Prečo sa prestalo lietať na Mesiac

Prvé vypustenie družice na orbitu Zeme uskutočnil bývalý Sovietsky zväz v roku 1957. V 1958 bolo 7 pokusov poslať družicu na obežnú dráhu Mesiaca, avšak prvý úspešný bol opäť Sovietsky zväz – ZSSR až v roku 1959. Najprv 12. septembra prvá družica pristála na Mesiaci. Druhá zo 4. októbra 1959 dala už dokonca aj obrázky odvrátenej strany Mesiaca.

12. apríla 1961 vyletel prvý človek do kozmu – Jurij Gagarin. Po tomto úspechu ZSSR v 1961 J. F. K. zacielil, že Američania pošlú ľudí ako prví na Mesiac. Ľuďom vysvetlili, že sa začali preteky kto príde na Mesiac ako prvý. Prečo? No predsa kvôli prestíži. Nie je podstatné koľko a čo sa pošle na Mesiac, ako dlho to bude, ale len a len kto bude prvý.

V 1969 boli teda vraj Američania na Mesiaci (o tom v inom článku). ZSSR z nejakého dôvodu neposielali ľudí na Mesiac, ale robili robotov na diaľkové ovládanie – Lunochod, ktorý sa dostal na Mesiac v 1970 roku. Po týchto úspechoch sa zdalo, že bežný pobyt na Mesiaci bude možný už v nasledujúcich rokoch. Projekty mesačných staníc, medziplanetárnych korábov sme kreslili po chodníkoch na pionierskych krúžkoch. Mysleli sme si, že na stanici na Mesiaci bude cenný laboratórny výskum a budú nám padať z neho nové technológie. Na Mesiaci mali byť pozorovateľské stanice, ktoré nemajú problém s atmosférou ako tu na Zemi, z Mesiaca mali štartovať rakety do ďalšieho vesmíru. Všetko samé smelé plány.

Američania vraj poslali ľudí na Mesiac 6 krát, načo v 1972 program Apolo uzatvorili. Vysvetlením bolo, že je to finančne náročné. Teda od 1960-1969 to drahé kvôli prestíži nebolo, ale po 10 rokoch rozvoja sveta to zrazu bolo drahé. Ale čo také sa stalo, že predtým bola cena prestíže obrovská a potom zrazu cena prevýšila prestíž?

Werner von Braun slúžiaci fašistickému Nemecku pripravil plány na raketu Saturn V, ktorá ešte aj dnes tvorí základ letov do kozmu a tieto plány Američania prebrali v roku 1960. Bol pripravený mesačný modul, diaľkovo riadené vozidlá. Prečo by ste takto rozbehnutý program zastavili? To je ako už postavíte fabriku na autá, zaučíte personál, vytvoríte všetky dodávateľsko odberateľské vzťahy, máte technickú a výskumnú podporu, navozíte stroje  a potom túto fabriku zavriete. Kde je pokorenie vesmíru? A čo spravilo ZSSR? Mali streliť šampanské. Veď celý vesmír zostal iba pre ZSSR. Nemá žiadnych konkurentov, môžu pomaly všetko ako chcú. Môžu postaviť prvú mesačnú stanicu, laboratórium. Mesiac mohol prvý plne komunistický vesmírny objekt. Každý človek na Zemi, keď zdvihne hlavu a pozrie na Mesiac bude vedieť že tam žijú občania ZSSR. Posledný let k Mesiacu zo strany ZSSR bol v roku 1976. Lunochod 3 hotový na let v roku 1977 išiel do múzea. Od 1976 ZSSR nevypustila žiadnu expedíciu na Mesiac.

Počet letov na Mesiac

Máme obrovský technologický progres a dnes po 50 rokoch nikto nevie zopakovať to čo sa podarilo pred toľkými rokmi. Ani Američania nemajú možnosť to zopakovať. Priznávajú, že nemajú technické možnosti navštíviť Mesiac, na ktorom sa akože prechádzali v minulom storočí. K mesiacu sa dostali odvtedy iba Číňania, vysadili na Mesiac Lunochod, ale ten sa bohužiaľ pokazil. Čo sa ale dozvedáme z PR kozmických programov? Prečo sa nikto nesústreďuje na Mesiac? Pretože preteky v kozme sa presunuli na Mars a Venušu. Teda nevieme pristáť na Mesiaci, ale snívame ešte ďalej. Veď ovce zožerú každé rozumné vysvetlenie. Ale čo je na tom pravdy?

Počet letov na Mars

Počet letov na Venušu

Z toho vyplýva, že žiadne preteky neexistujú a všetko je iba PR. Neexistujú žiadne významné projekty na osídlenie si Mesiaca. Elon Musk už sa ťahá roky kozmický program a zatiaľ žiaden viditeľný výsledok či už na Mesiaci či Marse nemáme a plány sa zatiaľ posúvajú.

Čo sa stalo s prestížou letov na Mesiac? Veď prešlo 60 rokov od prvých letov do kozmu a 50 rokov od prvého pristátia na Mesiaci? Nie je nutná. USA vyhrali studenú vojnu. Ak niekto nerobí ako chceme, tak dostane sankcie, zničíme mu ekonomiku a ak aj to by bolo málo, tak ho zbombardujeme. Načo je nám kozmický výskum? Ako vplýva to, či v kozme je alebo nie je nejaký kozmonaut? Alebo sledovanie okolitého sveta, aby sme pochopili tajomstvá vesmíru a zvedavosť k nepoznanému? Veď všetko je ako má byť. Súťažiť už netreba.

Ale ešte sa vráťme do roku 1975. V tomto roku ZSSR a USA zahájili spoločný projekt Sojuz-Apolo. Teda počas studenej vojny, počas pretekov v zbrojení nepriatelia na Zemi sa spojili v kozme. Všetky najtajnejšie technologické tajomstvá už neboli tajomstvami. Ako sa to dá chápať? Smrdí Vám v tom všetkom niečo? Alebo medzinárodná stanica Mir 1986-2001. No a čo Medzinárodná vermírna stanica od roku 2000 odkedy je tam stála posádka? Kde sú výsledky práce za posledné dekády?

Netreba si brať ružové okuliare na oči a myslieť si, že výskum kozmu sa robí pre blaho ľudstva. Stačí sa pozrieť ako nás zlikvidovali po 89. Ide len a len čisto o koristnícke záujmy jednotlivých nadnárodných mafií. Tie rozbehli projekty v kozme financované zdrojmi oboch strán železnej opony a potom zjednotil ich sily vo svoj prospech. Po zorganizovaní veľkých svetových investícií si zobrali celý výskum a financujú cez štáty ďalej menšie pokračovacie a dokončovacie práce na rozbehnutých projektoch. Čo zisťovali? Čo zaviedli? Čo im to prinieslo o čom nerozmýšľame a pri tom to bolo zamerané na ultra zisk a moc (napr. vývoj zbraní, výpočtovej techniky, patenty a technológie v „povolených oblastiach“) alebo vylepšené riadenie (špehovacia družicová sieť okolo Zeme)? Alebo to bolo a je niečo úplne iné? Tak či tak to malo pre nich význam nahnať do toho významnú časť zdrojov jednej celej generácie.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Erik Majercak

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 291

Celkové hodnotenie: 22.79

Priemerná čítanosť: 2074

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Podľa Danka Huliakova rebélia stmelila koalíciu

    0icon

    Bratislava 24. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Predseda vládnej strany SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko je presvedčený, že vláda najbližšiu parlamentnú schôdzu zvládne aj…

    Na Ukrajine bola zaznamenaná vlna sabotážnych útokov na orgány činné v trestnom konaní

    0icon

    Kyjev 24. novembra 2024 (HSP/Foto:Foto:TASR/AP-Oleg Petrasiuk/Ukrainian 24 Mechanised brigade via AP)   Na Ukrajine bola zaznamenaná vlna sabotážnych útokov na orgány činné v trestnom konaní. Tri…

    Zákony v parlamente podľa Tarabu budú prechádzať, Šipoš si nie je istý

    0icon

    Bratislava 24. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot)   Slovensku podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) nehrozia predčasné voľby. Tvrdí tiež, že zákony v Národnej rade…

    Prof. Viliam Fischer by sa proti covidu neočkoval. Povedal nám za akých podmienok by svoj postoj zmenil

    0icon

    Bratislava 23. novembra 2024 (HSP/Foto:HSP)   Je covid banálne ochorenie? Ako by transformoval slovenské zdravotníctvo? Čím ho nahneval šéf lekárskych odborov Peter Visolajský? Prečo na…

    Unsicherheit. Erschöpfung. Verzweiflung. Tieto tri slová charakterizujú atmosféru v Kyjeve

    0icon

    Berlín/Kyjev 24. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)   Týmito tromi slovami (neistota, vyčerpanie, zúfalstvo) opísal Paul Ronzheimer, zástupca šéfredaktora nemeckých novín Bild, svoje dojmy z atmosféry…

    Pri vodárni vo Zvolene našli dvoch nezvestných ťažko zranených chlapcov

    0icon

    V areáli jednej z vodární vo Zvolene našli v noci z piatka (22. 11.) na sobotu (23. 11.) dvoch nezvestných 15-ročných chlapcov. Pravdepodobne pri páde…

    O smrti Scotta Bennetta. Prečo zomrel a kto ho zabil

    0icon

    Kalifornia 24. novembra 2024 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Margarita Simonjanová, šéfka ruskej spravodajskej televízie RT informuje o údajnej vražde vojenského experta Scotta Bennetta, ktorého našli mŕtveho…

    Západ už špekuluje, ako obísť Putinove mierové podmienky

    0icon

    Londýn 24. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Vyacheslav Prokofyev/Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Jednou z myšlienok na urovnanie vojny je rozmiestnenie hlavných síl ukrajinských ozbrojených síl…

    Chodca zrazilo vo Vrábľoch auto, zraneniam podľahol

    0icon

    V meste Vráble (okres Nitra) sa stala v sobotu (23. 11.) podvečer tragická dopravná nehoda. Chodca pohybujúceho sa v tmavom oblečení po neosvetlenom úseku cesty…

    Bitka o Kupjansk: "Je to tu také peklo, že by tu Bundeswehr nevydržal ani 20 minút"

    0icon

    Kyjev 24. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Ukrainian 24th Mechanised Brigade-Oleg Petrasiuk)   Vojaci AFU radia Nemcom, aby nemudrovali ako majú riešiť veci, ale aby im dali peniaze,…

    FOTO DŇA