí aj zlato a rovnica drahá ropa = bezcenný dolár začne účinkovať.
Henry Kissinger v roku 2012 prorokoval zánik Izraela v horizonte 10 rokov a tým medzi riadkami jednoznačne ukazoval na vážne zmeny na Blízkom východe a v USA. Stačí zámienka, vopred pripravená rozbuška a konflikt v nestabilnej oblasti pochová dolár nadobro. Preformátovanie USA po vzore ZSSR zavŕši zmenu unipolárneho sveta na multipolárny, posilní EU a Euro sa pridá k juanu a rublu. A možno nie. Istou je pokračujúci boj Trumpa a amerických elít o možnosť riadenia procesov v USA. To, že úradujúci prezident Spojených štátov stále žije, je dôkazom veľkosti síl, stojacich mu za chrbtom. Existencia dolára je zase potvrdením parazitizmu doktríny Pax Americana na svete.
Nielen leto, ale aj jeseň tohto roku bude zrejme horúca. Nič neskončí a nezačne zo dňa na deň. Procesy bežia a každý deň prináša udalosti, zapadajúce do mozaiky, zobrazujúcej šachovú partiu s mnohými hráčmi, meniacimi sa na figúrky a naopak. Proroctvá, ako najvyššia forma prognóz, hovoria jednoznačne: pokoj nebude a šelma vyjde z mora. Nám nezostáva nič iné, iba prehodiť strelku na kompase Slovenska zo Západu na Východ.