JE POTREBNÉ PRIJAŤ SLOVENSKÝ ZÁKON „FARA“? AK ÁNO, PREČO?

Opäť stojíme pred otázkou čo bude po parlamentných voľbách 2020 s mimovládnymi organizáciami. Hovoríme o politických mimovládnych organizáciach, ktoré sú štedro  financované aj zo  zahraničia.  (https://www.youtube.com/watch?v=1Qqwvf4Uv3g) Riešenie tejto problematiky má v svojom volebnom programe ĽS Naše Slovensko. Dovoľte mi najprv informovať vás o genéze legislatívneho procesu a jeho výsledkoch, aby ste mali prehľad o tom ako sa k tejto problematike stavali a stavajú koaličné strany a strany tzv. „demokratickej“ opozície. ĽS Naše Slovensko je len stranou demokratickou, má na to razítko NS SR, a nepotrebuje žiadne iné prívlastky. Potom prejdem k samotnej problematike.

I.

Prvý návrh zákona bol ĽS Naše Slovensko predložený už v roku 2016, hneď po parlamentných voľbách, teda ĽS Naše Slovensko čo sľúbila, to aj splnila. Návrh mal poradové číslo 269 a bol doručený NR SR dňa 23. 09. 2016. Prijatý v prvom čítaní však nebol z dôvodu nedostatočného počtu hlasov poslancov potrebných k jeho prijatiu. Tu je potrebné, aby bol čitateľ oboznámený ako a kto vtedy hlasoval.

Prítomných poslancov: 112, Hlasovalo: 110, Za: 18, Proti: 53, Zdržalo sa: 39, Nehlasovalo: 2, Neprítomných: 38

Tu je stav podľa poslaneckých klubov:

SMER – ZA 0, PROTI 13, ZDRŽALO SA 25, NEPRÍTOMNÝCH 11

SaS – ZA 0, PROTI 16, ZDRŽALO SA 0, NEPRÍTOMNÝ 3

OĽANO – ZA 0, PROTI 14, ZDRŽALO SA 0, NEPRÍTOMNÍ 5

SNS – ZA 0, PROTI 8, ZDRŽALO SA 2, NEPRÍTOMNÍ 5

MOST-HÍD – ZA 0, PROTI 8, ZDRŽALO SA 2, NEPRÍTOMNÍ 5

ĽSNS – ZA 12, PROTI 0, ZDRŽALO SA 0, NEPRÍTOMNÍ 2

SME-Rodina – ZA 6, PROTI 0, ZDRŽALO SA 0, NEPRÍTOMNÍ 2

Nezaradení poslanci (vtedy ich bolo 9):

Alena Bašistová – zdržala sa hlasovania, Peter Marček – neprítomný, Martina Šimkovičová – neprítomná, Miroslav Beblavý – neprítomný, Simona Petrík – neprítomná, Rastislav Holúbek – neprítomný, Radoslav Procházka – neprítomný, Katarína Macháčková – neprítomná, Zsolt Simon – neprítomný

II.

Druhý návrh bol predložený v roku 2018 na 31. schôdzi NR SR. Ani v tomto prípade neprešiel, pretože nebol dostatočný počet hlasova poslancov k jeho prijatiu.

Prítomných poslancov: 119, Hlasovalo: 110, Za: 20, Proti: 35, Zdržalo sa: 55, Nehlasovalo: 9, Neprítomných: 31

Tu je stav podľa poslaneckých klubov:

SMER – ZA 0, PROTI 11, ZDRŽALO SA 31, NEPRÍTOMNÍ 7

SaS – ZA 0, PROTI 14, ZDRŽALO SA 0, NEPRÍTOMNÍ 5

OĽANO – ZA 1, PROTI 0, ZDRŽALO SA 0, NEPRÍTOMNÍ 9

SNS – ZA 0, PROTI 1, ZDRŽALO SA 12, NEPRÍTOMNÍ 2

MOST-HÍD – ZA 0, PROTI 4, ZDRŽALO SA 8, NEPRÍTOMNÍ 2

ĽSNS – ZA 14, PROTI 0, ZDRŽALO SA 0, NEPRÍTOMNÍ 0

SME-Rodina – ZA 5, PROTI 0, ZDRŽALO SA 1, NEPRÍTOMNÍ 2

Nezaradení poslanci (vtedy ich bolo 15):

Miroslav Beblavý – neprítomný, Viera Dubačová – proti, Rastislav Holúbek – zdržal sa, Katarína Macháčková – neprítomná, Peter Marček – zdržal sa, Jozef Mihál – neprítomný, Martin Poliačik – nehlasoval, Zsolt Simon – Proti, Martina Šimkovičová – zdržala sa, Zuzana Zimenová – nehlasovala, Alena Bašistová – proti, Oto Žarnay – proti

III.

