Výber spotrebnej dane z cigariet aj napriek rýchlemu rastu českej ekonomiky po nadobudnutí účinnosti proti fajčiarskeho zákona v Česku klesá, aj napriek tomu, že na ostatných daniach štát stále viac zarába. Zo spotrebnej dane a DPH z tabakových výrobkov štát získal za prvých sedem mesiacov tohto roka o 340 miliónov menej ako v rovnakom období vlani.
Vyplýva to z dát českého ministerstva financií. Podľa ministerky financií Aleny Schillerovej na to môže mať vplyv platnosť proti fajčiarskeho zákona, úbytok aktívnych fajčiarov, ale aj a so zákonom súvisiaci prechod mnohých fajčiarov od klasických cigariet k ich nezdaňovaným alternatívam, akými je zatiaľ nezdanený zahrievaný tabak. Čo z toho plynie?
Česká vláda už v júni schválila návrh zákona, ktorý má od januára 2019 zaviesť aj zdanenie cigariet so ohrievaným tabakom (tzv. elektronických cigariet). Spotrebná daň ale má byť (vraj) aj kvôli menšej škodlivosti dvakrát nižšia ako u klasických cigariet. Návrh ale ešte budú na jeseň posudzovať poslanci a senátori. Colníci veria, že sa v budúcoročnej bilancii podarí výpadok spotrebnej dane počas tohto roka dohnať aj napriek tomu, že počet predaných škatuliek cigariet klesol za prvých sedem mesiacov o viac ako 20 miliónov.
Dnes už bývalá fajčiarka Lucie Chrenková prestala s fajčením tento rok v júni. Za cigarety skôr utratila mesačne vyše 1 500 korún, z toho išlo deväť stoviek, vďaka spotrebnej dani, priamo do štátneho rozpočtu:
“Finančná stránka aj u mňa samozrejme tiež hrala svoju rolu postupným zdražovaním cigariet,” hovorí Chrenková.
Podľa jarného prieskumu Štátneho zdravotného ústavu prestalo len v druhej polovici vlaňajška s fajčením klasických cigariet 3,5 percenta fajčiarov, teda cez 70 tisíc ľudí: “Fajčí už len okolo 24, 25 percenta ľudí nad 15 rokov,” konštatovala Eva Králíková z Centra pre závislých na tabaku.
A to sa odráža aj na výbere spotrebnej dane z tabaku: o 340 miliónov českých korún menej.
“Na hodnotenie v súvislosti s prostredím bez dymu a zákonom je ešte pomerne skoro,” zamýšľa sa Schillerová s tým, že ministerstvo chystá analýzu.
Môže to predznamenať prípadné zmäkčenie a benevolenciu voči návrhom na zrušenie proti fajčiarskeho zákona? Ide (názor spracovateľa článku) o boj proti fajčeniu zvyšovaním cien tabakových výrobkov v súbehu s umelým „naháňanním“ príjmu a rozpočtových zdrojov..? Nie sú známe analýzy daňových príjmov pred schválením zákona…
Ak by sa vedelo to, na čo sa prišlo dnes, bol-nebol by zákon schválený, alebo nie v takej tvrdej podobe? Lebo zákonodarcom „záležalo“ prednostne na zdraví občanov alebo viac na príjme štátneho rozpočtu..? A teraz je problém?
Keď som sledoval diskusie vo verejnom mediálnom priestore, kdesi vzadu mi svietilo oranžové svetielko: Už málo chýba, aby to české ministerstvo financií „vzdalo“ a ustúpilo návrhom za zrušenie alebo zmäkčenie zákona, ktorý z dôvodov ochrany verejného zdravia celoplošne zakazuje fajčenie vo verejných priestoroch, ale nie znižovaním cien klasických cigariet a DPH (značka, kvalita)…
Aké konzekvencie z toho môžu plynúť pre Slovensko? Ide štátu úprimne o odstránenie zlozvyku zdraviu škodlivého fajčenia fajčenia, alebo o príjem do štátneho rozpočtu? No, ide to súbežne.
Koľko prostriedkov z týchto zdrojov ide reálne do zdravotníctva?
Aby bolo jasno: Fajčiari nesporne významne prispievajú aj na svoju vlastnú liečbu chorôb súvisiacich s následkami ich fajčenia, ale aj na liečbu chorôb, súvisiacich s pasívnym fajčením…
Dôsledky alkoholovej prohibície sú všade všeobecne známe. Vieme aj, že prohibícia na výrobu a predaj tabakových výrobkov by nebola správna cesta. Ibaže boj proti ilegálnej výrobe a pašeráctvu nekolkovaných cigariet nemá za svoj hlavný cieľ ochranu zdravia, ale prednostne (!) zamedzenie únikov na daniach…
Za všetko sa platí. Za slobodu aj zdravie. A za všetkým hľadaj peniaze: Sú vždy a všade až na prvom mieste…
Výber ostatných daní pritom tento rok vďaka ešte stále rýchlo rastúcej ekonomike v jej pred krízovom období, rastie. Problém je skôr s nedostatkom pracovnej sily. Príjem štátu z daní z príjmu ľudí, z DPH aj z príjmu firiem v Česku, teda vzrástol od januára do júla o miliardy korún.
Dovolím si prognózu: Nástupom ďalšej z cyklických kríz kapitalizmu dôjde k ďalšiemu poklesu fajčiarov a príjmov štátu z predaja klasických cigariet, ale aj poklesu predaja elektronických tabakových výrobkov a fajčiarskych potrieb, lebo aj tie sa stanú cenovo menej dostupné a tuhí fajčiari si začnú šúľať…
“V Poslaneckej snemovni leží daňový balíček, kde sa zdanením výrobkov so zahrievaným tabakom tiež počítame,” dodáva ministerka financií.
Podľa podpredsedu rozpočtového výboru snemovne Mikuláša Ferjenčíka (Piráti) je ale otázka, ako sa k tomu daňovo postaviť:
“Tieto výrobky majú výrazne nižšie zdravotné následky ako bežné cigarety” povedal Ferjenčík.
Od klasických cigariet k nezdanenému zahrievanému tabaku prešiel napríklad aj veľký zástanca fajčenia v reštauráciách, poslanec Marek Benda (ODS):
“Na to, aby som mohol bojovať za práva fajčiarov a nebyť utláčaný, je dobre, aby som sám používal tento výrobok, ktorý je pokladaný za elektronickú cigaretu. Tým pádom nie som v konflikte záujmov,” konštatoval Benda.
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2496331-alternativni-cigarety-predstavuji-unik-od-rizika-rakoviny-nebezpeci-vsak-nezmizi
Na nahrievané cigarety sa okrem spotrebnej dane nevzťahuje ani štátom nariadený zákaz fajčenia v reštauráciách.
“My to povoľujeme, chodí veľa ľudí, ktorí to vlastne využívajú,” potvrdzuje majiteľka reštaurácie a klubu Radost FX Nicole Hartlová.
Ministerstvo financií tento rok plánuje do rozpočtu vybrať vďaka spotrebnej dani z tabaku cez 55 miliárd korún. To je takmer rovnaká suma, akú má k dispozícii české ministerstvo obrany. Vládna koalícia chce v snemovni rozhodnúť o zdaňovaní cigariet s nahrievaným tabakom do konca roka.
Zdroje: ČT24
Postrehy, poznatky k veci
Zachytil som názory: „Fajčiari by si mali priplácať do zdravotného poistenia.“
Odpoveď: Priplácajú si. Maloobchodná cena sa na Slovensku pohybuje od 2,90 do 4 eurá za balíček. Dotujú tým aj zdravotnú starostlivosť o pasívnych fajčiarov. A ceny cigariet sa stále „plánovite“ zvyšujú.
Koľko z tej sumy ide do zdravotníctva? Čo všetko fajčiari dotujú? Ak by všetci naraz prestali fajčiť, nielenže skrachujú tabakové firmy, ale „zbledne“ aj štátny rozpočet a zdravotníctvo sa „prepadne“ ešte nižšie, než je. A zdravotnícky personál by nemohol dostať na jeho platy ani toľko, koľko má štátom dnes, odhliadnuc od práve ohlásenej nespokojnej štrajkovej pohotovosti českých zdravotníkov, garantované…
Percento špecifickej časti spotrebnej dane z výšky celkového daňového zaťaženia cigariet daní (spotrebné dane, DPH) zaplatia spotrebitelia z jednej cigarety, prípadne škatuľky cigariet, ktoré sa stanovuje sa stanovuje vo vzťahu k váženej priemernej maloobchodnej predajnej cene; nesmie byť menej ako 7,5 % a viac ako 76,5 % z výšky celkového daňového zaťaženia, ktoré je výsledkom súčtu:
a) špecifickej časti spotrebnej dane,
b) proporcionálnej časti spotrebnej dane a dane z pridanej hodnoty vyrubenej z váženej priemernej maloobchodnej predajnej ceny.
Vieme, poznáme čo je a znamená DPH? Jej výška je stanovená kvalitou cigariet (príplatok za značku, zloženie).
Koncoví obchodní predajcovia majú zisk k ich mesačnej mzde 6 percent z jednej škatuľky.
Ďalšou z významných rozpočtových položiek je alkohol (detto)…
Za všetkým a vždy nehľadajte len starostlivosť o verejné zdravie, ale vždy peniaze. Sú až na prvom mieste.
K titulke článku: Pravda je kdesi uprostred. Ruka v ruke s financiami.
Pekne pozdravujem. 🙂
Juraj Režo alias notorickyobcan.