Pred týždňom došlo k historickej udalosti, keď RTVS a TA3 pozvali po roku na besedu predstaviteľov ĽSNS, poslancov Mariana Kotlebu a Milana Uhríka. Priznám sa, že po prvom vzhliadnutí videí z besied som bola tak trošku zaskočená. Na sociálnych sieťach sa objavilo totiž niekoľko komentárov, ktorých autori boli mierne povedané sklamaní z ich vystúpenia. Keď som si s odstupom pár dní pozrela videá znovu, pochopila som pohnútky týchto ľudí. Spoločnosť na Slovensku je neustále masírovaná, že ĽSNS sú fašisti najhrubšieho zrna. Zrejme očakávali frenetické a hektické výlevy a la Hitler, či oblievanie moderátorov relácií alebo spolubesedujúcich pohárom vody. A keďže nič také „slovenskí fašisti“ nepredviedli, nakoniec boli z toho všetkého všetci značne frustrovaní.
Nemôžem sa však zbaviť dojmu, že celý tento teáter bol v oboch televíziách dobre zrežírovaný. Napriek tomu, že téma bola jasne stanovená – jeden rok vlády koalície – minimálne polovica besedy v oboch prípadoch sa zvrhla na tému extrémizmu, rasizmu a fašizmu. V žiadnom prípade nemožno ani obísť fakt, že moderátori týchto relácií pôsobili značne neobjektívne a svojimi otázkami sa snažili vyvolať neadekvátnu reakciu predstaviteľov ĽSNS.
A teraz niekoľko slov k aktérom besied. Pán poslanec Číž, klobúk dolu, že ste vôbec pozvanie prijali. Fundovane a s nadhľadom ste sa vyjadrili k daným témam, tak ako sme u vás už všetci zvyknutí. Takéto slová chvály však už v žiadnom prípade nemožno napísať o ostatných účastníkoch obidvoch besied.
Pán poslanec Sulík, je naozaj v pravom zmysle slova majstrom politického lavírovania. Pred týždňom značne znepokojený, keď Kotleba vyhlásil, že bude potrebná zmena politického systému, čo predpokladá vystúpenie Slovenska z EÚ. Ale už v stredu sa objavila správa, že strana SAS predkladá systém hospodárskych a politických reforiem pre existovanie EÚ, lebo ten súčasný naozaj nie je dobrý. A neprešli ani dva dni a nasledovalo vyhlásenie, že situácia v EÚ nie je vôbec ružová a všetko zákonite povedie k zániku EÚ. Ale má pravdu. Situácia naozaj vôbec nie je ružová. Jeden zo spolufavoritov prezidentských volieb vo Francúzsku F. Fillon vyhlásil: „Sme zbankrotovaný štát s dlhom 2,2 bilióna, to je 30 tisíc euro na každého Francúza,” vyhlásil Fillon počas svojej návštevy na Korzike. Zmienil sa, že Francúzsko môže čakať osud Španielska, Talianska, Portugalska či dokonca Grécka.
Trošku to prestrelil aj s tými 500 tis. obyvateľmi Slovenska, ktorí boli „prinútení“ odísť zo Slovenska. Myslené v kontexte toho, čo by sme si tu počali, keby sa zrazu po vystúpení Slovenska z EÚ museli vrátiť domov. Je pravda, že ich je veľa, ale nie 500 tis. …Potom sa ale zákonite natíska otázka, čo vlastne urobili všetky vlády, veď keby sa títo ľudia na Slovensko vrátili alebo sa museli vrátiť, tak by nezamestnanosť bola min. 30 %, z toho teda vyplýva, že nezamestnanosť na Slovensku sa umelo znižovala iba vďaka tomu, že ľudia opúšťali svoje domovy ako v 30. rokoch minulého storočia a to určite nie je na chválu našich politikov.
A na záver ešte niekoľko slov k účastníkom matematickej olympiády, lebo naozaj neviem ako ich inak nazvať. Podstatnú časť politických besied, kde sa malo hovoriť v prvom rade o kradnutí, tunelovaní a korupcii venoval pán Krajniak, Matovič, Galko a pani Remišová jednoduchým matematickým postupom ako je sčítanie a odčítanie prípadne násobenie a delenie, aby sa v konečnom dôsledku prepracovali k nejakým matematickým parametrom, ktoré predstavujú symboly fašizmu. Pre vás všetkých snáď iba jedno ukrajinské príslovie: Je ťažké hľadať čiernu mačku v tmavej komore a je to ešte ťažšie, keď tam vôbec nie je. A k charite ĽSNS špeciálne len jednu myšlienku: Nedávame preto, že sme bohatí, ale dávame preto, že vieme aké je to mať málo alebo nemať vôbec nič. A nie zásluhou ĽSNS vedia státisíce Slovákov aké je to mať málo alebo nemať nič.