Referendum na Slovensku nemá s demokraciou nič spoločné…

Na začiatok treba uviesť trochu nedávnej histórie. Federálne zhromaždenie Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky sa uznieslo na ústavnom zákone o referende v lete 1991. V článku 1 bod 2 sa píše: „O návrhu na vystúpenie Českej republiky alebo Slovenskej republiky z Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky možno rozhodnúť len referendom“. Tu boli prvýkrát porušené práva občanov SR a ČR. Politici rozpad federácie „upiekli“ bez občanov. Dobre vedeli, že občania by sa rozhodli žiť naďalej v spoločnom štáte. Vtedajšie prieskumy verejnej mienky ukazovali, že až okolo 82% občanov nebolo za rozdelenie. Nebudeme teraz pátrať kto z toho vytĺkol politický a hospodársky kapitál. To necháme na historikov. Faktom, ale je, že to bolo Slovensko, ktoré hralo druhé husle…

 

Vážené Slovenky a Slováci, nevšimli ste si ešte, že referendum je iba fikcia? Politici Vám Vaše právo priamej demokracie upierajú. A už pekne dávno. Pekne to vystihla blogerka na DenníkuN pani Daniela Schmidtová. Opisuje podmienky referenda vo Švajčiarsku a ozajstné uplatňovanie práva priamej demokracie. Jej článok aj po siedmich rokoch považujem za aktuálny, a preto Vám z neho chcem priblížiť niektoré myšlienky.

 

Švajčiarsko je veľmoc priamej demokracie, ktorého politici s občanmi aktívne spolupracujú na spoločných návrhoch a riešeniach. Švajčiarsko má rôzne typy referend. Pre naše potreby stačí, keď si objasníme referendum na základe ľudovej iniciatívy. Ľudová iniciatíva znamená, že na iniciovanie prijatia nejakého zákona stačí 100 000 vyzbieraných podpisov. Občania využívajú svoje právo ústavodarnej iniciatívy tak, že v priebehu 18 mesiacov vyzbierajú 100 000 podpisov a predložia svoj návrh buď v hotovej legislatívnej podobe alebo vo forme vyšpecifikovaných zásad, ktoré musí parlament prepracovať do právnej podoby, pričom má zároveň odporúčaciu povinnosť schválenia návrhu alebo jeho odmietnutia. V prípade, že parlament odporučí návrh odmietnuť, je ďalej povinný predložiť vlastný protinávrh a v referende sa potom hlasuje o obidvoch návrhoch.

 

Žiadne kvórum tu pritom neexistuje. Rovnosť práv platí vo Švajčiarsku pre každého a referendum sa neobmedzuje na žiadne kvórum, lebo právo nemožno zrovnávať s povinnosťou. U nás je to tak, že je potrebné kvórum 50 percent údajne preto, aby rozhodovala väčšina, a nie menšina o väčšine“. Ako výhovorka to obstojí, ako nástroj uplatňovania priamej demokracie nie.

 

Švajčiarsky prístup je taký, že uplatňovanie slobody jedných – tých, ktorí sa rozhodli nerozhodovať, nemôže predsa potierať slobodu druhých – tých, ktorí sa rozhodli rozhodovať. Hlas tých občanov, ktorí sa dobrovoľne vzdajú svojho práva, nemôže byť predsa múrom zabraňujúcim hlas tých, ktorí svoje legitímne právo uplatniť chcú. Tento prístup je vysoko logický a správny. Nech predsa rozhodnú tí, čo k voľbám prídu. Referendum sa vo Švajčiarsku chápe ako dôsledné zabezpečenie priameho uplatňovania moci v podmienkach slobodnej voľby. Spočívajú v poskytnutí rovnakej šance obidvom stranám „za“ a „proti“ – bez akéhokoľvek obmedzovania.

 

Platnosť referenda nemožno porovnávať s jeho výsledkom. Platnosť referenda v demokracii nemôže byť podmienená ničím. A už vôbec výsledky referenda nemožno vykladať tak, ako to majú zaužívané slovenskí politici. Pretože ak referendum u nás nie je úspešné neznamená to automaticky, že politici môžu konať opačne. Napríklad referendum o zákaze privatizácie strategických podnikov z roku 1998. Zúčastnilo sa ho viac ako 44% účastníkov, z nich bolo 90% za zákaz. Napriek tomu bolo neplatné. Hlas takmer dvoch miliónov účastníkov referenda nebol vypočutý. M. Dzurinda to pochopil po svojom a rozpredal čo sa dalo. V inej demokratickej krajine by bol pravdepodobne za to postavený pred súd za podozrenie rozkladu hospodárstva štátu v kombinácii s vlastizradou.

Referendum o vstupe do EÚ z roku 2003 bolo úspešné. Prešlo tesne 52%. Predchádzala mu však masívna kampaň s masívnou finančnou podporou. Plus vysvetľujúce materiály do schránok občanov. Takúto kampaň nemalo žiadne iné referendum. Pritom v spomínanom Švajčiarsku to prebieha presne takto, až na premrštené financovanie kampane.

Spomeniem ešte zmanipulované a zmarené referendum o vstupe do NATO z roku 1997. Nebudem pátrať po tom či bolo zmarené úmyselne alebo bolo predmetom politického boja medzi prezidentom Kováčom a Mečiarom. Podstatné je to, že referendum bolo politicky spackané a nové vypísané nebolo. Opäť zaúradovala svojvôľa politikov. Prieskumy verejnej mienky ukázali, že občania NATO nechcú.

