Vízia: Slovenské hospodárstvo po roku 2020

Na stretnutí Futurologickej spoločnosti pri Univerzite Komenského dňa 21.júna 2016 sa mi podarilo prezentovať vďaka docentovi L.Hohošovi takú stručnú víziu hospodárstva Slovenska pre prípad, že by sa s Európskou úniou do roku 2021 dialo niečo nepekné. Píše sa rok 2020 a zisťujem, že za túto víziu dám ruku do ohňa. A možno aj preto kandidujem do NR SR, aby som ju mohol naplniť. Som ekonóm, národohospodár, pracoval som v podnikovej sfére. Text tejto vízie som pôvodne celý vložil aj do učebnice Ekonomika po kapitalizme, skôr ho beriem ako inšpiračné podklady, ako by to mohlo v blízkej budúcnosti byť na Slovensku, ak by sme chceli mať Slovensko suverénne a hospodársky zas „pre seba“ a nie pre „svetové trhy“ a Europarlament. Samozrejme, trochu som musel revidovať niektoré vety, teraz som vypustil niektoré pojmy, ktoré sú neuskutočniteľné, ale obsah a myšlienka sú rovnaké.Trvám na tom, že mám víziu.

Držím sa myšlienky ekonóma a učiteľa manažmentu Petra F.Druckera (už nežije) ktorý vo svojom diele Postkapitalistická spoločnosť predpovedal, že svet, teda aj my, „dnes sme uprostred transformácie, ktorá zrejme nebude uzatvorená pred rokom 2010 alebo 2020”.

A my žijeme január roku 2020

Tú víziu som podložil už vtedy definovaním prakticky všetkých aspektov, ktoré rozoberám v učebnici, teda od makroekonomických ukazovateľov, cez ekonomické zdroje, faktory výroby, sociálny vývoj až po environmentálne zmeny. Použil som národohospodársky aspekt pre Slovensko.  A konkretizovaný postup, ako takú víziu posadiť do reality a uskutočniť ju, som prezentoval populárnym názvom „Plán B pre Slovensko“. Občas aj v reláciách na Slobodnom vysielači B.Bystrica v rokoch 2017-2019. Rád aspoň tú víziu a cestu k nej čo najstručnejšie  predkladám.

 CIELOVÝ STAV – Slovensko: rok 2022 a aká je situácia

„Slovensko má späť svoje národné hospodárstvo a má nad ním celospoločenskú kontrolu“

Situácia stabilizujúceho sa národného hospodárstva Slovenska, nad ktorým má slovenská spoločnosť kontrolu cez vládu a zákonodárny zbor. Národné hospodárstvo sa konsoliduje a dotvára na báze uskutočňovaného programu pre hospodárstvo (isteže, v učebnici som ešte použil výraz: národohospodárskeho plánu 2018 -2022 – čo je nereálny pojem v súčasnosti),  ktorý už pracoval s prvkami národného vlastníctva celoštátneho významu, štátneho  i kolektívneho vlastníctva lokálnych a regionálnych podnikov, a regionálnych vlastných verejných fondov koordinovaných štátom s národným investičným fondom pre rozmiestňovanie investícií tam,  kam to republika potrebuje a s bilancovaním domácich  dodávok i produkcie po republike.

Možno hlbšie konkretizovať?

Národné hospodárstvo vlastní a obhospodaruje skutočné národné bohatstvo Slovenskej republiky a tvorí ucelený ekonomický komplex. Nie je až tak najmä v potravinách a energiách závislé od dovozu.

Sú obnovené potravinárske výroby, spracúvajúce vlastné domáce poľnohospodárske produkty rastlinnej a živočíšnej výroby, toto odvetvie zamestnáva to množstvo  všetkých  vraj „nezamestnateľných“ obyvateľov a nezamestnanosť je prakticky zlikvidovaná na nulu, Slovensko dokáže zamestnať v iných odvetviach aj tých vyše tristotisíc občanov Slovenska, čo v priebehu dvoch dekád museli emigrovať za prácou mimo republiky a teraz sa vracajú (po Brexite, počas západoeurópskej krízy)

 Štátne lesy obhospodarujú lesnú pôdu mimo poľnohospodárskej pôdy a spolu s urbárskymi spoločenstvami spolupracujú  na báze technicko-pestovateľskej a údržbárskej servisnej služby, zamestnávajú  priamo svojich členov na miestnych urbariátoch  – a prekvitajú –  Je  zabezpečená nevídaná ochrana životného prostredia a protipožiarne a protipovodňové systémy, vybudované na úroveň každej obce – takmer sa eliminoval vznik lesných požiarov a záplav;

Potravinárstvo rozširuje výrobu predovšetkým čerstvých slovenských výrobkov na sieťovej bázi v každom okrese a integračné spracovateľské závody sú v každom kraji. Distribučná sieť potravinárskych obchodov je dovedená do každej obce od pultového predaja po objednávku a dodávku elektronicky. Poľnohospodárstvo sa vrátilo na výšku svojej produkcie v živočíšnej a rastlinnej výroby a stalo sa sebestačným s podporou štátu. Samozrejme v tomto vývoji Slovensko „stratilo“ možnosť čerpania Eurofondov, ale ujmu to spôsobilo len špekulantom s pôdou a súkromne hospodáriaci farmári, opäť nazývaní gazdovia, dostali pôžičky od štátu.

 Potravinárstvo vyvolalo svojimi produkčnými potrebami obrodu spracovateľských strojárskych a technologických výrob, takže vzniklo množstvo závodov a fabrík i rodinných súkromných firiem pre miestne i celoštátne potreby. Štát vytvoril z krachujúcich fabrík cudzích investorov podniky, ktoré sú plne v rukách štátu a podľa objednávok štátnych investičných bánk pracujú  tak, že sú často v prenájme zamestnancov, ktorí tam pracovali. Clami sa obmedzil dovoz potravinárskej a poľnohospodárskej strojárskej výroby a vlastne i potravín a poľnohospodárskych produktov; clá sú dočasným opatrením voči konkurencii – nik však nebráni konkurencii vstupovať do spoločných podnikov a zamestnávať ľudí priamo v SR.

Stavebníctvo sa diverzifikovalo podľa zvýšených požiadaviek na bývanie na štátne bytové  i družstevné. Priemyselné stavebné a  krachujúce stavebné podniky zahraničných korporácií, ktoré chceli opustiť Slovensko,   prešli do rúk prepúšťaných zamestnancov.  Zamestnanecké samosprávy fungujú na celoštátnych i lokálnych fondoch obnovy bytového fondu národa i projektovej infraštruktúry, vyhľadávajú sa možnosti exportu stavebných prác do oblastí predtým postihnutých vojnami.

 Vodné hospodárstvo, lesy a nerozdelený pôdny fond, toto všetko je späť v rukách štátu a prioritou je ochrana životného prostredia, nie ziskovosť. Naše prírodné národné bohatstvo sa stáva bezpečnostnou prioritou popri ochrane hraníc a zdraví obyvateľstva.

Voda a vodné hospodárstvo sa stalo národným majetkom, ktoré štát spravuje vo forme štátneho národného podniku nad národným bohatstvom, pretože ten je nescudziteľný a národné bohatstvo je nepredajné.  Voda ako strategická surovina bola vnútroštátne vyňatá z trhového mechanizmu a obyvateľstvu Slovenskej republiky sa jej užívanie poskytuje „bezplatne“ na náklady štátneho a verejných rozpočtov. Z verejných bánk. Iné je to s používaním vody vo výrobe a pre účely zahraničných hospodárskych vzťahov – voda ako svetová komodita je spoplatňovaná tak ako vzácna surovina na úroveň ropy, plynu.

Dopravné a cestné infraštruktúry buduje štát a fungujú podľa rovnakej schémy, podobne energetické infraštruktúry, takže  aj výroba atómovej energie ;AE Mochovce sú konečne plne dostavané a výkonné, najprv však museli prejsť do plného vlastníctva štátu. Obnovujú a rozširujú  sa AE Jaslovské Bohunice z takmer zakonzervovaného statusu novými bezpečnými technológiami, podobne ako tie AE ktoré stavia v ČR vláda napriek nesúhlasu EÚ.

Pôvodne takmer zlikvidovaná materiálna výroba a ťažké strojárstvo dostalo nový impulz od štátnych fondov investičného rozvoja a čerpá zo štátnych  bánk. Rýchlo sa vracia výroba výrobných technológií, teraz už zhodnotená plno-automatizovaným riadením s technológiami Industrie 4.0.  Pôvodne zahraničné firmy po strate vlastníckeho vplyvu zahraničných investorov radšej odovzdávajú štátu svoje zanedbané prevádzky.

Celý cudzím kapitálom zainvestovaný a dovezený rozvinutý „automotive“ – priemysel a automobilový odbor s rozsahom štyroch automobiliek prechádza vlastníckou  reštrukturalizáciou a výrobne sa diverzifikuje  na výrobu úžitkových a nákladných motorových vozidiel, v čom máme tradíciu .

Znova sa naplno rozvinul vedecko-výskumný potenciál v základnom aj aplikovanom výskume na základe štátnych objednávok a grantových schém štátnych bánk. Mladé talenty zostávajú doma, ale nik im nebráni stážovať kdekoľvek vo svete, ak aplikujú výsledky do domácej národohospodárskej oblasti a nezostávajú v zahraničí.

 Eurofondy už neexistujú, včas, keďže po roku 2023 sme mali byť čistými plátcami do nich, štátny dlh  z minulého obdobia je „dobre uzamknutý“ – lebo nebudeme sami, čo sa o to budú pokúšať z bývalých krajín Eurozóny – takže sa čaká na celosvetovú dohodu, čo s dlhmi, ktoré už nik nikdy nezaplatí….

Financie každoročne rieši Ministerstvo financií SR a Hospodárska rada štátu, štátny rozpočet pre nasledujúci rok predkladá vláda SR a schvaľuje zákonodárny zbor NR SR a to skôr než v decembri bežného roka. Bude pravdepodobne narastať objem finančných prostriedkov a to bez zadlžovania sa.

Záver

Je iba prirodzené, že posunom času od 2016 sa niektoré podrobnosti v texte vízie posúvajú, zreálňujú, ale táto vízia je uskutočniteľná už „od zajtra“ a má šancu na základe vedeckých predpokladov stať sa pri novej výkonnej vláde SR a podľa činnosti nového zákonodárneho zboru NR SR po marci 2020 uskutočňovanou. Keďže je to vízia z učebnice a nebola podrobne komunikovaná pred voľbami, je iba na čitateľoch, aby si urobili obraz, čo sa dá dosiahnuť od roku 2020 na Slovensku. II.časť vízie, ktorá je ešte odvážnejšia, ponechajme na inokedy. Učebnica je nedostupná. Rozdalo sa asi 500 exemplárov ako klubové vydanie Spolku národohospodárov Slovenska.

Buďte kritickí – ale odborne. Nepýtajte sa, kde na to vezmeme: budeme pracovať. Oboznámil som verejnosť zatiaľ s publikovanou vedeckou víziou od roku 2016. Pridajte sa, popracujeme na tom.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Peter Zajac-Vanka Ing.

O AUTOROVI

Národohospodár, inžinier ekonóm s kvalifikáciou v zahraničnom obchode a manažmente - dnes dôchodca, bývalý predseda Spolku národohospodárov Slovenska, web www.spolok-narodohospodarov.sk a narodohospodari.sk webstránka: www.narodohospodari.sk, webstránky mi zostali, O.Z. už neexistuje

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 43

Celkové hodnotenie: 26.33

Priemerná čítanosť: 1597

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Pobežal pred derby s Čechmi: "Dokážeme s nimi hrať vyrovnanú partiu"

    0icon

    Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov sú po splnení primárneho cieľa, ktorým bol postup zo skupiny, pripravení zabojovať na MS vo Fínsku o semifinálovú miestenku.…

    Leteckí záchranári pomáhali vo Vysokých Tatrách 57-ročnému lyžiarovi

    0icon

    Leteckí záchranári z Popradu pomáhali v stredu dopoludnia 57-ročnému lyžiarovi vo Vysokých Tatrách. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) Air -…

    Korčok verejne vytrel podlahu s Matovičovcami

    0icon

    Bratislava 1. mája 2024 (HSP/Foto:Facebook/Ivan Korčok)   Gyimesi sa na Facebooku vyjadril k vyjadreniu Ivana Korčoka v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu. Neúspešný prezidentský…

    Stratu politickej subjektivity EÚ nasleduje ekonomická degradácia

    0icon

    Bratislava 1. mája 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)   Európska únia jasne ukazuje, ako strata politickej subjektivity vedie k deindustrializácii a hospodárskej degradácii Ak totiž máte ako…

    Polícia vyšetruje dva prípady, keď seniori pri podvode prišli o tisíce eur

    0icon

    Bratislavská polícia vyšetruje dva prípady, pri ktorých seniori prišli pri podvode o tisíce eur. Pri oboch incidentoch začala trestné stíhanie vo veci zločinu podvodu. Informovala…

    Vstup Slovenska do EÚ očami priameho účastníka prístupových rokovaní

    0icon

    Bratislava 1. mája 2024 (HSP/Foto:TASR-Vladimír Benko)   Prvého mája 2024 si pripomíname vstup Slovenska do EÚ a 20 rokov nášho pôsobenia v tomto spoločenstve. EÚ…

    Generál si posvietil na zbierku na muníciu pre Ukrajinu - niečo tu nesedí

    0icon

    Bratislava 1. mája 2024 (HSP/ Facebook/ Foto: Screenshot Stránka zbierky Munícia pre Ukrajinu)   Generál Jozef Viktorín (Republika) vo svojom nedávnom videu na Facebooku zhrnul…

    Viacerí ministri aj politici si pripomenuli výročie vstupu SR do EÚ

    0icon

    Viacerí ministri si pripomenuli 20. výročie vstupu SR do EÚ. Poukázali na rôzne pozitíva prameniace z členstva. Apelovali aj na potrebu presadzovania štátnych záujmov a…

    To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ruská armáda pod Časov Jarom prekročila Severský Doneck a dobyla Rabotino

    0icon

    Kyjev 1. mája 2024 (HSP/Foto:TASR/AP- Andrii Marienko) Aktualizované 1. mája 2024 19:19 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na…

    Prezidentka: Hlas SR po vstupe do EÚ zosilnel

    0icon

    Hlas Slovenskej republike po vstupe do Európskej únie (EÚ) zosilnel a naša spoločnosť sa stala prosperujúcejšou. Vyplýva to z vyjadrenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej na…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Marek Brna

    Matúš Pestrý

    Marian Kotleba

    Milan Šupa

    Ivan Štubňa

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA