40 rokov od vzostupu Thatcherovej (keď sa politické elity prestali zaujímať o nižšiu triedu)

Aj  keď trošku oneskorene, no predsa. 4.5. 2019 sme si pripomenuli štyridsať rokov od zasadnutia Margaret  Thatcherovej na post premiérky Spojeného kráľovstva. Mnohí ju oslavujú ako kľúčovú reformátorku, iní ju vnímajú ako užitočného idiota nadnárodného kapitálu. Takzvaná Iron lady sa preslávila mnohými, častokrát zbytočne tvrdými reformami, ktoré mali v konečnom dôsledku negatívny vplyv na životy bežných, pracujúcich Britov.

Nemožno jej uprieť boj proti hlbšej integrácii Európskej únie, v ktorom videla už od začiatku hrozbu spojenú so stratou suverenity a možnú redistribúciu problémov členských štátov na ostatné členské štáty, alebo zrušenie mlieka zadarmo pre deti do 11 rokov (paralela so sociálnymi balíčkami). Avšak na druhú stranu si dovoľujem tvrdiť, že ju možno pasovať ako za jeden z najväčších symbolov globalizácie 20. storočia, a aj ako za jeden zo spúšťačov akcií, ktorých výslednicou je dnešný odchod Británie z Európskej únie.Začal by som, teda in medias res, a to tvrdými reformami, ktoré Iron lady tak preslávili. V prvom rade sa jednalo o masívnu privatizáciu štátnych podnikov, ktoré dnes môžme s kľudom označiť ako strategické. Tento krok vyvolal vlnu nezamestnanosti (3 milióny ľudí), ktorá bola veľkým problémom pre Britániu až do začiatku nového tisícročia. Zamestnancom boli síce ponúknuté akcie podnikov, no tie okamžite, ako žraloci zhltli majetní finančníci a začali s nimi špekulovať. Od tohto momentu pozícia pracujúcich ľudí vo Veľkej Británii začala oslabovať,  práca sa začala prekarizovať na úkor akcionárov firiem a premiestnovať do krajín s lacnou pracovnou silou. Jej výrok „Neexisitujú verejné peniaze. Existujú len peniaze daňových poplatníkov.“ sa niesol tragikomicky spolu s jej rozhodnutím o zrušení výstavby nájomných bytov, na ktorých výstavbu  prirodzene mizli zdroje. Do veľkého prepadu sa dostala aj obchodná bilancia Veľkej Británie, ktorá počas vládnutia Thatcherovej dosiahla svoje historické maximum. Pomyselný väz jej zlomilo až uvedenie rovnej dane, ktoré znamenalo, že každý Brit musel zaplatiť rovnako veľké dane, nehľadiac na príjmy a majetok ktorý vlastní, čo v konečnom dôsledku viedlo k ešte enormnejšiemu obohacovaniu už tak bohatých Britov na úkor nižších vrstiev a stredných, ktoré začali oslabovať a postupne miznúť.Pre svoju politickú víziu reprezentovanú apatiou, egoizmom a aroganciou voči nižším triedam našla spojenca v podobe prezidenta USA Ronalda Reagana, s ktorým zdieľali spoločnú myšlienku „voľného trhu“, čo malo za následok stagnácie a následný prepad životnej úrovne bežných pracujúcich ľudí v oboch krajinách s nástupom zúfalstva a skepsy voči systému, ktorej výsledkom v dnešnej dobe je Donald Trump v USA, alebo Brexit vo Spojenom kráľovstve.

Tak či onak, nemožno poprieť zásluhu Margaret Thatcherovej na riešení mnohých krízových javov, v ktorých sa ekonomika Británie ocitla začiatkom 70 – tých rokov. Môžme však polemizovať o spôsobe riešení týchto problémov, či britská ekonomika neskôr dokázala rásť vďaka riešeniam Thatcherovej, alebo napriek ich implementácii do systému, ktoré testovali v praxi liberálno  pravicové politické nástroje, o ktorých negatívnych dopadoch z dlhodobého hľadiska nemala Thatcherová v tom čase ani len „šajn“, teda to si aspoň naivne ako autor myslím.(na obrázku Thatcherová s Reaganom)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Karol Orgoník

O AUTOROVI

Snažím sa aby boli moje blogy stručné a výstižné. Vyštudoval som politológiu, ktorá je súčasne mojou vášňou. Zaujímam sa najmä o geopolitiku, ekonomiku, sociálne podmienky života ľudí. Snažím sa svet vnímať v súvislostiach. Moje príspevky môžte nájsť na mojom facebookovom profile "Kaico Ulej". Som zvedavý na každý jeden váš názor, pretože si plne uvedomujem, že môj pohľad na svet nemusí korešpondovať s tým vaším :)

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 14

Celkové hodnotenie: 7.52

Priemerná čítanosť: 2093

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Premiér v príhovore ku výročiu úmrtia Štefánika: Môžeme ho považovať za najväčšieho Slováka všetkých čias

    0icon

    Bratislava 4. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Predseda vlády Robert Fico (Smer-SSD) označil Milana Rastislava Štefánika za "najväčšieho Slováka" histórie. Povedal to pri spomienkovom podujatí…

    Hasiči pri Žarnovici zachraňovali elektrikára zasiahnutého elektrickým prúdom

    0icon

    Rudno nad Hronom 4. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák) Aktualizované 4. mája 2024 o 16:20 V Rudne nad Hronom v okrese Žarnovica hasiči v sobotu predpoludním…

    Ministerka zdravotníctva reaguje na opozičné snahy o jej odvolanie

    0icon

    Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) nevidí dôvod na jej odvolávanie z funkcie. Opozičná SaS by podľa poslanca parlamentu Tomáša Szalaya (SaS) pravdepodobne zahlasovala za jej…

    Najviac väzňov v SR malo dokončené len úplné základné vzdelanie

    0icon

    Bratislava 4. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Palkovič)   Takmer 40 percent z odsúdených väzňov malo ku koncu vlaňajška dokončené len úplné základné vzdelanie. Zbor…

    Mimovládka tvrdí, že Orbán a Fico broja proti nezávislým novinárom. Ale kto u nás svojvoľne zakazoval médiá?

    0icon

    Bratislava 4. mája 2024 (HSP/Foto:Twitter)   Podľa aktuálnej správy mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc sa Viktor Orbán a Robert Fico snažia obmedziť priestor pre nezávislú…

    Druhá občianska vojna v USA: „Klauni budú proti sebe bojovať vankúšmi so všitými činkami“

    0icon

    Washington 4. mája 2024 (HSP/Svobodnaja Pressa/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)   Prieskumy verejnej mienky naznačujú vysokú pravdepodobnosť ozbrojeného konfliktu v krajine v nasledujúcich 5 rokoch, píše Andrej Zacharčenko…

    Právne bezvedomie Márie Kolíkovej

    0icon

    Bratislava 4. mája  2024 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Dano Veselský)   Tento týždeň sme informovali, že opozičná poslankyňa Mária Kolíková (SaS) mohla porušiť zákon, keď ako šéfka…

    Za predsedu PS snem opätovne zvolil Michala Šimečku

    0icon

    Za predsedu Progresívneho Slovenska (PS) snem hnutia v Košiciach v sobotu opätovne zvolil Michala Šimečku. Vo voľbách nemal protikandidáta. Podporu mu vyjadrilo 155 zo 161…

    Hrabko: Prezidentka mala svoj 1. máj a vláda svoj, politický konsenzus chýbal

    0icon

    Bratislava 4. mája  2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube TASR)   Prezidentka Zuzana Čaputová si pripomínala 20. výročie vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ) osobitne a vláda oslavovala…

    Západ jednoducho pokrčil plecami, keď sa výtržníci pokúsili vtrhnúť do gruzínskeho parlamentu

    0icon

    Tbilisi 4. mája 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Zurab Tsertsvadze)   V hre je širšia geopolitická agenda, ktorej cieľom je nahradiť gruzínsku vládu západnými bábkami, aby sa uľahčila vojenská…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Andrej Sablič

    Erik Majercak

    Marek Brna

    Matúš Pestrý

    Marian Kotleba

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA