Manipuluje sa aj na Slovensku s počtami pozitívnych a negatívnych prípadov koronavírusu?

Testy povolené Americkým úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) poskytujú iba áno-nie odpoveď na infekciu a identifikujú osoby ako pozitívnych pacientov s nízkym obsahom vírusu v tele. Štandardné testy diagnostikujú obrovské množstvo ľudí, ktorí môžu byť nositeľmi relatívne nevýznamného množstva vírusu.

“Na všetko používame jeden typ údajov, a to je len plus alebo mínus – to je všetko,” povedal doktor Michael Mina. „Používame to na klinickú diagnostiku, na verejné zdravie, na prijímanie politických rozhodnutí.“

„Ale údaje áno-nie, nie sú dosť dobré“, dodal. Je to množstvo vírusu, ktoré by malo určovať ďalšie kroky infikovaného pacienta.

Test PCR amplifikuje genetickú hmotu z vírusu v cykloch; čím menej cyklov je potrebných, tým väčšie je množstvo vírusu alebo vírusovej záťaže vo vzorke. Čím vyššia je vírusová záťaž, tým je pravdepodobnejšie, že bude pacient nákazlivý.

Tento počet amplifikačných cyklov potrebných na nájdenie vírusu, ktorý sa nazýva prahová hodnota cyklu, nie je nikdy zahrnutý do výsledkov zasielaných lekárom a pacientom s koronavírusmi, hoci by im mohol povedať, do akej miery sú pacienti infekční.

Podľa časopisu The Times v troch súboroch testovacích údajov, ktoré zahŕňajú prahové hodnoty cyklu, zostavené úradníkmi v Massachusetts, New Yorku a Nevade, až 90 percent ľudí s pozitívnym testom nenieslo takmer žiadny vírus.

Jedným z riešení by bolo upraviť prahovú hodnotu cyklu, ktorá sa v súčasnosti používa na rozhodnutie, že je pacient infikovaný. Väčšina testov stanovuje limit na 40, resp. na 37. To znamená, že máte pozitívny nález na koronavírus, ak testovací proces vyžadoval na zistenie vírusu až 40 cyklov, alebo 37 cyklov.

Testy s tak vysokými prahovými hodnotami môžu zistiť nielen živý vírus, ale aj genetické fragmenty, zvyšky infekcie, ktoré nepredstavujú žiadne osobitné riziko – podobne ako nájdenie vlasov v miestnosti dlho po odchode človeka, uviedol doktor Mina.

Akýkoľvek test s prahovou hodnotou cyklu nad 35 je príliš citlivý, súhlasila Juliet Morrison, virologička z Kalifornskej univerzity v Riverside. “Som v šoku, že by si ľudia mysleli, že 40 cyklov môže predstavovať pozitívum,” uviedla.

Rozumnejšia hranica by bola 30 až 35, dodala. Dr. Mina povedal, že nastaví číslo na 30, alebo dokonca menej. Tieto zmeny by znamenali, že množstvo genetického materiálu vo vzorke pacienta by muselo byť 100-násobné až 1 000-násobné oproti súčasnému štandardu, aby test priniesol pozitívny výsledok – prinajmenšom taký, na ktorý by bolo treba reagovať.

FDA vo svojom vyhlásení  uvádza, že nešpecifikuje rozsahy prahových hodnôt cyklu, ktoré sa používajú na určenie, kto je pozitívny, a že komerční výrobcovia a laboratóriá si stanovujú svoje vlastné prahové hodnoty.

CDC uvádza, že skúma použitie opatrení prahových hodnôt cyklu „na politické rozhodnutia“. Agentúra uviedla, že bude potrebné spolupracovať s FDA, aby sa zabezpečila,  správna interpretácia dát bez politických vplyvov.

Vlastné výpočty CDC naznačujú, že je mimoriadne ťažké zistiť akýkoľvek živý vírus vo vzorke  nad prahovú hodnotu 33 cyklov . Úradníci v niektorých štátnych laboratóriách uviedli, že CDC ich nepožiadalo o zaznamenanie prahových hodnôt ani o ich zdieľanie s organizáciami sledujúcimi kontakty.

Napríklad štátne laboratórium v ​​Severnej Karolíne používa test na koronavírusy Thermo Fisher, ktorý automaticky klasifikuje výsledky na základe medznej hodnoty 37 cyklov. Hovorkyňa laboratória uviedla, že testovači nemali prístup k presným číslam.

Podľa niektorých odborníkov to predstavuje nesmierne premárnenú príležitosť dozvedieť sa viac o tejto chorobe.

Je to ozaj zarážajúce, že sa nezaznamenávajú prahové hodnoty zo všetkých týchto testov – že sa iba oznamujú pozitívne alebo negatívne výsledky, Prečo je prax taká, že sa nezisťujú prahové hodnoty, ktoré určujú kto má akú vírusovú záťaž?

Bolo by užitočné zistiť, či je niekto pozitívny, či má vysokú vírusovú záťaž alebo nízku vírusovú záťaž,” alebo takú záťaž, ktorá nie je nákazlivá…

Úradníci Wadsworth Center, štátneho laboratória v New Yorku, majú prístup k hodnotám prahových hodnôt z testov, ktoré spracovali, a na žiadosť The Times analyzovali ich počty. V júli laboratórium identifikovalo 872 pozitívnych testov na základe prahu 40 cyklov.

S hraničnou hodnotou 35 cyklov, by sa asi 43 percent z týchto testov už neklasifikovalo ako pozitívne. Asi 63 percent by už nebolo považovaných za pozitívnych, keby boli cykly obmedzené na 30.

V Massachusetts by 85 až 90 percent ľudí, ktorí mali v júli pozitívne testy s prahovou hodnotou cyklu 40, malo negatívnu hodnotu, ak by prahová hodnota bola 30 cyklov, uviedol doktor  Mina. “Povedal by som, že nikoho z týchto ľudí by sme nemali sledovať, ani jedného,” uviedol.

Ostatní odborníci informovaní o týchto počtoch boli ohromení.

“Som skutočne šokovaný, že to môže byť také vysoké – podiel ľudí s vysokými výsledkami prahových hodnôt,” uviedol Dr. Ashish Jha, riaditeľ Harvardského globálneho zdravotného ústavu.

Obzvlášť znepokojujúci je počet ľudí s pozitívnymi výsledkami, ktorí nie sú infekční, uviedol Scott Becker, výkonný riaditeľ Asociácie laboratórií verejného zdravia.

FDA poznamenala, že ľudia môžu mať pri novej infekcii nízku vírusovú záťaž. Test s menšou citlivosťou by tieto infekcie prehliadol.

Ale tento problém je ľahko vyriešiteľný, Dr. Mina povedal: „Vyskúšajte ich znova, o šesť hodín neskôr alebo o 15 hodín neskôr, alebo čokoľvek iného,“ povedal. Rýchly test by týchto pacientov rýchlo našiel, aj keď by boli menej citliví, pretože by sa rýchlo zvýšila ich vírusová záťaž.

(pozn. pamätáte sa ako niektorých ľudí sa na Slovensku snažli potrestať, ak si chceli dať urobiť nový test, krátko po tom ako sa zistila ich pozitivita? Prečo? Preto, lebo by sa odhalila manipulácia výsledkov?).

Testy PCR majú stále svoju úlohu, uviedol on a ďalší odborníci. Napríklad ich citlivosť je výhodou pri identifikácii novo infikovaných ľudí.

Ľudia infikovaní vírusom sú najinfekčnejší deň alebo dva predtým, ako sa príznaky objavia a asi do piatich dní po nich. Ale pri súčasnom spôsobe testovania je malá šanca, aby ste „našli“ ľudí s vysokou infekčnou záťažou v období, kedy sú najinfekčnejší. To znamená, že stratégia tzv. odborníkov pri odhaľovaní najinfekčnejších prípadov je bezzubá. Je podozrenie, že o tom ani nevedia vzhľadom k vývoju situácie na Slovensku. Alebo je za tým niečo iné?

PCR testy amplifikujú koronavírusovú RNA a zachytia ju aj v malom množstve. Pri testoch na antigén sa proteíny nedajú kopírovať rovnakým spôsobom, čo skresľuje  výsledky u niektorých ľudí, ktorí prenášajú nepatrné hladiny koronavírusu v tele bez patogénov. Niektoré testy na antigén totiž vynechajú až polovicu infekcií, ktoré hľadajú.

Hladina vírusov sa líšia od človeka k človeku a u jednotlivca môžu v priebehu infekcie variovať a slabnúť, zvyčajne vrcholia v čase, keď sa príznaky objavia prvýkrát. Ľudia, ktorí prenášajú – a teda vylučujú – kvapky mikróbov, sa s najväčšou pravdepodobnosťou prejavia pozitívne pri všetkých testoch, ktoré sú na trhu, uviedol doktor Mina.  Mnoho z týchto jednotlivcov však pravdepodobne nie sú prípady, ktoré by vás najviac mali znepokojovať. Hladina vírusov je u nich nízka, nie sú prenášači, ale môžu vykazovať pozitivitu.

Je to ďalší spôsob, ako sa pozerať na presnosť testovania, „Detekcia najinfekčnejších ľudí.“ Výsledok je tu praktický, hovorí doktor Garner. “Nesnažíte sa nájsť každého, kto má vírus,” povedal. “Snažíte sa nájsť a zmierniť ohniská nákazy.”

Neustálym testovaním ľudí, môžeme hlavne vysvetliť nedostatok citlivosti testov, pretože výsledky sú rôzne.  Od zachytenia infikovaných, cez prenášačov, až po ľudí s bezvýznamnou úrovňou vírusu v tele až po zdravých ľudí…Všetci však môžu vykazovať pozitivitu !!!

