Na trh prišla dlho očakávaná kniha, kontroverzného autora Štefana Polakoviča. To, čo bol Alfred Rosenberg pre Tretiu ríšu a NSDAP, to bol Štefan Polakovič pre Slovenský štát a HSĽS. Bol to ideológ myšlienky slovenskej štátnosti, filozof a spisovateľ, po vojne v neprítomnosti odsúdený na 20 rokov väzenia a prepadnutie majetku. Svetové židovstvo bolo pravdaže vďačné, že sa s ideológmi ako Polakovič a Rosenberg nezaobchádzalo v rukavičkách a patrične to dalo najavo v ďakovných depešiach prvému komunistickému prezidentovi ČSR Klementovi Gottwaldovi. Medzinárodná židovská spravodajská agentúra Jewish Telegraphic Agency 25. júna 1948 napísala: ,, Dr. Štefan Polakovič (…) bol dnes tunajším Ľudovým súdom v neprítomnosti odsúdený k 20 rokom odňatia slobody. (…) Súd taktiež nariadil prepadnutie jeho majetku.
Medzitým v Prahe obdržal novozvolený prezident Klement Gottwal početné blahoprajné depeše od sionistických a ďalších židovských organizácií. Na bohoslužbe vďakyvzdania v hlavnej pražskej synagóge venoval vrchný mestský rabín Dr. Gustav Sicher zvláštnu modlitbu prezidentovi Gottwaldovi a Československej republike. Podobné bohoslužby usporiadali taktiež ďalšie židovské obce v celej zemi.”
Ako mnoho predstaviteľov ušiel pred komunizmom a spojeneckou pomstou do Argentíny. Táto kniha predstavuje výber z Tisových článkov a prejavov, ktoré Štefan Polakovič zasadil komentármi do súvislostí doby. Prvý krát od konca druhej svetovej vojny vychádza Tisov autentický dokument o jeho boji za samostatnosť Slovenska.
Preto som sa rozhodol osloviť Mariána Magáta, ktorý začal spolupracovať na vydávaní ,,kontroverzného” materiálu a opýtať sa ho na pár otázok.
1. Prečo si sa dal na vydávanie kníh?
Momentálne je pre mňa politika nedostupná, keďže ma odsúdili na trojročný podmienečný trest a tak som sa rozhodol vydávaním kníh pripraviť podhubie, novú generáciu intelektuálov a nasledovateľov odkazu národnej myšlienky.
2. Čo si od toho sľubuješ?
V prvom rade sa mládež, ktorá nadviaže ny pôvodný cieľ, na našu samostatnosť a štátnosť. Národná scéna vychovala mnoho hlupákov tým, že im neponúkli intelektuálnu potravu. Doterajší ,,vodcovia” im nedokázali ozrejmiť prostriedky k dosiahnutiu cieľa ani ich nenučili húževnatosti a tvrdohlavosti. Sľubujem si od toho mládež, ktorá dokáže otvorene diskutovať na témy, ktoré sú dnes zámerne tabu.
3. Akým spôsobom si sa podieľal na knihe ,,Z Tisovho boja?”
Finančne som to celé zastrešil, stálo ma to niekoľko tisíc €, napísal som predslov i anotáciu, o zvyšok sa postaralo nakladateľstvo Guidemedia na čele s Pavlom Kamasom.
4. Takže je to tvoje ,,dieťa.”
Dalo by sa tak povedať.
5. Plánujete vydať ešte nejaké diela?
Okrem práce na mojej vlastnej knihe, plánujeme vydať zaujímavú literatúru z obdobia 1. Slovenského štátu, ako i jeden zaujímavý projekt, ktorý je momentálne pozadu, ale hádam to dobehneme.
6. Čo by si odkázal potencionálnym čitateľom? Prečo by si mali kúpiť tú knihu?
Z tejto knihy nezbohatneme, nevydávame ju kvôli zisku do vlastnej kapsy, pretože zisk pôjde na ďalšie projekty. Ľudia by mali začať čítať. Argumenty typu ,,nie som historik”, ako to povedal Milan Uhrík, neobstoja. Musíme začať zhromažďovať a používať informácie. Nachádzame sa v občianskej informačnej vojne, tá sa dá vyhrať len silou informácií. Pokiaľ však naďalej budú mrhať čas predávaním svetielok na kľúčenke a náramkov typu ,,Na Stráž”, asi ťažko to kdesi dotiahneme. Národná scéna potrebuje úplný reštart, preto podporte naše snahy vychovať mládež, ktorá bude v prvých radách tejto informačnej vojny.