Rada a Komisia je pod stálym tlakom prerozdelenia plánu obnovy a finančného rozpočtu na roky 2021-27. Hlavné kontúry už boli stanovené, ale ako to už pri financiách vždy je – každý by chcel zo spoločného koláča si odtrhnúť väčší kus ako mu bol pridelený. Politici si tým chcú udržať zdanie napĺňania predvolebných sľubov, poprípade plnenie vládnych programov – to všetko pre jediný cieľ, aby boli znovu a znovu zvolení. Všetko pre voliča – aspoň kým nepustí volebný lístok do urny….
Právo nehlasovať za tie časti plánu EÚ, ktoré sa neľúbia niektorým členským štátom, asi nikto nedoškriepi. Keď ide ale o 1 800 000 000 000 € – tak nervozita stúpa. Takéto zablokovanie, nesúhlasné volenie už prebehlo v EÚ viackrát. Neviem či sa nazývalo vydieraním, alebo inými názvami, ale dnes ide v kríze o financie a zachránenie štátnych rozpočtov.
Skrývanie uvedenej problematiky za právny štát, jeho princípy je neuveriteľne ľahkovážne hazardovanie s celou podstatou EÚ. Právny štát platí pre všetkých signatárov Zmluvy o založení EÚ. Už dnes, v čom je problém ?
- rozdielne vykladanie obsahu právneho štátu
- nečakanie na právoplatný rozsudok – stačí len podozrenie z nedodržiavania
- jednohlasné hlasovanie zameniť za hlasovanie kvalifikovanou väčšinou, dnes 15 členských štátov
- trestať vlády znížením, alebo odobratím financií z EÚ
- študenti, farmári a mimovládne organizácie môžu požiadať priamo EÚ o financie, suma bude odpočítaná zo sumy určenej pre konkrétny štát odkiaľ prišli žiadosti
- kde skončia uvedené financie zobrané vládam konkrétnych štátov, v rozpočtoch tých 15 hlasov ktoré sankciu odsúhlasili ?
Luxemburský kompromis – čo to vlastne je ??
Január 1.EHS vstupuje do tretej a poslednej etapy prechodu na spoločný trh. To má za následok nahradenie jednomyseľného hlasovania väčšinovým systémom pri väčšine rozhodnutí Rady.
Už v roku 1966 boli so spôsobom hlasovanie všetci vyrozumení, Rada mala prejsť na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou.
20.
V Bruseli (Belgicko) sa koná spoločné výročné zasadnutie európskych inštitúcií. Rozhovory sa týkajú najmä dvoch inštitucionálnych problémov: spolupráce medzi Komisiou a Radou a väčšinových rozhodnutí Rady.
Ako vidíme, neustáli boj medzi Komisiou a Radov je už historický. Vždy pôjde o rozdelenie moci medzi národné štáty a EÚ. Dodnes to nie je vyriešené a ešte je to umocnené rozdeľovaním obrovskej sumy 1 800 miliárd EUR. Tu tiež nikdy nebudú všetci spokojní, ani s ich kompromismi.
28. – 29.
Luxemburský kompromis. Francúzsko po sedemmesačnom uplatňovaní politiky “prázdnej stoličky” opäť zaujíma svoje miesto v Rade výmenou za zachovanie jednomyseľného hlasovania v prípade, že ide o významný záujem.
Francúzsko za vlády generála Charlesa de Gaulla nechcelo súhlasiť s hlasovaním väčšiny, presadzovalo jednohlasný súhlas. Dôvod ? Nesúhlasili so spoločnou poľnohospodárskou politikou ktorá podľa nich poškodzovala Francúzsko. Sedem mesiacov nechodili na rokovanie Rady – vznikol názov uplatňovania politiky “prázdnej stoličky”.
Takto si vynútili zachovanie jednomyseľného hlasovania v prípade že ide o významný záujem.
Financie z EÚ sú určite z pohľadu Poľska a Maďarska významný záujem, hlavne ak by sa hlasovaním kvalifikovanou väčšinou podstatne znížili.
Čo sa zmenilo za 54 rokov od tohto významného presadenia Francúzka ? Alebo si v EÚ nemáme myslieť o rovnosti všetkých štátov nič. Sú rovný a rovnejší ??
V4 skončilo smutne svoju púť – nechalo sa rozbiť zvnútra, pekne podľa plánu. Postoj Česka a Slovenska sa nedá ani pomenovať. Asi ako vyčkávací. po boji sa pridajú k víťazovi a budú profitovať. Možno ich voliči zvolia znovu na ich vytúžené pozície !
Marec
7.
Pán Alain Poher je zvolený za predsedu Európskeho parlamentu.
31.
Komisia dáva návrh Rade, týkajúci sa financovania spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), nezávislých príjmov Spoločenstva a širších právomocí Európskeho parlamentu.
Apríl
5.
Belgicko ratifikuje Zmluvu, ktorou sa zriaďuje Rada a Komisia Európskych spoločenstiev.
29.
Taliansko ratifikuje Zmluvu, ktorou sa zriaďuje Rada a Komisia Európskych spoločenstiev.
Máj
11.
Rada prijíma rozhodnutia a uznesenia upravujúce časový harmonogram a financovanie spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) a stanovuje svoje ciele v iných oblastiach spoločného záujmu.
Jún
30.
Luxemburské veľkovojvodstvo ratifikuje Zmluvu, ktorou sa zriaďuje Rada a Komisia Európskych spoločenstiev.
Október
25.
Holandsko ratifikuje Zmluvu, ktorou sa zriaďuje Rada a Komisia Európskych spoločenstiev.
November
28.
Koná sa spoločné zasadnutie európskych inštitúcií. Diskusia sa sústredí najmä na pokrok Spoločenstva smerom k hospodárskej únii a na budúce perspektívy.
Záverom –
https://europa.eu/european-union/about-eu/history/1960-1969/1966_sk