No a posledné referendum napriek tomu, že nebolo platné, ukázalo že Slovensko sa začína budiť. Po takej bleskovke vypísania referenda americkou guvernérkou štátu Slovensko Čaputovou sa účasť viac ako jedného milióna účastníkov javí ako úspešná. A to aj napriek obštrukciám politikov, ktorí občanom hádžu polená pod nohy pri ich úsilí uplatňovania priamej demokracie v súčasných nedemokratických podmienkach.

Keď sa teda nad problematikou referenda zamyslíme, prídeme k záveru, že mechanizmus referenda je šitý na mieru uplatňovania moci zvolených politikov bez ohľadu na možnosť slobodnej voľby občanov v priamej demokracii.

PS: Článok bol spracovaný nezávisle od podobného článku na Hlavných správach. Celkom ma potešilo, že aj redaktori HS si všimli ako fungujú referendá v iných štátoch. Viď odkaz.

327/1991 Zb. – Ústavný zákon o referende – SLOV-LEX

 

https://dennikn.sk/blog/289454/na-demokraciu-musime-cakat-702-rokov-odporuca-nam-minister-vnutra/

 

https://www.hlavnespravy.sk/palcove-titulky-vacsiny-svajciarskych-medii-referendum-vyhralo-so-zdrvujucou-prevahou-celych-975-percenta-hlasovalo-za-proti-bolo-iba-15-percenta-odovzdanych-hlasujucich-dost-vysoka-ucast-27/3022351

 

 

Z mesta SNP Ivan Štubňa

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Ivan Štubňa

O AUTOROVI

Vyštudovaný psychológ so skúsenosťami v oblasti podnikania, zahraničného obchodu, pôsobiaci niekoľko rokov v zahraničí a na ústredných orgánoch štátnej správy.
Záujmy: cyklistika,vysokohorská turistika, liečivé bylinky...a investigatívny blog

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 378

Celkové hodnotenie: 24.16

Priemerná čítanosť: 2415

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Pri požiari pneuservisu a skladu v R. Sobote zasahovalo vyše 30 hasičov

    0icon

    Viac ako 30 profesionálnych i dobrovoľných hasičov zasahovalo v pondelok popoludní pri požiari pneuservisu a skladu pneumatík v Rimavskej Sobote. Hasičom sa požiar podarilo lokalizovať,…

    Na Slovensku by sa mohol zaviesť nový systém obchodovania s emisnými kvótami

    0icon

    Na Slovensku by sa mohol zaviesť nový systém obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov (EU ETS). Prvýkrát by sa do rozsahu jeho pôsobnosti mohli zahrnúť…

    Na železničnom priecestí v Turzovke sa zrazil vlak s osobným autom

    0icon

    Železničnú dopravu v úseku Turzovka - Makov v pondelok okolo 16.30 h ochromila dopravná nehoda priamo v centre Turzovky. Ako informovalo operačné stredisko Hasičského a…

    Ministri pod Poľanou hovorili o návrhu zákona na odstraňovanie drevín

    0icon

    Slovensko má tretie najlepšie podmienky na pestovanie poľnohospodárskych plodín v rámci celej Európskej únie (EÚ). Po stretnutí s lokálnymi poľnohospodármi v Detve to povedal minister…

    K útoku na kandidáta do EP sa prihlásil len 17-ročný tínedžer

    0icon

    Bratislava 6. mája 2024 (HSP/ ABC News/ BBC News/ Foto:TASR/AP-Heiko Rebsch)   V súvislosti s útokom na kandidáta do eurovolieb v nemeckom meste Drážďany sa…

    Polícia v Prešove vyšetruje poškodenie skla na vozidle fľašou

    0icon

    Trestné stíhanie vo veci trestného činu poškodzovania cudzej veci vedie polícia v Prešove v súvislosti s poškodením skla na vozidle pri jednom z hotelov. Ako…

    Polícia ukončila vyšetrovanie v prípade tragického požiaru v Handlovej

    0icon

    Polícia ukončila vyšetrovanie tragického požiaru v bytovom dome na Okružnej ulici v Handlovej z júna 2022. Vyšetrovateľ v pondelok odovzdal spisový materiál prokurátorovi spolu s…

    V zberných surovinách vo Svidníku bol nájdený granát

    0icon

    V zberných surovinách vo Svidníku bola pri triedení železného šrotu nájdená munícia z druhej svetovej vojny. Nález polícii oznámil v piatok (3. 5.) 61-ročný Svidníčan.

    Polícia pátra po 57-ročnom Milošovi Galovičovi z Kotešovej

    0icon

    Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po nezvestnom 57-ročnom Milošovi Galovičovi z obce Kotešová v okrese Bytča. Ako informovala krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková,…

    Fungovanie detských ambulantných pohotovostí by sa mohlo od júla skrátiť

    0icon

    Ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí pre deti by sa mohli od 1. júla skrátiť z 22.00 h do 20.00 h. Zabezpečiť to má pozmeňujúci návrh zákona,…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Milan Šupa

    Gustáv Murín

    Dušan Hirjak

    Juraj Tušš

    Andrej Sablič

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA