Odkiaľ kam politika. Slovenská?

Bežný občan sa zvyčajne nevenuje politike natoľko, aby dokázal vidieť na politickú šachovnicu. Ako boli figúrky nastavené, kto nimi posúval a ako sa partie vyvíjali. Ak sa však občan – volič má správne rozhodnúť, mal by sa zaujímať, kto sa o jeho hlas uchádza. Krátky exkurz do minulosti preto nezaškodí.

Po roku 1989 ako prvá politická platforma vznikla Verejnosť proti násiliu. Vo voľbách v roku 1990 sa do parlamentu dostalo päť strán. VPN získala vyše 29 percent hlasov, KDH takmer 20, SNS necelých 14, KSS vyše 13 a Spolužitie – Maďarské kresťanskodemokratické hnutie takmer 9 percent. Z nich sa v ďalšom období kreovali ďalšie strany.

Vo VPN sa vytvorila silná pronárodná platforma HZDS. Rovnako z KDH odišli národne orientovaní politici a založili SKDH.  Vo voľbách v roku 1992 sa do parlamentu dostalo HZDS (37,26%), SDĽ (14,70%), KDH (8,89%), SNS (7,93%) a Spolužitie /MKDH (7,42%).

Rok 1994 bol mimoriadne hektický. V marci prezident Michal Kováč predniesol v parlamente správu, po ktorej nasledoval pád vlády Mečiara. Umožnilo to pár poslancov za HZDS, ktorí hlasovali spolu s opozíciou a po prevzatí moci získali lukratívne miesta vo vláde. Moravčík sa stal jej predsedom  a Filkus ministrom financií.  Je viac než isté, že došlo ku kupovaniu poslancov, lebo na tlačovej konferencii oznámili predstavitelia SDĽ, že už majú dosť poslancov na povalenie vlády.

Vo voľbách v roku 1994 sa do parlamentu dostala ako nová strana Demokratická únia Slovenska. Našli sa v nej odídenci z HZDS (Kňažko…), vylúčení zo SNS (Hrnko…) a ďalší migrujúci politici. DÚS získala 8, 57 percenta hlasov. Ďalšie strany: HZDS (34,96%), Spoločná voľba (10,41%), Maďarská koalícia (10,18%), Združenie robotníkov Slovenska (7,34%) a SNS (5,40%).

Voľby v roku 1998 už boli viditeľne organizované zvonku. Vznikla mimovládna organizácia MEMO 98, médiá prinášali rozhovory s komisármi EÚ, ktorí odkazovali voličom – zmeňte vládu, inak sa do EÚ nedostanete. Slovenský syndikát novinárov poskytol pomoc pri školení žurnalistov v zahraničí, najmä v USA. Protivládny ošiaľ kulminoval na “zachraňovaní Markízy”.  Päť pravicových strán vytvorilo Slovenskú demokratickú koalíciu za účelom  porážky Mečiara. Do parlamentu sa dostalo šesť strán: HZDS (27%), SDK (26,33%), SDĽ (14,66%), Strana maďarskej koalície (9,12%), SNS (9,07%) a SOP (8,01%). Okamžite po voľbách sa stretli pravo – ľavé strany, aby zostavili vládnu koalíciu, ktorá dokonca získala ústavnú väčšinu. Od volieb v roku 1998, dovtedy  najsilnejšia politická strana  HZDS  pomaly odchádzala z politickej scény, hoci ešte v roku 2002 získala najväčší počet hlasov – 19,50 percenta.

Do volieb v roku 1998 nehanebne zasahovalo zahraničie. Či už financovaním mimovládok, novinárov, politických strán, alebo ustavičnými demaršami oslabovali národný blok. V období 1998 – 2002  došlo  v SNS k udalostiam, ktoré viedli k tomu, že sa strana vo voľbách v roku 2002 nedostala do parlamentu. Jadro parlamentných strán tvorili súčasní či bývalí politici HZDS, KDH a SDĽ. K nim sa pridávali novovznikajúce subjekty. V roku 1998 SOP, v roku 2002 ANO a  v roku 2006 SaS. V každých voľbách tvorili jazýček na váhe. A je pozoruhodné, že nikdy sa nepridali na stranu národne orientovaných politických subjektov. V roku 1998 SDĽ a SOP pomohli vytvoriť vládu, ktorá zastavila výstavbu diaľnic a postarala sa o privatizáciu strategických podnikov. V roku 2002 sa ANO postarala o kontinuitu vlády a podľa zverejnených údajov, v tom čase sa zrodila Gorila.

Až v roku 2006 mohol  vládu zostaviť Smer. Z hľadiska národnoštátnych záujmov to nebola výhra ani prehra. Smer je ľavicový politický subjekt, nie celkom konvenujúci konzervatívnym občanom Slovenska, ktorí podľa výsledkov sčítania obyvateľstva stále prevládajú. Až do roku 2006 na Slovensku určovali smer politiky dve strany (HZDS a SDKÚ) či politici týchto strán implementovaní v rôznych stranách. HZDS sa pod vonkajším tlakom  napokon zrušilo samo. SDKÚ odchádza zo scény hanebne. Nikto ju  nevyháňa, okrem voličov. No politici SDKÚ sa nedajú tak ľahko vyhnať. Rozutekali sa na všetky strany. Najmä Bugár je ochotný zobrať ich pod svoje krídla.

Hoci v roku 2010  zlepenec znovu  vytvoril koalíciu, dlho nevydržala. V roku 2012 sa opäť kormidla chopil Smer-SD. Ficovi sa podarilo zjednotiť ľavicu a svojou sčasti ústretovou politikou k národným požiadavkám (socha Svätopluka) je ako-tak prijateľný aj pre konzervatívneho voliča! Ten totiž nemal veľmi na výber. SNS sa aj v minulosti prejavovala skôr ako obchodný než  koaličný partner. To tvrdil Mečiar a zdá sa, že ani po odchode Slotu sa v povahe strany nič nezmenilo. Napokon jej predseda Danko rád zdôrazňuje, že sa živí podnikaním. Na scénu však prichádza Kotlebova strana ĽS Naše Slovensko, ktorá sa celému politickému spektru nepáči, lebo je národná, kresťanská a  nepredajná. A celkom iste nemôže vyhovovať zahraničiu jej odmietavý  prístup k zavádzaniu nekresťanskej judikatúry či islamizácii Európy. Faktom je,  že na politickej scéne Slovenska nemá partnera. Je ostrakizovaná médiami. Aj to je  dôvod na zamyslenie. Najmä pred voľbami.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Eva Zelenayová

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 9

Celkové hodnotenie: 21.24

Priemerná čítanosť: 3924

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Koho financuje americká ambasáda? Mazák skončí a ako skončí Matovičovský sudca Kliment?

    0icon

    Bratislava 29. apríla 2024 (HSP/Foto:TScreenshot)   Pred voľbami sme našim voličom sľubovali, že príjmeme slovenskú verziu zákona FARRA, teda zákona, ktorý platí v USA, v…

    Generál posiela prezidentke jasný odkaz: Buďte hrdinskou osobou, ktorá dokáže prijať následky vlastného konania

    0icon

    Bratislava 29. apríla 2024 (HSP/Facebook/Foto: Facebook)   Generál Jozef Viktorín (Republika) na sociálnej sieti venuje svoj najnovší status prezidentke Zuzane Čaputovej. Prezidentka podľa jeho slov…

    Rangers prešli cez Washington, Edmonton zdolal LA a je krok od postupu

    0icon

    New York 29. apríla 2024  (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Tom Brenner)   Hokejisti New York Rangers postúpili do semifinále Východnej konferencie zámorskej NHL. Vo štvrtom štvrťfinále zdolali Washington 4:2…

    Pravice vytváří, levice rozdává?

    0icon

    Praha 29. apríla 2024 (HSP/petrhampl/Foto:Pixabay)   Kdybych dostal korunu pokaždé, když si musím vyslechnout, že pravice podporuje vytváření zdrojů, zatímco levice je promrhává, byl bych…

    Predpoveď počasia na pondelok

    0icon

    Počasie u nás ovplyvňuje tlaková výš. Dnes bude slnečno. Teploty 20 až 25 stupňov Celzia.

    Poplach v redakcii denníka SME

    0icon

    Bratislava 29. apríla 2024 (HSP/Foto:Facebook/SME)   V teórii masovej komunikácie existuje termín „agenda setting“, teda „nastoľovanie agendy“. Myslia sa tým, stručne povedané, témy, ktorými sa…

    Slováci na európskom "black liste"

    0icon

    Bratislava 29. apríla 2024 (HSP/ Facebook/ Foto:Screenshot Facebook)   Predseda strany Slovenský Patriot a poslanec Európskeho parlament Miroslav Radačovský v nedávnom príspevku na sociálnej sieti…

    Severná Kórea kritizovala USA za dodávky rakiet Ukrajine

    0icon

    Soul 29. apríla  2024 (TASR/TERAZ/HSP/Foto:TASR/AP-Korean Central News Agency/Korea News Service via AP)   Severná Kórea odsúdila v pondelok Spojené štáty za to, že poslali Ukrajine…

    Švajčiari vedia, kedy Rusi obsadia Donbas. Poznajú aj dôvody

    0icon

    Bratislava 28. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrii Marienko)   „Donbas padne v októbri,“ napísal švajčiarsky denník Blick s odvolaním sa na ukrajinskú armádu. Niekoľko veliteľov, ktorí bojujú…

    Brusel sa rozčuľuje nad slovenskými zmenami v RTVS

    0icon

    Bratislava 29. apríla 2024 (HSP/ The European Conservative/ Foto:TASR - Michal Svítok)   The European Conservative zhrnul správy šíriace sa v európskych krajinách o tom,…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Dušan Hirjak

    Marek Brna

    Erik Majercak

    Ivan Štubňa

    Gustáv Murín

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA