Môžeme ešte stále ĽS Naše Slovensko považovať za aktívnu a nekompromisnú súčasť parlamentnej opozície, alebo táto strana na čele s jej predsedom už prešli do ilegality?

Po parlamentných voľbách v roku 2016 sa ĽS Naše Slovensko stala súčasťou nášho zákonodarného zboru, v ktorom zaujala pozíciu parlamentnej opozičnej strany disponujúcej 14 poslancami. Celé volebné obdobie 2016–2020 táto strana a jej vedúci predstavitelia, spolu s jej poslaneckým klubom vystupovala ako veľmi aktívna a nekompromisná opozičná sila, o čom svedčili časté vystúpenia jej poslancov v pléne NR SR, v príslušných parlamentných výboroch ako aj pri vypracovaní a podaní vyše 100 zákonov a ich noviel, sledujúcich skvalitnenie fungovania jednotlivých oblastí verejného života na Slovensku.

ĽS Naše Slovensko bola jedinou relevantnou stranou na našej politickej scéne, ktorá dlhodobo a principiálne vystupovala ako dôsledne pronárodne orientovaný politický subjekt, presadzujúci národnoštátne priority Slovenska, jeho štátnu suverenitu a zvrchovanosť. Aj preto veľmi kriticky vystupovala voči aktivitám bruselských politických elít a ich domácich prisluhovačov zameraných na potláčanie suverenity a okliešťovanie kompetencií národných štátov, s cieľom pretvoriť EÚ na centrálne riadený superštát s jediným mocenským centrom v Bruseli. V zahraničnopolitickej činnosti ĽS Naše Slovensko odmietala jednostrannú orientáciu na západoeurópske a severoatlantické politické, hospodárske a vojenské štruktúry (EÚ, NATO a USA), zdôrazňujúc pritom nutnosť našej úzkej spolupráce so všetkými krajinami bez ohľadu na svetovú stranu, vrátane spolupráce a vzájomne výhodnej kooperácie s Ruskou federáciou.

Snáď s ešte väčšou intenzitou než v NR SR sa aktivity ĽS Naše Slovensko prejavovali mimo oblasť vysokej politiky, teda vo verejnom priestranstve a v štruktúrach strany. Strana disponovala niekoľkými tisíckami členov, veľkým počtom sympatizantov a voličov. ĽS Naše Slovensko mala vybudované okresné a krajské organizácie aktívne sa zapájajúce do straníckeho života a podieľajúce sa na organizácií veľkého počtu akcií určených ako pre členov, tak aj pre sympatizantov strany. Propagácii strany na verejnosti slúžilo aj pravidelné vydávanie celoštátnych a regionálnych novín s cieľom prelomiť mediálnu blokádu, prezentovať na verejnosti činnosť strany a jej vedenia a vysvetľovať ciele a zámery ĽS Naše Slovensko. Dôležitou súčasťou činnosti strany, na ktorú boli poskytnuté desiatky tisíc eur boli jej charitatívne aktivity zamerané na finančnú a materiálnu pomoc sociálne slabším slušným rodinám, organizovanie letných detských táborov, poskytovanie finančnej pomoci nádejným športovcom a pod. Nezanedbateľnou činnosťou strany bola organizácia slávnostných stretnutí pri príležitostí významných historických výročí ako aj organizácia množstva protestných zhromaždení reagujúcich na aktuálne problémy súčasného politického a spoločenského diania na Slovensku a mimo neho. Oprávnene a s plnou vážnosťou môžeme povedať, že ĽS Naše Slovensko v predchádzajúcom volebnom období patrila k najaktívnejším politickým subjektom, čo sa odrazilo na rastúcej podpore zo strany sympatizantov, ktorá v prieskumoch preferencií strán dosahovala v priemere okolo 12%.

Žiaľ, dnes je všetko inak. Drvivá väčšina vyššie uvedených aktivít je už len minulosťou, v súčasnosti je strana v útlme, stratila svoju akčnosť, stratila časť svojich členov a sympatizantov, čo sa následne prejavilo v poklese jej preferencií, ktoré sa dnes ocitajú pod hranicou 5% zvoliteľnosti, takže je veľmi pravdepodobné, že strana bude mať v nasledujúcich voľbách (predčasných alebo riadnych) veľký problém obhájiť svoju účasť v NR SR. Aj keď sa ĽS Naše Slovensko po voľbách v roku 2020 prebojovala do NR SR a získala 17 poslaneckých mandátov, po troch mesiacoch jej poslanecký klub opustili traja poslanci, ktorí, podľa názoru autora tohto príspevku nemali čo robiť na kandidátke strany a ktorých nominácia bola výsledkom subjektívneho a dá sa povedať, že aj veľmi naivného a nezodpovedného rozhodnutia predsedu strany M. Kotlebu, pri výbere kandidátov a ich umiestňovaní na kandidátskej listine. V marci tohto roka ohlásilo svoj odchod z poslaneckého klubu ako aj z vedúcich straníckych funkcií ďalších 5 poslancov nespokojných s činnosťou  predsedu M. Kotlebu. Na ústupe z predchádzajúcich pozícií a na útlme jej činnosti, ako aj na strate povesti strany a jej podpory zo strany verejnosti sa podpísalo aj zatiaľ neprávoplatné odsúdenie predsedu strany M. Kotlebu. Určite, jeho odsúdenie môžeme chápať ako politicky motivované a vykonštruované súdne rozhodnutie, s cieľom poškodiť povesť strany a jej predsedu a takýmto spôsobom eliminovať jej vplyv v spoločnosti. Aj napriek tomu, nie je možné vylúčiť ten fakt, že pomerne veľkú časť obyvateľstva táto skutočnosť ovplyvní pri prideľovaní ich preferencií LS Naše Slovensko.

Dnes, na rozdiel od veľmi mnohostrannej činnosti v nie tak dávnej minulosti je prezentácia ĽS Naše Slovensko na verejnosti v podstate nulová. Ak nepočítame niektoré zbytočné a nepremyslené vyjadrenia a prezentované postoje jej predsedu M. Kotlebu (prezentácia liečby Covidu kombinovaným použitím kvapiek proti kašľu a vodky, čipovanie ľudí prostredníctvom očkovania, odlet so svojim synom z Egypta bez súhlasu jeho matky a niektoré ďalšie excesy), ktoré v žiadnom prípade neposlúžili povesti predsedu a samotnej ĽS Naše Slovensko, tak z pohľadu bežného občana sa môže zdať, že strana pôsobí v ilegalite a prísnom utajení. Pričom doterajšia činnosť, amaterizmus a neschopnosť terajšej vládnej garnitúry prijímať racionálne a pre Slovensko a jeho občanov aj potrebné opatrenia, jej zahraničnopolitické smerovanie orientované výhradne na západoeurópske štruktúry a USA  a nezakrytá obhajoba a realizácia ich záujmov, ako aj otvorená proti ruská propaganda dáva ĽS Naše Slovensko veľký priestor pre nekompromisnú a kritickú opozičnú činnosť, ktorou by sa táto strana navrátila k svojim pôvodným princípom, zásadám, aktivitám a napĺňaniu svojho politického programu.

PhDr. Štefan Surmánek, CSc.

Košice.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Štefan Surmánek

O AUTOROVI

Bývalý vysokoškolský pedagóg, ktorý sa zaoberá otázkami politického vývoja a diania na Slovensku a vo svete.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 78

Celkové hodnotenie: 18.62

Priemerná čítanosť: 1653

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    V Bratislave sa opäť protestovalo

    0icon

    Na proteste proti zásahom do verejnoprávneho RTVS aj druhého dôchodkového piliera sa vo štvrtok večer na bratislavskom Námestí slobody zišlo niekoľko tisíc ľudí. Protest zorganizovalo…

    Poľský turista uviazol v Horných dierach, pomohli mu horskí záchranári

    0icon

    Horskí záchranári vo štvrtok pomohli 26-ročnému poľskému turistovi, ktorý uviazol v malofatranských Horných dierach. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na sociálnej sieti.

    Uhrík: Pán premiér, dúfam, že sa tým nadutým "umelcom" nemienite ospravedlňovať

    0icon

    Bratislava 2. mája 2024 (HSP/Facebook/Foto: Screenshot)   Premiér Robert Fico (Smer-SSD) na tlačovej konferencii z ministerstva kultúry kritizoval stav umenia na Slovensku. Niektorých umelcov však…

    Havarijný stav cesty okamžite uzavrel časť Ulice Jána Bottu v Trnave

    0icon

    Z dôvodu havarijného stavu cesty, ktorý odhalila inštalácia vodovodných prípojok, musela byť urgentne od štvrtka od 18.00 h uzavretá časť frekventovanej Ulice Jána Bottu v…

    Slovenskí aktívni katolíci sú pohoršení a rozčarovaní. Píšu otvorený list biskupom

    0icon

    Bratislava 2. mája 2024 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Slovenskí aktívni katolíci napísali list otcom biskupom. Sú pobúrení postojom cirkvi k zbierke na zbrane pre Ukrajinu Najdôstojnejší…

    Vyšetrovanie v rámci akcie Pilát je v záverečnej fáze

    0icon

    Vyšetrovanie v prípade minuloročnej policajnej akcie s krycím názvom Pilát, týkajúcej sa podozrení v korupčnej trestnej činnosti, je v záverečnej fáze. Zároveň sa už len…

    Vyšleme slovenských vojakov na Ukrajinu? Premiér sa vyjadril

    0icon

    Bratislava 2. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Premiér SR Robert Fico (Smer-SD) vylúčil vyslanie slovenských vojakov na Ukrajinu. Uviedol to počas štvrtkovej hodiny otázok v…

    Poslanci odvolali Majerníka a Mazáka z postu členov Súdnej rady

    0icon

    Bratislava 2. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Poslanci Národnej rady (NR) SR odvolali z funkcie členov Súdnej rady SR Andreja Majerníka a Jána…

    Požiar v Dobročskom pralese zasiahol približne hektár ochranného pásma

    0icon

    Požiar v Národnej prírodnej rezervácii (NPR) Dobročský prales, s ktorým hasiči bojovali od stredy 1. mája, zasiahol podľa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR približne jeden…

    Hlasovanie o FPU opäť presunuli, v piatok sa hlasovať nebude

    0icon

    Hlasovanie o novele zákona o Fonde na podporu umenia (FPU) sa opäť presunulo, rozhodnúť by o nej mali poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Erik Majercak

    Marek Brna

    Matúš Pestrý

    Marian Kotleba

    Milan Šupa

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA