Ludvík Svoboda – najlepší prezident v histórii Československa

Armádny generál, hrdina  ČSSR a ZSSR, nositeľ Leninovho radu a ďalších 64 vyznamenaní. Veliteľ a „otec“  našich vojakov od Sokolova cez Duklu až po Prahu. Po vojne prvý minister národnej obrany. Vlastenec v službách našej republiky, ktoré preukázal nie slovami, ale činmi. Skromný človek s veľkým  Č, ktorý sa nehral na generála. Keď strádali v bojoch jeho vojaci, strádal aj on. Vždy vedel, kde je jeho miesto. Obdivuhodný človek.

Ale aj jeho sa dotkli stranícke čistky v 50-tych rokoch minulého storočia. Svoboda vedel bojovať proti viditeľnému nepriateľovi. Neviditeľný nepriateľ zosnoval svoju pavučinu, v ktorej uviazol aj Ludvík Svoboda. Operácia sa volala Splinter Factor a bola zameraná na odstraňovanie straníckych a vládnych špičiek krajín východnej Európy. Organizovaná bola neslávnou CIA a maniakom vo funkcii jej riaditeľa Allenom Dullesom. Do americkej pasce sa chytilo veľa politikov, pretože aj mnohí vedúci predstavitelia krajín východnej Európy vtedy ešte Američanom dôverovalo a ich informácie považovali za pravdivé. (viac na https://blog.hlavnespravy.sk/21671/operacia-cia-splinter-factor/).

V roku 1968 sa so Svobodom stretol redaktor  Roľníckych novín Karel Hájek, ktorý s ním urobil rozhovor:

Okolo Svobodu sa začínali sťahovať pavučiny intríg už od roku 1947. Stal sa predmetom záujmu tajných služieb z podhodených materiálov CIA. V kompromitujúcich materiáloch neznámeho pôvodu sa tvrdilo, že je špiónom britskej Intelligence Service (SIS), že vozí dôstojníkov do Plzne k Američanom, ktorí tam vtedy boli a že im odovzdáva tajné informácie. Dokonca, že pripravuje prevrat. Vážne obvinenia. Tí čo ho chceli dostať do väzenia však váhali. Svoboda bol pojem slobody.  Svoboda o ničom nevedel. A potom prišiel z Moskvy fingovaný telegram so stručným textom: „Stalin Svobodovi neverí“. To stačilo na to, aby vtedajšia štátna mašinéria Svobodu v novembri 1952 uväznila. Podiel na jeho uväznení mal aj divízny generál B. Reicin, ktorý pripravoval a realizoval čistky v armáde. Nakoniec ho štátna mašinéria zomlela a Reicin bol v decembri 1952 popravený. Svoboda bol z väzby prepustený tiež v decembri 1952. Stalo sa tak na základe konania recepcie v novembri 1952 v Moskve, poriadanou československým veľvyslanectvom. Na slovanských recepciách a teda aj ruských (vtedy sovietskych) bolo zvykom, že sa pripíjali slávnostné prípitky významným ľuďom alebo udalostiam. Prípitok predniesol aj generál Kozlovskij: „Pripíjam na zdravie generála Svobodu“. Sovieti nevedeli čo sa deje so Svobodom. Na recepcii Kozlovskému potom diplomati vysvetlili celú situáciu.  Generál Kozlovskij to oznámil Stalinovi, ktorý potom poslal tentoraz pravý telegram do Prahy: „Prosím prepustite generála Svobodu“.

Generál Svoboda v rozhovore s Hájkom reagoval nasledovne:

„Ale ak si myslíte, že moje prepustenie bolo ľahkou vecou, tak to sa mýlite. Prišiel ma navštíviť do väzenia Karol Bacílek odovzal mi pozdrav od Klementa Gottwalda a povedal, že moje väzenie je viac-menej omylom. Ale prečo tu teda sedím, hovorím Bacílkovi. Báli sme sa, aby ste nám neutiekli alebo, aby ste nespáchali samovraždu povedal on. „

Bacílek Svobodu ešte chvíľu vypočúval a asi po týždni ho z väzenia prepustili. Hľadal si zamestnanie a začal pracovať na jednom JRD. (Jednotné roľnícke družstvo). Keď prišiel do Československa na návštevu Chruščov, pýtal sa hneď na Svobodu. Svobodu museli nepriamo rehabilitovať(bez medializácie). Chruščov sa vyjadril o tom ako si sovietsky ľud váži Svobodu a vyslovil svoj názor, že by Svoboda mal byť členom vlády.

Keď bolo výročie bojov na Dukle zavolal si Svobodu Novotný. Drsne mu oznámil: „Budeš hovoriť pri pamätníku, ale nebudeme uverejňovať, že si bol rehabilitovaný“. Svoboda sa vzoprel ani nie tak pre seba ako pre ostatných, ktorí boli nespravodlivo odsúdení a ktorým nebola vrátená občianska dôstojnosť. Novotný sa na Svobodu nahneval a Svoboda sa členom vlády vtedy nestal. Paradoxne po abdikácii Novotného v marci 1968 sa Svoboda stáva prezidentom. Bol prvým prezidentom, ktorý bol volený tajnou voľbou. Z 288 hlasov získal 282. Božie mlyny melú pomaly, ale isto. Svoboda musel vybojovať ešte jeden ťažký boj po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968. Mal obrovskú zásluhu na usporiadaní pomerov bez krviprelievania, pretože z minima možností vyťažil maximum. Svobodu mali ľudia radi. Neskôr chodil do podnikov, družstiev, debatoval o ďalšom vývoji spoločnosti už v podmienkach federácie. Mal zásluhu aj na naštartovaní ekonomiky po krízových udalostiach.  V marci 1973 bol zvolený druhýkrát do funkcie prezidenta. Mal však už po životných útrapách oslabený organizmus a podlomené zdravie. Chcel podať demisiu už koncom roka 1974, avšak Gustáv Husák, vtedy 1. tajomník  KSČ jeho demisiu neprijal.  Stalo sa tak až na základe prijatia ústavného zákona o skrátenom volebnom období v roku 1975 z dôvodu nemožnosti vykonávania úradu prezidenta. A tak sa v roku 1975 prezidentom Československa stáva Gustáv Husák.

Statočné srdce Ludvíka Svobodu dotĺklo 20. septembra 1979. Česť jeho pamiatke.

Z mesta SNP Ivan Štubňa

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Ivan Štubňa

O AUTOROVI

Vyštudovaný psychológ so skúsenosťami v oblasti podnikania, zahraničného obchodu, pôsobiaci niekoľko rokov v zahraničí a na ústredných orgánoch štátnej správy.
Záujmy: cyklistika,vysokohorská turistika, liečivé bylinky...a investigatívny blog

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 407

Celkové hodnotenie: 24.19

Priemerná čítanosť: 2423

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Polícia obvinila muža, ktorý sa mal vyhrážať podpálením redakcie v Dunajskej Strede

    0icon

    Dunajská Streda 28. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Obvineniu zo zločinu vydierania čelí 33-ročný muž z okresu Galanta, ktorý sa mal vyhrážať podpálením redakcie regionálneho média…

    Na námestí v Komárne stojí vianočný smrek, chýbať nebude ani spievajúci stromček

    0icon

    Komárno 28. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Drozd)   Na Klapkovom námestí v Komárne už stojí mestský vianočný stromček. Dvanásť metrov vysoký strieborný smrek vyrástol v záhrade…

    Aký je skutočný dôvod na odvolanie ministra vnútra ?

    0icon

    Bratislava 28. novembra 2024 (HSP/Facebook/ Foto: Screenshot Facebook video)   Opoziční poslanci Národnej rady SR za PS, SaS a KDH včera podali návrh na vyslovenie…

    Prezident sa rozlúčil s generálmi odchádzajúcimi do výslužby

    0icon

    Bratislava 28. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:screenshot Facebook)   Prezident SR Peter Pellegrini sa vo štvrtok rozlúčil s generálporučíkom Ľubomírom Svobodom a generálmajorom Róbertom Tóthom. Obaja odchádzajú…

    Pri dopravnej nehode neďaleko Tornale sa ťažko zranili dve osoby

    0icon

    Tornaľa 28. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR - Banskobystrický kraj)   Ťažké zranenia dvoch osôb si vyžiadala dopravná nehoda, ktorá sa stala v utorok (26. 11.)…

    Envirorezort chce v súvislosti so zavedením zberu textilu počkať na EK

    0icon

    Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR si v súvislosti so zavedením zberu textilného odpadu chce počkať na Európsku komisiu. Tá má nastaviť jasné a zrozumiteľné pravidlá…

    Na adventných trhoch v Trnave sa budú podávať nápoje vo vratných pohároch

    0icon

    Trnava 28. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Na blížiacich sa adventných trhoch v centre Trnavy sa budú podávať nápoje vo vratných pohároch. Podujatie Advent v…

    Spojenú školu Púchov vyradia zo siete, nahradí ju SOŠ priemyselných technológií

    0icon

    Púchov 28. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Stredná "Spojená škola Púchov")   V rámci optimalizácie siete stredných škôl v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) vyradia zo siete škôl Spojenú…

    Ochranári požadujú dôslednú ochranu vlka, podali hromadnú pripomienku

    0icon

    Ochranári z organizácie Aevis a iniciatívy My sme les získali dostatočný počet podpisov pod hromadnú pripomienku, ktorou vyzývajú ministerstvo životného prostredia na stiahnutie návrhu vyhlášky…

    Dortmund sa sťažuje na kontroly, fanúšikovia prepašovali pyrotechniku

    0icon

    Berlín 28. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Guido Kirchner)   Priaznivcom futbalistov Borussie Dortmund sa podarilo prepašovať pyrotechniku na štadión Dinama Záhreb a odpáliť ju počas stredajšieho víťazného…

    FOTO DŇA