V poslednej dobe sa namútilo veľa vody o tom, ako slovenská antivírusová spoločnosť všetkých špehuje, ako o všetkých zbiera všetky dáta, ako ich zneužíva a ako nimi manipuluje. Na druhú stranu a hlavne v diskusiách sa objavovali oslavné články o antivírusovom riešení od ruskej spoločnosti KASPERSKY. Ak si aj odmyslíme, že Eugen Kaspersky, ako zakladateľ a majiteľ spoločnosti je bývalý agent KGB, tak sa pozrime, ako je to s týmto ohromne “alternatívnym” antivírusovým riešením “zadarmo”.
Buďte si istí, že nič nie je zadarmo. Ani antivírus. Keby si niekto počas inštalácie produktu KASPERSKY Antivirus Free pozrel EULA – teda koncové licenčné dojednanie pre používateľa, narazil by na tieto zaujímavé údaje:
1. KASPERSKY Antivirus automaticky zbiera dáta o nainštalovaných programoch, licenčných dátach, zachytených hrozbách, procesoch, údajoch o počítači
2. KASPERSKY Antivirus automaticky zbiera dáta o ďalších zariadeniach pripojených k počítaču
3. KASPERSKY Antivirus automaticky zbiera dáta o internetovej aktivite na počítači (!!!)
Vyzerá to byť normálne správanie pre antivírusový program. Ale v prípade KASPERSKY antivírusu každý, kto si ho nainštaluje automaticky súhlasí, že tieto dáta budú poskytnuté nejakej tretej strane pre jej účely! Teda KASPERSKY údaje, ktoré o vás, o vašich zvykoch a o vašom používaní počítača a internetu – teda vašu identitu, predá nejakej inej firme.Za prachy.
Dokonca aj služba Kaspersky Security Network, ktorá sa tvári ako ochrana pred špehovaním na internete, vás sama špehuje a odosiela dáta do Kaspersky lab.
Tieto šmakuládky si môžete prečítať v eule vášho nainštalovaného geniálneho antivírusu, alebo priamo na internetových stránkach KASPERSKY lab.
Na tomto obrázku sú vyznačené najväčšie perly z tohto licenčného dojednania:
Celá eula je tu: https://support.kaspersky.com/12969
KASPERSKY lab tvrdí, že údaje, ktoré zbiera sú anonymzované a premenené na štatistické údaje. Vraj nie je možné dopátrať ich pôvod, ani konkretizovať jedinečných užívateľov. Otázka je, nakoľko tomu možno veriť. Nakoľko je presun dát zabezpečený a anonymizovaný? A hlavne – čo všetko konkrétne je o vás zbierané?
Veľmi sa tu nadávalo na riešenia slovenskej spoločnosti ESET, ale som si istý, že oni takéto veci nerobia. Na to špehovanie a špicľovanie, čo v komentároch toľkí “odborníci” opisovali, by potrebovali iné dátové centrá a iný počet ľudí. A ja si teda radšej zaplatím za poriadny, domáci produkt, ako budem zadarmo používať nejakých špicľov, čo sú stavaní do úlohy ochrancov nášho súkromia a bezpečia.