Sklo
Vážený pán minister životného prostredia
S Vašim menom sme sa oboznámili už v minulosti prostredníctvom publikácie Bratislava nahlas. Už vtedy, ako prenasledovaný človek ste mali odvahu a guráž chrániť životné prostredie. Veríme, že aj dnes, keď máte možnosti aj prostriedky pouvažujete nad nasledovným podnetom.
Naša príroda je zaplavená plastovým odpadom – najmä obalmi na potraviny. Priehrada Ružín je kontajner každoročne naplnený odpadom plávajúcim na hladine a takých Ružínov sú (nielen na Slovensku) tisíce. Ministerstvo, zodpovedné za tento stav, sa pokúša riešiť problém zákonom. Zbytočne. Plánované vykupovanie prázdnych PET fliaš bude neúmerne komplikovať život obchodníkom, spotrebiteľom, prepravcom aj obciam. Množstvo odpadu klesne iba nepatrne.
Od Európskej únie sme očakávali najmä zjednodušenie života. Niečo sa podarilo, na cestovanie nám stačil iba jeden doklad (doposiaľ), zjednodušilo sa aj niekoľko iných vecí, ale je potrebné pripomenúť, že mnohé z tých úžasných výdobytkov modernej doby existovalo už v hlbokom stredoveku.
Niektoré objavy v globále skôr poškodili, ako vyriešili. Igelitové vrecká, plastové obaly, plastové nákupné tašky, jednorazové plienky, ale najmä PET fľaše. Dajme sklu druhú šancu. V celej EU unifikujme sklenené obaly na potraviny (voda, víno, pivo, jogurty, …) a tie pokojne zálohujme. Ak obaly – podľa druhu – zjednotíme, bude možné vrátiť ich v ktoromkoľvek obchode v ktoromkoľvek meste v ktoromkoľvek štáte. Stačí, ak obsah (potravinu) bude charakterizovať etiketa, obal môžeme zálohovať, vrátiť a použiť znova. Aj poškodený, či rozbitý obal sa dá recyklovať. Už to tu bolo a fungovalo to. Sklo je sterilné, vkusné, trvanlivé, večné. Obalov bude neporovnateľnejšie menej, zmenší sa priestor na skladovanie a zálohovanie sa oplatí. Takýto obal bude mať hodnotu ktorú sa oplatí zodvihnúť a odniesť, hoc aj ležala odhodená v lese.
Sklenené obaly existujú aj dnes. Napríklad víno je vo fľašiach s obsahom 0,7 l, pivo v 05,resp. 03l, atď. ale každý dodávateľ má iba trošku odlišný obal. Aj niektoré mliečne výrobky, či voda lepších značiek predávajú v skle. Obchod vykupuje iba obal konkrétneho výrobcu, konkrétnej značky a aj to iba niektorý. Väčšinou však sklo končí po prvom použití v kontajneri.
Vyššia hmotnosť skla v cieľovej rovinke ekológie prekoná umelú hmotu o niekoľko konských dĺžok. Na vychádzky, športoviská, do školy, do zamestnania a koniec koncov aj k priehrade Ružín si každý môže preliať nápoj zo skleneného obalu do nádoby určenej práve na takéto použitie, napríklad do termosky. Takýto obal už v prírode nezostane.
Nepochybujem o tom, že úsilie vynaložené na túto aktivitu zabezpečí Slovensku lepšiu povesť ako atómová bomba ktorá vybuchla.
Brezová, 19. februára 2021 René Pavlík , člen združenia Rastic