Pôvod koronavírusu v týchto dňoch prišla do Číny vyšetrovať medzinárodná delegácia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO)
Viac ako si šplhnúť u svetovej elity testovaním testov by sa mohol náš protikorupčný premiér v Bruseli zaujímať o prešetrenie toho, či nemôže byť koronavírus umelo vyvinutý alebo zámerne vypustený. Nepočuť, žeby to niekoho v Bruseli trápilo. Vedci tvrdia, že je to ťažko zistiť, nakoľko aj umelovyvinutý vírus sa môže správať ako prirodzený pri použití techniky „získavanej funkcionality“, ktorou sa za peniaze amerických daňovníkov v Číne urychľovala infekčnosť vírusu prenosom z jednotlivých zvierat na človeka. Medzitým americká tajná služba odhalila, že na jeseň ešte pred prvými medializovanými prípadmi infekcie v Číne ochoreli práve vedci Wuhanského laboratória so symptómami podobnými covidovým.
Dnes to vyšetrujú dva tímy, jeden pod hlavičkou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a druhý zostavil odborný časopis Lancet. Britský zoológ Peter Daszak, prezident EcoHealth Alliance, ktorá problematický výskum financovala z federálnych peňazí ako prostredník medzi Fauciho Národným inštitútom zdravia a neslávnym laboratóriom vo Wuhane, je súčasťou oboch tímov. Minulý rok Daszak opakovane poprel možnosť, že nový koronavírus unikol z tohto labratória. S ľuďmi z laboratória má veľmi vrúcne vzťahy, keď jeho riaditeľke Shi Zhengli na Twitteri vypisuje, ako si dajú karaoke v jaskyni netopierov. Jednoducho konflikt záujmov z každej strany. Jeho organizácia dostala 100 mil. v grantoch na vývoj takto urýchľovanných vírusov a dohľad nad nimi. Mnoho odborníkov už vyjadrilo k jeho účasti na medzinárodnom šetrení vážne výhrady.
Od roku 2016 Wuhanský inštitút virológie realizoval výskum vrátane vývoja koronavírusu RaTG13 z netopiera, čo je najbližší známy príbuzný SARS-CoV-2 s podobnosťou 96,2%. Daszak vedie tím WHO, pritom má vyšetrovať seba. Podobne ako WHO si Lancet komisia zadefinovala v poslaní, že „dôkazy dodnes podporujú názor, že nový koronavírus sa objavil prirodzene a nie ako výsledok úniku a vývoja v laboratóriu.“ Ale idú sa pozrieť na možnosť, žeby by v tom bol nejaký labák „vedeckým a objektívnym spôsobom, ktorý nie je skreslený geopolitickými agendami a dezinformáciami.“ Ide o to vyvrátiť „nepodložené dohady a konšpiračné teórie…“ Lancet komisiu vedie prof. Jeffrey Sachs, známy americký ekonóm a poradca OSN.
Minulý mesiac americký vládny expert pre národnú bezpečnosť vyslovil presvedčenie, že Wuhanské laboratórium je „najpravdepodobnejší zdroj“ koronavírusu. Čínska komunistická vláda však doteraz bránila novinárom a investigatívcom v prístupe k zamestnancom laboratória. Podľa molekulárnej biologičky Aliny Chan z Broad Inštitútu Harvardskej univerzity a MIT bola databáza o patogénoch z netopierov a myší odstránená z internetu, aby sa zabránilo vedcom analyzovať potenciál pôvodu SARS-Cov-2. Správy hovoria o fotkách a videách, na ktorých vedci nedodržiavajú dostatočne hygienické a bezpečnostné normy (dokonca jedného pohrýzol netopier). Ozýva sa čoraz viac opačných hlasov, že „je veľmi zriedkavé, aby vírus preskočil na iný druh, keďže evolvoval pre konkrétny druh zvierat.“
Nezávislý panel expertov vo Švajčiarsku minulý týždeň vyhlásil (okrem toho, že potrebujeme globálny reset), že WHO a Čína mohli konať rýchlejšie, aby zastavili rozšírenie vírusu ako sa to podarilo v prípade SARS-CoV-1, ktorý tiež pochádzal z netopierov a identifikovala ho práve spomínaná riaditeľka Wuhanského laboratória Shi Zhengli. Podľa čínskych úradov sa prvé prípady COVID-19 objavili medzi 12 a 29. decembrom 2019, 31. 12. informovali WHO. Kým Wuhan zaviedol lockdown 23.1. 2020 vírus sa rozšíril do iných ázijských krajín. Francúzi, Taliani i Američania už zistili, že koronavírus zaznamenali ešte v decembri, niekde dokonca v októbri. Čína naopak tvrdila, že vírus priniesli Američania zo zatvoreného vojenského laboratória Fort Derick, ktoré malo veľa bezpečnostných problémov, počas vojenských olympíjskych hier do Wuhanu v októbri 2019. Viacero súťažiacich mesiace po tom priznalo, že vo Wuhane ochoreli so symptómami, podobnými COVIDu.