„SLOVENSKÁ FARA“

Teraz prejdime k samotnému návrhu „slovenského“ zákona „FARA“. O čom mal tento návrh byť, a v prípade jeho prijatia, aké mal mať následky. Cieľom legislatívneho návrhu „FARA“ bolo sprehľadniť štruktúru a činnosť mimovládnych neziskových organizácií, ktoré sú akýmkoľvek spôsobom napojené na financie zo zahraničia a ktoré vykonávajú propagačnú a agitačnú činnosť na území SR. Množstvo mimovládnych organizácií, ich členov a zamestnancov sa za príspevky od zahraničných sponzorov snaží ovplyvňovať verejnú mienku na Slovensku. Snahou týchto mimovládnych organizácií je formovať verejnú a politickú mienku na Slovensku tak, aby bola v súlade s predstavami zahraničného sponzora. Ktokoľvek, kto za peniaze od zahraničnej osoby alebo za odmenu od zahraničnej ambasády presadzuje na území suverénneho štátu ideológiu a záujmy svojich zahraničných sponzorov by spadal pod označenie „zahraničný agent“.

Mimovládne neziskové organizácie (MNO), ktoré sú priamo či nepriamo napojené na financovanie zo zahraničia, sa mali registrovať do novovytvoreného Registra zahraničných agentov, ktorý malo spravovať MV SR. Vytvorenie takéhoto registra by pomohlo sprehľadniť financovanie a činnosť neziskových organizácií presadzujúcich záujmy zahraničných subjektov, a zároveň sprísniť dohľad nad ich pôsobením.

Mimovládne organizácie, ktoré by spadali pod pôsobnosť tohto novelizovaného zákona mali zároveň v každej propagačnej aktivite pri názve svojej organizácie uviesť aj zreteľný dodatok „Pozor! Zahraničný agent.“. Táto povinnosť sa týkala tlačených propagačných materiálov, internetových stránok, videí, reklám, verejných vystúpení a akýchkoľvek iných aktivít. Cieľom tohto opatrenia bolo ochrániť verejnosť pred systematickým posilňovaním vplyvu cudzích záujmov a ideológií. Toto opatrenie malo pomôcť tiež názornejšie odčleniť a identifikovať myšlienkové a ideologické prúdy, ktoré na Slovensku presadzujú zástupcovia zahraničných subjektov. MNO, ktoré by si nesplnili povinnosti stanovené týmto zákonom, mali byť finančne sankcionované. Zahraniční agenti, ktorí by závažným spôsobom porušili ustanovenia tohto zákona, mohli byť súdnym rozhodnutím označení ako nežiaduci. V takom prípade by boli títo zahraniční agenti zrušení a ich činnosť na území SR pozastavená alebo úplne zakázaná.

Táto novela zákona vychádzala z legislatívy, ktorá už takmer 80 rokov ochraňuje nezávislosť a demokraciu v Spojených štátoch amerických (tzv. Foreign Agents Registration Act) a kde bolo v roku 2016 evidovaných 380 zahraničných agentov. Podobný zákon je v súčasnosti platný aj v Ruskej federácii (Federálny zákon o neziskových organizáciách), a aj v Izraeli.

K 10.03.2016 bol celkový stav zaregistrovaných zahraničných agentov (aktívnych aj pasívnych) 5909. Aktívnych bolo k rovnakému termínu celkom 382, krátkodobo registrovaných 1862 a zahranične riadiacich osôb 503. (Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti USA).

Teraz si pozrime štát Izrael, ktorý prijal obdobný zákon. Tento zákon má názov „Non Profit Organizations Law“, alebo „NGO Law“. Podľa izraelského denníka Haaretz, ktorý je aj zdrojom pre túto informáciu, NGO Law bolo predmetom búrlivých diskusií v Knessete (izraelský parlament). Zákon prešiel pomerom hlasov 57 ku 48. Predkladateľom zákona bol ministerka spravodlivosti Izraela Ayelet Shaked za plnej podpory premiéra Benjamina Netanyahu. Čo je hlavným obsahom tohto zákona? Izraelskí zákonodarci si zobrali príklad zo zákonu FARA, no po 6 hodinovej debate v Knessete pôvodný návrh NGO Law zmiernili. Ustanovili, že akákoľvek MNO, ktorá dostáva viac ako polovicu financovania zo zahraničných zdrojov, musí toto financovanie publikovať a byť zaregistrovaná u registračnej agentúry vytvorenej pre tento účel. MNO, ktorá poruší tento zákon bude pokutovaná sumou 7 500 USD (29 200 Shekelov). Ďalej bolo uzákonené, to je to zmiernenie pôvodného návrhu, že zákon sa nebude aplikovať retroaktívne, ale až od 01.01.2017, a všetci lobisti, resp. predstavitelia MNO nemusia nosiť viditeľné označenie s ich menami, keď sú prítomní pri rokovaní Knessetu. Na záver rokovania Ayelet Shaked v Knessete uviedla – voľný preklad:

„Predstavte si situáciu v ktorej by Izrael podporoval britské organizácie a povzbudzoval ich podporiť výstup VB z EÚ. VB má svoju národnú hrdosť. Nikdy by nedovolila Izraelu miešať so do jej vnútorných záležitostí“.

Tak z týchto hore uvedených zákonov, a hlavne zo slov izraelskej ministerky spravodlivosti Ayelet Shaked by sme si mali brať príklad. Pri aplikovaní triezveho rozumu by návrh politickej strany ĽS Naše Slovensko v budúcom volebnom období mal prejsť hlasovaním v NR SR bez problémov. Či tomu tak bude, uvidíme. Rovnako sa v hlasovaní ukáže, kto vlastne stojí na strane Slovenska, a pre koho sú prednejšie záujmy zahraničia pred záujmami občanov Slovenska.

 

Mgr. Radovan Hrádek – advokát

Predseda komisie pre Právo a spravodlivosť ĽS Naše Slovensko

Kandidát na poslanca ĽS Naše Slovensko č. 30

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Radovan Hrádek

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 61

Celkové hodnotenie: 22.09

Priemerná čítanosť: 2092

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Hokej-MS18: Slováci prehrali s Fínskom 0:4 v A-skupine

    0icon

    Slovenskí hokejisti prehrali aj vo svojom treťom zápase na MS do 18 rokov vo Fínsku. V nedeľňajšom stretnutí A-skupiny podľahli domácemu tímu 0:4, všetky góly…

    Polícia vyšetruje krádež na výstave v bratislavskom Ružinove

    0icon

    Bratislavská polícia vyšetruje krádež na výstave v dome kultúry v bratislavskom Ružinove. Informovala o tom na sociálnej sieti. Verejnosť žiada o pomoc. Ku krádeži na…

    Xabi Alonso dostal štvrtú žltú kartu a jeden zápas si odsedí na tribúne

    0icon

    Leverkusen 28. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner)   Španielsky futbalový tréner Xabi Alonso dostal jednozápasový dištanc v nemeckej Bundeslige. Kormidelník Bayeru Leverkusen dostal v sobotňajšom stretnutí…

    NOI: V rámci prevencie rakoviny je dôležitá eliminácia rizikových faktorov

    0icon

    V rámci prevencie rakoviny je dôležitá eliminácia rizikových faktorov. Sú nimi napríklad alkohol, fajčenie, UV či ionizujúce žiarenie, azbest alebo obezita. Pripomenul to Národný onkologický…

    Hlas sa doťahuje na Progresívne Slovensko. Tri strany nad 5 % iba v rámci štatistickej chyby

    0icon

    Voľby do Národnej rady (NR) SR by v apríli vyhrala strana Smer-SD so ziskom 21,1 percenta hlasov. Druhé by skončilo hnutie Progresívne Slovensko (PS) s…

    Baláž zvíťazil v K1 na 1000 m na 1. kvalifikačných pretekoch

    0icon

    Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Samuel Baláž po sobotňajšom víťazstve v K1 na 500 m na prvých kvalifikačných pretekoch na bratislavskom Zemníku triumfoval v nedeľu…

    Pre vyťahovanie kamiónu bude dočasne uzavretá cesta v okrese Trebišov

    0icon

    Polícia upozorňuje motoristickú verejnosť na dočasnú úplnú uzáveru cesty I/79 v okrese Trebišov v úseku Veľaty - Luhyňa - Čerhov, ku ktorej dôjde v nedeľu…

    Gröhling: Danko pochopil, že nebude zvolený do Európskeho parlamentu

    0icon

    Pokiaľ by nebol zvolený predseda parlamentu z Hlasu-SD, strana to môže považovať za porušenie platnej koaličnej dohody. V diskusnej relácii V politike televízie TA3 to…

    Pre sobotňajší incident v Rohožníku sa začalo trestné stíhanie

    0icon

    Polícia začala pre sobotňajší (27. 4.) incident v Rohožníku trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu vraždy a úmyselného prečinu ublíženia na zdraví.

    Viete prečo Šimečka neodsúdil režim v Izraeli?

    0icon

    Bratislava 28. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prečo niektorí politici nevidia zjavné, brutálne porušenia medzinárodného práva? Bývalý minister Juraj Draxler odhaľuje dvojtvárnosť týchto "demokratov" "Buča:…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Dušan Hirjak

    Marek Brna

    Erik Majercak

    Ivan Štubňa

    Gustáv Murín

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA