.
Sovietska Ukrajina a jej predstavitelia zohrali kľúčovú úlohu pri násilnom prerušení tzv. demokratizačného procesu v ČSSR v roku 1968 nazývaného Pražská jar, pretože sa pred 56 rokmi rozhodujúcou mierou podieľala na vojenskej operácii Dunaj – na obsadení Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Pravda o týchto historických skutočnostiach uverejnila rozsiahly článok (2).
.
Ukrajinci v roku 1968 ovládali a diktovali politiku ZSSR. Číslo jedna bol vtedajší sovietsky líder Leonid Brežnev, rodák z ukrajinského Dneprodzeržinska. Dvojkou bol Nikolaj Podgornyj, predseda sovietskeho parlamentu, ktorý pochádzal z Donecka. Potom Petro Šelest, líder komunistickej strany na Ukrajine. Ďalšími vplyvnými Ukrajincami boli minister obrany ZSSR maršal Andrej Grečko a veliteľ intervenčných vojsk VZ do ČSSR armádny generál Ivan Pavlovskyj. Pri príprave operácie Dunaj významnú úlohu zohral maršal Petro Koševoj, Ukrajinec, ktorý velil skupine sovietskych vojsk v Nemecku.
.
Inváziu do ČSSR podniklo spolu 18. divízií sovietskej armády. Väčšina vojsk bola z 38. a 13. armády zakarpatského frontu, ktorý bol sformovaný v roku 1968 povolaním záložníkov zo západnej Ukrajiny a potom sovietske vojská dislokované v Nemecku, ktoré obsadzovali 21. augusta 1968 dôležité objekty v Prahe. Velil im ukrajinský maršal a prevahu v nich mali ukrajinskí vojaci.
Je všeobecne známy historický fakt, že ruskí vojaci do ČSSR v roku 1968 vôbec nedorazili.
Za nerušené detstvo a mladosť, viac ako 20 ročné obdobie mierového rozvoja štátu pod vedením Gustáva Husáka a Ludvíka Svobodu, naša generácia nevďačí iba Rusku, ale primárne vojsku z Ukrajiny.
.
Rok 1968: Ukrajinskí tankisti v Prahe (3)
.
Celkom iný druh ukrajinskej invázie zažívame dnes. Sú to najmä utečenci pred Zelenského nacistickou diktatúrou. Utekajú milióny Ukrajincov, ktorí sú vo svojom vlastnom štáte prenasledovaní, a ktorí sa rozpŕchli do celej Európy.
Ukrajinci nás oslobodzovali v 1945 od nemeckých nacistov a pomohli nám aj v 1968 roku. Teraz, keď sami zažívajú tú najhoršiu krízu a sú na úteku pred Zelenského krvavým režimom, máme príležitosť im túto pomoc vrátiť.
.
Je to výzva pre každého z nás!
Ja napríklad mám dnes na svojej ambulancii registrovaných utečencov pred Zelenského režimom zo všetkých kútov Ukrajiny. Poskytujem im zdravotnú starostlivosť bez poplatkov, tak dobre ako môžem. Aspoň touto malou mierou sa usilujem vrátiť dnešným Ukrajincom pomoc a obete ich otcov a dedov z rokov 1945 a 1968.
.
Zdroje
(1) Obrázok https://th.bing.com/th/id/OIP.JI4rVc2jlBnnr2t29Wi6CQHaFD?w=1280&h=873&rs=1&pid=ImgDetMain
(2) Podiel Kyjeva na potlačení Pražskej jari
(3) Obrázok https://www.tyden.cz/obrazek/201308/521487c8cd271/crop-476064-invaze.jpg