Reakcie k článku: https://www.reminiscencie-sucasnost.sk/co-su-fakty-a-co-je-pravda-kapitalizmus-volneho-obchodu-zlyhal/ a diskusii k nemu
3. apríla 2024 13:24
Zlyháva kapitalizmus, zlyhal aj socializmus a čo ich spája? Hlúpa makroekonómia!!! To makroekonómia zlyháva v podmienkach voľného trhu i pri 100% regulácii po čas socializmu. Nuž a to je všetko. Netreba hľadať cestu či viac alebo menej regulácie, ale odstrániť z medziľudských vzťahov makroekonómiu a jej monoteistického boha Zisk!!!
Zisk ako solitér, bez svojho protipólu straty (nákladu) je absolútna nula, teda absolútne nič, ktorým sa riedi, falšuje, a kradne či hlúpo prerozdeľuje (v socializme) realita.
V podstate toto je dokončenie mojej myšlienky vypovedanej na štátniciach v Moskve v 1979 roku, keď som prehlásil, že socializmus treba odstrániť revolučnou cestou.
4. apríla 2024 5:08
Úvaha je o tom v akej spoločensko-ekonomickej formácii chceme žiť. Poznáme zatiaľ štyri. Otrokársku, feudálnu, kapitalistickú a socialistickú. Každá je iná i, keď majú mnohé spoločné prvky. Ja hovorím o tom, že zatiaľ ani jedna z nich nespĺňa kritéria formácie rozumnej, spravodlivej a mierovej!!! Príčina je v ekonomických vzťahoch, na ktorých sú tieto formácie založené. Podstatu kapitalistickej i socialistickej tvorí makroekonómia. Rozdiel je len vo vlastníctve.
Ja volám a nielen volám, ale aj navrhujem revolučnú zmenu, aby sme si sformovali novú ekonomickú vedu s pevnou mernou jednotkou na oceňovanie „Spoločenskej hodnoty produktu„. Nie je to žiadna fantázia, pretože mikroekonómia takto pracuje, a to, preto, že v nej peňažná mena nie je premenná ako v makroekonómii!!!
Toto je vedecký prístup k problému a nie to kto, čo povedal či napísal!
S úctou!
5.4. 2024 o 4:36
Doplnenie k diskusii pod článkom
Vzhľadom na diskusiu k článku o probléme vlastníctva, treba povedať, že ten nie je primárny, ale sekundárny. Ekonómia je o medziľudských vzťahoch a nie o vlastníctve. No a tieto vzťahy nad hranicou podniku modifikuje makroekonómia.
Čo to znamená na základe poznatkov zo socializmu? Makroekonómia môže byť hlúpa v socializme alebo ešte hlúpejšia v kapitalizme. V kapitalizme pri pluralitnom vlastníctve, štát udeľovaním živnostenských oprávnení udeľuje ich vlastníkom právo okrádať spoločnosť a koncentrovať exponenciálne zisky v ich rukách. Vlastníctvo výrobných prostriedkov je len jeden nástroj na takéto okrádanie, ale nie jediný. Napríklad bankári nemusia vlastniť žiadne výrobné prostriedky a okrádajú túto spoločnosť oveľa racionálnejšie aj bez vlastníctva výrobných prostriedkov. A nie sú to len bankári, ale celá rada ďalších majiteľov rôznych živnostenských oprávnení.
Hlúposť spoločnosti je v hlúpom, bezprácnom zisku, ktorý deformuje obraz o ekonomickej realite a nie vo vlastníctve!!!
Hlúpy (skreslený!) obraz o ekonomickej realite, je základom hlúpej spoločnosti!!!
S pozdravom “Rozum do hrsti a začnime myslieť a nie opakovať historické rozprávky o spoločnosti”!
Dňa 5. 4. 2024 o 9:20
Doplnenie k pojmu vlastníctvo:
Ak sa dobré pamätám Charta ľudských práv v prípade ak sa zistí, že vlastníctvo je na škodu spoločnosti môže byť vyvlastnené!!!
Problém je v tom, že vlastníctvo umožňuje okrádať spoločnosť. Problém je však možné riešiť aj iným spôsobom, bez vyvlastnenia. Vlastnený majetok nesmie byť zdrojom bezprácneho zisku, a tak sa stane neutrálnou, teda objektívnou skutočnosťou. Takáto varianta bola použitá v JRD. Vlastníctvo (pôdy) garantovalo nárok na prácu a odmenu, ale nie na bezprácny zisk. Samozrejme v prípade odpisovaného majetku, vlastník by mal mať nárok na odpisy zaúčtované do ceny produkcie.
Táto varianta je pre prípad ak by sa preukázalo, že zahraničné vlastníctvo škodí Slovenskej republike. Na Slovensku by tieto podniky nemohli pracovať so ziskom z predaja na Slovensku a zo zahraničia by sa zisk delil v pomere vložených odpisov a Slovenskej práce. To je pre variantu znárodnenia, nie fixného kapitálu, ale práce Slovenských občanov a Slovenského hospodárstva (dnes predovšetkým vo forme miezd, odvodov a dani).
Všetko sa dá riešiť bez násilia ak sa použije rozum a nie hlúpe ideológie!!!
Kašlime na minulosť a začnime formovať novú ekonómiu na exaktnom princípe, teda na realite a jej vernom zobrazení!!!
Andrej Sablič