Kto poradil ministrovi Obrany Jaroslavovi Naďovi, aby vytváral aktívne zálohy? Ani by som sa nečudoval, keby to prišlo od nejakého US poradcu.
Ako bývalý vyšší dôstojník v zálohe (po vyše 22 rokoch služby) som si plne vedomý svojej povinnosti „záložáka“ pri ohrození bezpečnosti nášho štátu. A v žiadnom prípade sa tejto zodpovednosti nezbavujem. Ale aby mi 44 ročnému chlapovi prišiel list, kde ma pozývajú do výcviku aktívnych záloh s dovetkom, že moju žiadosť očakávajú do 25. septembra 2020, tak tu už asi nebude niečo v súlade s kostolným poriadkom. Kým mňa plánuje niekto preháňať po výcviku a učebniach plných prednášok o večnom spojenectve s umierajúcim NATO spolkom, tak dotyčný asi zámerne prehliada masy mladých osemnásť ročných chlapcov, ktorým by sa povinná vojenská služba zišla ako soľ. Fyzickej záťaže sa nebojím, keďže som športovo stále aktívny a návyky z čias prijímača mi zostali uchované, keď som v krásnych modrých teplákoch robil večerné rajóny so šurovákom v rukách. Tento pánko minister Naď je schopný zaraďovať chlapov v strednom veku do výcviku a 18 roční šuhaji budú posedávať na lavičkách s mobilmi v ruke, sťahovať najnovšie appky a popri tom degustovať rôzne nápoje. Máte vy zdravý rozum pán Naď? Ak nemajú naše Ozbrojené sily dostatok vojakov, tak je potrebné obnoviť povinnú vojenskú službu. Možno to nie je v súlade s liberálno slniečkárskym politickým prúdom vašej strany, ale ak chcete zastávať funkciu ministra Obrany, tak sa venujte armáde. Miesto politikárčenia s ministrom Korčokom, keď sa nás snažíte strašiť Ruským medveďom, alebo nedokážete definitívne povedať aký osud čaká civilné letisko na Sliači, obráťte prosím Vás svoju hyperaktivitu napríklad na zlepšovanie personálnej práce a kariérneho rastu vojakov v armáde!!!
Ak to minister Naď nevie, nech si dá aspoň poradiť kým sa ešte v ministerskom kresle chvíľu poosieva. Z vlastnej skúsenosti to vedieť nemôže keďže na vojne nikdy nebol. Takýchto nevojakov kurzových rýchlokvasov s patentom na rozum pre armádu sme my vojaci vždy „zbožňovali“.
Ono treba mať na pamäti, že nie len vojaci, práporčíci a dôstojníci, ale aj najvyšší generáli začínali prijímačom v armáde rannými rozcvičkami, rannou škrabkou na zemiaky a večernými rajónmi. Ak to ešte stále pán Naď nevie pochopiť, nech prvého do výcviku zaradí seba samého.
Ako by mala vyzerať obnovená povinná vojenská služba na Slovensku?
Či obnoviť 6, 9 alebo 12 mesačnú povinnú vojenskú službu a k tomu vhodné termíny rukovania a rotácie, treba nechať rozhodnutie na skúsených aktívnych vojenských príslušníkov rezortu. Ale dnešní 18 roční mládenci by si zaslúžili dobrý výcvik, získať pracovné náviky, disciplínu a nadobudnúť zmysel pre zodpovednosť. Mnohým by bolo dopriate na vlastnej koži zistiť na čo sú hrable, lopata, metla alebo odhŕnač na sneh. Naše staré mamy vždy vraveli, že vojna spraví z chlapca chlapa a určite sa nemýlili. A pre inšpiráciu ako motivovať mladých brancov a ich ustarostené mamičky sa treba zamyslieť nad tým čím bude pre nich vojna aspoň nejak užitočná. V prvom rade všetky získané oprávnenia a certifikáty musia platiť aj pre civilný sektor. V druhom rade primeraný mesačný žold. A ďalej rôzne daňové benefity, bonusy alebo zníženie dane z príjmu v zamestnaní po skončení vojny. Nehovoriac o lekárskej starostlivosti, zocelení ducha a fyzickej prípravy. Mnohí vodiči na autobusoch, traktoroch, pásových vozidlách či nákladných autách prídu naspať do civilu s vodičskými preukazmi a praxou odjazdených kilometrov. Hovorme ďalej o žeriavnikoch a vodičoch vysokozdvyžných vozíkov. Funkcie strelcov umožnia získať zbrojný preukaz, funkcie strojníkov elektrocentrál skúšky na silnoprúd. Špeciálne výcviky parašutistov, sebaobrany, hasičov, záchranárov, zdravotníkov či potápačov sú stále lákadlom pre mladých chlapcov. Dalo by sa ich menovať ešte mnoho.
Hlavná politická myšlienka však musí prísť od samotného ministra a vlády. Či si na to trúfnu ukáže čas. Vláda a štát môžu potom vždy počítať s dostatočným počtom vojakov a ich nasadením po vyhlásení rôznych stupňov pohotovosti pre obranu štátu a pomoci civilnému obyvateľstvu. Pravdou je tiež, že tak ako niektoré západné Európske krajiny (keď už máme ísť podľa vzoru zo západnej Európy) majú zavedenú povinnú vojenskú službu, nemôže byť Slovensko tŕňom v oku Bruselu, ak túto povinnosť mladých Slovenských chlapcov znovu zavedieme aj u nás.