Bývanie pre mladých, sociálne slabších a s tým spojená téma výstavby nájomných bytov je momentálne mimoriadne horúca téma. Politici sa zrazu predbiehajú v počte nájomných bytov, ktoré postavia, ak im dáte svoj hlas. Po dlhých rokoch minimálnej výstavby nájomných bytov zrazu sľubuju tisíce a tisíce nových bytov. Iste, prečo by to nemohlo fungovať u nás, keď vo Viedni je až 60% bytov (zhruba 450 000) nájomných a stále pribúdajú nové. Podľa údajov Eurostatu máme na Slovensku druhý najnižší počet bytov na počet 1000 obyvateľov v Európskej únii a iba 1,5 % obyvateľov Slovenska bývalo v bytoch, ktoré mali regulovaný nájom.
Mohlo by to fungovať aj u na Slovensku, prečo nie. Cieľom strany 99% Občiansky hlas je zvyšovanie životnej úrovne občanov. A nájomné byty určite môžu napomôcť zvyšovať životnú úroveň.
Združenie miest a obcí Slovenska robilo minulý rok prieskum, v ktorom sa zisťovalo, koľko Slovákov žje vo vlastnom alebo v podnájme. V prieskume vyšlo, že až 76 percent ľudí mladých do 29 rokov býva u svojiich rodičov. Iste mama hotel má svoje čaro, ale toto číslo je naozaj vysoké. Pre mnoho mladých ľudí je ale hypotéka jednoducho veľmi ťažko dostupná.
Ceny komerčných bytov sú v Bratislave momentálne extrémne vysoké a mnoho odborníkov vyjadruje obavy dokedy tento stav vydrží, všetci si pamätáme na poslednú krízu. My zastupujeme názory 99% občanov Slovenska a sme presvedčení, že nájomné byty sú určie lepšou voľbou pre mnohých občanov ako hypotéka. Podporí sa tým aj pracovná mobilita, pozitívne to ovplyvní aj zakladenie mladých rodín, ekonomickú nezávislosť.
My v 99% Občiansky hlas presadzujeme zodpovedný prístup v oblasti politiky nájomného bývania. Politici akosi zabudli pri svojich sľuboch osloviť aj tých najpovolanejších. Starostovia miest a obcí a primátori, by určiete radi stavali nové nájomné byty. Je to v záujme rozvoja ich obcí, miest a v neposlednom rade aj samotných občanov. Nie je to o tom, že nechcú alebo nevedia, ale o prílišnej komlikovanosti celého procesu. Nie je potrebné prenášať túto ťarchu na štát. Poďme vytvoriť také podmienky, ktoré budú vyhovujúce pre mestá a obce. Treba osloviť starostov a primátorov a spolu s nimi zjednodušme procesy, odbúrať administratívnu záťaž pri povoleniach, zabezpečiť efektívne financovanie, stanoviť maximálnu výšku nájmov, ktorá bude prispôsobená regionálnym požiadavkám.
Dá sa to, treba to ale urobiť zodpovedne a nie populisticky.