Nechať či zrušiť? To je otázka. Slováci sú rozdelení na dva tábory a každý z nich má vlastnú pravdu. Preto som sa rozhodol v nasledujúcich blogoch pozrieť na otázku „gastrolístkov“ zo 4 rôznych pohľadov – zamestnancov, zamestnávateľov, ekonómov a majiteľov gastro prevádzok.
Otázka stravných lístkov z pohľadu zamestnanca má veľmi jednoduché riešenie. Každý sa môže podľa aktuálnych vyjadrení zákonodarcov sám rozhodnúť ako bude jeho stravné vyzerať. Demokratický systém v praxi však do značnej miery vyvolá chaos.
Niektorí zamestnanci by radi zrušili stravné lístky a prijali hotovosť, iní by si „gastráče“ radšej ponechali. Vieme si predstaviť, že hotovosť v rukách namiesto papiera s určitou hodnotou pôsobí z pohľadu zamestnanca lepšie. Stačí však len málo – pozrieť sa na svoju výplatnú pásku. V nej sa nachádza položka stravné lístky, ktorá je oddelená od ostatných čísel. Áno, určitou sumou na ne prispievajú zamestnávatelia aj zamestnanci. V konečnom dôsledku však máte príspevok na stravu, ktorý sa nezdaňuje a na ktorý máte nárok. Navyše, na stravné lístky vám nikdy nesiahne exekútor! Je to sociálny benefit, ktorý sa používa aj v iných krajinách Európskej únie.
Vo februárovom prieskume agentúry 2muse sa 51 % opýtaných vyjadrilo, že by túto hotovosť využilo inak než na stravu. Ak by zákonodarcovia chceli naozaj nechať rozhodnutie na dobrovoľnej báze, mali by ale aj viac času venovať informovaniu ľudí, aké bude mať dopady ich rozhodnutie.
Preto sme radi, že sa zdobrovoľnenie stravných lístkov nekonalo bez širokej odbornej diskusie. Zostalo nám totiž veľa otáznikov, ktoré môžeme pomôcť zákonodarcom vyriešiť. Postupne sa im venujeme na našej FB stránke Iniciatíva za zachovanie stravovacích poukážok. Ak sme vás presvedčili a chcete nám vyjadriť podporu, pridajte svoj podpis v petícii za zachovanie stravovacích poukážok:
https://www.peticie.com/som_za_zachovanie_stravovacich_poukaok_v_suasnej_legislativnej_podobe