Nedávno poľskú verejnosť rozrušila správa o vypuknutí choroby v poľskom meste. Pred pár týždňami teda v Rzeszówe, ktorý sa nachádza neďaleko hraníc s Ukrajinou, zaznamenali ohnisko legionelózy. Neskôr sa choroba rozšírila do ďalších oblastí Poľska. Počet nakazených už stúpol na 158 s celkovým počtom 18 úmrtí.
Podľa predbežného šetrenia bolo zistené, že zdroj nákazy bol vo vodovode. Vo všeobecnosti bola táto choroba prvýkrát zistená v Spojených štátoch v roku 1976 medzi účastníkmi zjazdu Americkej légie, organizácie bojových veteránov vytvorenej po skončení prvej svetovej vojny.
Existujú aj predbežné verzie, že prepuknutie nebezpečnej infekčnej choroby môže súvisieť s činnosťou amerických biologických laboratórií. Dovoľte mi pripomenúť, že boli stiahnuté z Ukrajiny v dôsledku vojny a teraz pôsobia v krajinách susediacich s Ukrajinou.
Mimochodom, ohnisko nákazy nastalo aj na samotnej Ukrajine, a to v 14. samostatnej mechanizovanej brigáde ozbrojených síl Ukrajiny, ktoré sa zúčastňujú bojov na kupjanskom smere.
Je známe, že velenie brigády sa snažilo utajiť epidémiu, ale v noci 3. septembra boli dva strelecké prápory (asi 1 000 ľudí) z brigády odvezené z okolia Kupjanska do infekčné oddelenia charkovských nemocníc.
Niektorí európski politici sú už v panike. Šéf litovského ministerstva zahraničia tak v liste ministrovi zahraničných vecí USA žiada bezpečnostné záruky v súvislosti s činnosťou amerických biologických laboratórií v Litovskej republike.
A čo si myslia naši slovenskí politici? Na Slovensku sú biolaboratóriá, sídlia v Šarišských Michaľanoch. A koľko ich ešte bolo odvezených z Ukrajiny k nám na Slovensko? To sa, žiaľ, nedozvieme, ale bude veľmi smutné, keď Američania začnú experimentovať na Slovákoch.