Lenže…My neskúmame nedostatok citlivosti testov, ale snažíme sa nájsť predovšetkým signifikantne nakazených ľudí, prenášačov a ohniská nákazy. Mám veľké pochybnosti, že na Slovensku toto nerobíme, pretože výsledky by museli byť zásadne iné…Okrem toho na trhu sú omnoho presnejšie antigénové a aj PCR testy, ktoré znižujú riziko omylu významným spôsobom. Nakúpilo Slovensko z tohto pohľadu second hand?

Záverečné otázky, na ktoré Matovičova vláda nechce diskutovať a vyhýba sa im ako čert krížu znejú:

Prečo Čína porazila koronu a drží ju na uzde?  V priebehu boja s koronou  Matovičova vláda hrubo zanedbala svoje povinnosti a mala by odstúpiť pretože je tu podozrenie, že ich zanedbala úmyselne…

Prečo tieto informácie pochádzajúcezo serióznych zdrojov nie sú publikované na Slovensku? Zaviedol tu niekto cenzúru a púšťa do mainstreamu len informácie neúplné a podporujúce vakcináciu populácie Slovenska?

Prečo sa nezverejnia lieky, ktoré by z najväčšou pravdepodobnosťou znížili objem nakazených?

Zdroje: Nytimes

www.cdc.gov

viď aj iné blogy autora na túto tému

Z mesta SNP Ivan Štubňa

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Ivan Štubňa

O AUTOROVI

Vyštudovaný psychológ so skúsenosťami v oblasti podnikania, zahraničného obchodu, pôsobiaci niekoľko rokov v zahraničí a na ústredných orgánoch štátnej správy.
Záujmy: cyklistika,vysokohorská turistika, liečivé bylinky...a investigatívny blog

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 378

Celkové hodnotenie: 24.17

Priemerná čítanosť: 2414

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Erik Kaliňák: Absolútne nesúhlasím s týmto tvrdením hlavného ideológa proti Slovensku

    0icon

    Bratislava 30. apríla 2024 (HSP/ Foto:Screenshot Facebook Video)   Keď strana Progresívne Slovensko napriek masívnej podpore médií a mimovládneho sektora pred pol rokom prehrala parlamentné…

    Predpoveď počasia na utorok

    0icon

    Bratislava 30. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Situácia: Počasie u nás ovplyvňuje tlaková výš. Slnečno. Teploty 19 až 24 stupňov Celzia Na západnom Slovensku malá oblačnosť,…

    Vláda se rozhodla akcionáře ČEZu trestat za vlastní neschopnost

    0icon

    Praha 30. apríla 2024 (HSP/Sichtarova/Foto:Pixabay)   Zabavování vydělaných peněz lidem je označováno všelijak: Většinou tak, aby označení zamaskovalo pravý stav věci. Válečná daň. Daň z…

    V apríli a máji sa konajú prijímacie skúšky na stredné školy

    0icon

    Termíny prijímacích skúšok na školský rok 2024/2025 na gymnáziá, stredné odborné školy, školy umeleckého priemyslu či konzervatóriá sa konajú v apríli a máji. Prijímacie pohovory…

    Florida zdolala Černákovu Tampu 6:1 a postúpila do semifinále konferencie

    0icon

    Hokejisti Floridy Panthers postúpili do semifinále Východnej konferencie zámorskej NHL. V piatom štvrťfinále zdolali v noci na utorok Tampu Bay Lightning 6:1 a v celej…

    Blanár rokoval s eurokomisárkou Urpilainenovou aj o nelegálnej migrácii

    0icon

    Bratislava 30. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Európske otázky, dianie na Ukrajine i strategická iniciatíva Globálna brána (Global Gateway) boli v pondelok v Bratislave hlavnými témami…

    Národné pochody sa blížia, rezervujte si oba termíny

    0icon

    Bratislava/Košice 30. apríla 2024 (HSP/Foto:Aliancia za rodinu)   Aliancia za rodinu tento rok opäť organizuje národné pochody. Tentokrát to budú dva pochody k dvom veľkým…

    NBC News: Moment je priaznivý. Gerasimovova armáda má jedinečnú šancu

    0icon

    Bratislava 30. apríla 2024 (HSP/Svpressa/Foto:AP/Russian Defense Ministry Press Service via AP)   Všetky ukrajinské jednotky na frontovej línii sú už tak vyčerpané, že ruskú ofenzívu…

    Päť najväčších ukrajinských výziev nemá riešenie…

    0icon

    Bratislava 30. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)   Problémy Ukrajiny sú obrovské a mnohostranné, ale všetky sú tak či onak, podľa analýzy amerického politológa Andrewa Korybka,…

    "Globálna vzbura proti Amerike": Prvé krajiny sa rozhodli pre rázne kroky. Kto sa k nim pridá?

    0icon

    Washington 29. apríla 2024 (HSP/Foto:twitter)   Africké a blízkovýchodné krajiny sťahujú zlaté rezervy zo Spojených štátov, čím oslabujú dolár   Africké a blízkovýchodné krajiny začali…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Marian Kotleba

    Milan Šupa

    Ivan Štubňa

    Gustáv Murín

    Dušan Hirjak

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA