Austrálska ťažobná spoločnosť MetalsTech uzavrela predbežnú zmluvu na kúpu projektu ťažby zlata na strednom Slovensku, konkrétne v banskej lokalite Šturec pri Kremnici. Predošlému záujemcovi zabránil v pokračovaní podnikania s ťažbou zlata zákaz používania kyanidu na území SR. Na celej tejto veci sú však zaujímavé viaceré veci.
V Ústave SR je totiž nerastné bohatstvo, vrátane ložísk zlata, klasifikované ako vlastníctvo Slovenskej republiky! O ťažbe a následnom predaji rozhoduje banský úrad. A štát má nárok na tzv. úhradu za vyťaženie súkromnou firmou. Už len tento bod je znepokojujúci, pretože nerastné bohatstvo Slovenskej republiky ťaží súkromná firma! Ako je toto možné?
Ďalšia vec je rovnako znepokojujúca. Poplatok za ťažbu zlata súkromníkom by mal predstavovať 5% z tržieb. Že to je málo? Áno je, no ono je to ešte horšie a absurdnejšie. Firmy doposiaľ využívali výnimku, pri ktorej bol poplatok určený len na 0,1%, čo znamená, že za 1 kg zlata zahraničné firmy Slovensku platili len 16 eur! Dobre čítate. A to namiesto cca 800 eur, čo tiež pokladám za absurdizmus. Nerastné bohatstvo štátu má však ťažiť hlavne štát a nie kdejaké zahraničné firmy, ktoré na ňom neskutočne zarábajú a do štátnej pokladnice takmer nič neodvádzajú, čo môžme kľudne nazvať zlodejstvom a okrádaním slovenského národa a štátu v priamom prenose! Slovensko má totiž ukryté v zemi nerastné bohatstvo v hodnote rádovo desiatok miliárd eur, no štát z neho získava len omrvinky. A najväčšie ložisko nerastného bohatstva je práve Kremnica-Šturec so zásobami vyše 30 ton zlata a 200 ton striebra. Ďalšími sú Detva-Biely vrch či Rožňava-Strieborná žila.
A preto sa pýtam, ako je možné, že si ako štát doslova necháme kradnúť slovenské zásoby zlata, striebra a iného národného nerastného bohatstva? Prečo si ich neťažíme sami? A prečo nám za túto ťažbu súkromníci platia takéto absurdne malé percentá z tržieb? Prečo Slovensko doposiaľ nezaviedlo napr. nórsky model ťažby nerastných surovín, ktorý funguje tak, že štát prenajíma svoje ložiská zahraničným firmám, no dve tretiny akcií v prevádzkových spoločnostiach vlastní štát? Tým pádom profitujú obe strany a nielen súkromníci, poväčšine zahraničné firmy! Uznajte, je toto, čo sa deje na Slovensku vôbec normálne? Takto hospodári normálny štát? Aj toto je jedna z oblastí, ktorú je potrebné legislatívne zmeniť. Osobne si myslím, že tuzemské zásoby zlata má ťažiť výlučne štát, prípadne, ak na to štát nemá technológie, tak firmy (najmä tuzemské) za účasti štátu! A to budem aj presadzovať…
Martin Bago
kandidát na poslanca NR SR za HLAS ĽUDU
(strana volebné č.21)
https://www.napalete.sk/australcania-chcu-tazit-slovenske-zlato-za-miliony-eur-stat-z-toho-nic-nema/
https://ekonomika.sme.sk/c/22182586/sas-slovensko-dostava-za-kilogram-zlata-iba-16-eur.html
https://themarketherald.com.au/metalstech-to-acquire-100pc-of-sturec-gold-project-2019-11/
https://twitter.com/miningcomau/status/1197046983443255297