40 rokov od vzostupu Thatcherovej (keď sa politické elity prestali zaujímať o nižšiu triedu)

Aj  keď trošku oneskorene, no predsa. 4.5. 2019 sme si pripomenuli štyridsať rokov od zasadnutia Margaret  Thatcherovej na post premiérky Spojeného kráľovstva. Mnohí ju oslavujú ako kľúčovú reformátorku, iní ju vnímajú ako užitočného idiota nadnárodného kapitálu. Takzvaná Iron lady sa preslávila mnohými, častokrát zbytočne tvrdými reformami, ktoré mali v konečnom dôsledku negatívny vplyv na životy bežných, pracujúcich Britov.

Nemožno jej uprieť boj proti hlbšej integrácii Európskej únie, v ktorom videla už od začiatku hrozbu spojenú so stratou suverenity a možnú redistribúciu problémov členských štátov na ostatné členské štáty, alebo zrušenie mlieka zadarmo pre deti do 11 rokov (paralela so sociálnymi balíčkami). Avšak na druhú stranu si dovoľujem tvrdiť, že ju možno pasovať ako za jeden z najväčších symbolov globalizácie 20. storočia, a aj ako za jeden zo spúšťačov akcií, ktorých výslednicou je dnešný odchod Británie z Európskej únie.Začal by som, teda in medias res, a to tvrdými reformami, ktoré Iron lady tak preslávili. V prvom rade sa jednalo o masívnu privatizáciu štátnych podnikov, ktoré dnes môžme s kľudom označiť ako strategické. Tento krok vyvolal vlnu nezamestnanosti (3 milióny ľudí), ktorá bola veľkým problémom pre Britániu až do začiatku nového tisícročia. Zamestnancom boli síce ponúknuté akcie podnikov, no tie okamžite, ako žraloci zhltli majetní finančníci a začali s nimi špekulovať. Od tohto momentu pozícia pracujúcich ľudí vo Veľkej Británii začala oslabovať,  práca sa začala prekarizovať na úkor akcionárov firiem a premiestnovať do krajín s lacnou pracovnou silou. Jej výrok „Neexisitujú verejné peniaze. Existujú len peniaze daňových poplatníkov.“ sa niesol tragikomicky spolu s jej rozhodnutím o zrušení výstavby nájomných bytov, na ktorých výstavbu  prirodzene mizli zdroje. Do veľkého prepadu sa dostala aj obchodná bilancia Veľkej Británie, ktorá počas vládnutia Thatcherovej dosiahla svoje historické maximum. Pomyselný väz jej zlomilo až uvedenie rovnej dane, ktoré znamenalo, že každý Brit musel zaplatiť rovnako veľké dane, nehľadiac na príjmy a majetok ktorý vlastní, čo v konečnom dôsledku viedlo k ešte enormnejšiemu obohacovaniu už tak bohatých Britov na úkor nižších vrstiev a stredných, ktoré začali oslabovať a postupne miznúť.Pre svoju politickú víziu reprezentovanú apatiou, egoizmom a aroganciou voči nižším triedam našla spojenca v podobe prezidenta USA Ronalda Reagana, s ktorým zdieľali spoločnú myšlienku „voľného trhu“, čo malo za následok stagnácie a následný prepad životnej úrovne bežných pracujúcich ľudí v oboch krajinách s nástupom zúfalstva a skepsy voči systému, ktorej výsledkom v dnešnej dobe je Donald Trump v USA, alebo Brexit vo Spojenom kráľovstve.

Tak či onak, nemožno poprieť zásluhu Margaret Thatcherovej na riešení mnohých krízových javov, v ktorých sa ekonomika Británie ocitla začiatkom 70 – tých rokov. Môžme však polemizovať o spôsobe riešení týchto problémov, či britská ekonomika neskôr dokázala rásť vďaka riešeniam Thatcherovej, alebo napriek ich implementácii do systému, ktoré testovali v praxi liberálno  pravicové politické nástroje, o ktorých negatívnych dopadoch z dlhodobého hľadiska nemala Thatcherová v tom čase ani len „šajn“, teda to si aspoň naivne ako autor myslím.(na obrázku Thatcherová s Reaganom)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Karol Orgoník

O AUTOROVI

Snažím sa aby boli moje blogy stručné a výstižné. Vyštudoval som politológiu, ktorá je súčasne mojou vášňou. Zaujímam sa najmä o geopolitiku, ekonomiku, sociálne podmienky života ľudí. Snažím sa svet vnímať v súvislostiach. Moje príspevky môžte nájsť na mojom facebookovom profile "Kaico Ulej". Som zvedavý na každý jeden váš názor, pretože si plne uvedomujem, že môj pohľad na svet nemusí korešpondovať s tým vaším :)

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 14

Celkové hodnotenie: 7.52

Priemerná čítanosť: 2093

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Pri nehode na Vajnorskej v Bratislave došlo k zraneniu jednej osoby

    0icon

    Pri utorkovej nehode na Vajnorskej ulici v Bratislave došlo k zraneniu jednej osoby, ktorá bola prevezená do jednej z bratislavských nemocníc. Hasičský a záchranný zbor…

    LOZ: Minister na utorkovom rokovaní nepredstavil sľúbené návrhy zákonov

    0icon

    Zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) kritizujú ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) za to, že im na utorkovom rokovaní nepredstavil sľúbené návrhy zákonov. Vláda podľa šéfa…

    Riaditeľky úsekov Slovenskej národnej galérie avizujú podanie výpovedí,poukazujú na napätie v inštitúcii

    0icon

    Riaditeľky úsekov Slovenskej národnej galérie (SNG) avizujú podanie výpovedí. Tvrdia, že ako vedúce zamestnankyne nedokážu v súčasných podmienkach niesť zodpovednosť za chod inštitúcie. Poukazujú pritom…

    Zavážia informácie o zraneniach, ktoré prezradil Radačovský? Posun v prípade smrti Lučanského

    0icon

    Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) prijal trestné oznámenie v prípade smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa policajnej inšpekcie Andrea Dobiášová s…

    Slovan remizoval po polčase s AC Miláno 1:1

    0icon

    Futbalisti ŠK Slovan Bratislava remizovali vo svojom piatom zápase hlavnej fázy Ligy majstrov s AC Miláno po prvom polčase 1:1. Na Tehelnom poli otvoril skóre…

    Chrípka v Trnavskom kraji je naďalej na úrovni sporadického výskytu

    0icon

    Hygienici v Trnavskom kraji zaznamenali počas 47. týždňa oproti predchádzajúcemu týždňu mierny nárast chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO) o 2,9 percenta a nárast chorobnosti…

    Utah poslal Kelemena na hosťovanie do Pardubíc, Kocha do Třinca

    0icon

    Slovenskí hokejisti Miloš Kelemen a Patrik Koch opúšťajú organizáciu Utahu Hockey Club. Klub NHL ich poslal na hosťovania - útočník Kelemen mieri do Dynama Pardubice…

    Európa má nový plán ako pomôcť Kyjevu

    0icon

    Kyjev 26. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Ukrainian Presidential Press Office via AP)   Európa nemôže poskytnúť Ukrajine dostatok zbraní, preto prišla s novým prístupom, ktorý Kyjevu umožní…

    Hlas-SD dáva koalícii ultimátum

    0icon

    Poslanci Národnej rady (NR) SR za Hlas-SD sa nebudú zúčastňovať na personálnych voľbách, ktoré parlament už dlhšie odkladá, kým nebude v koalícii dohoda na novom…

    A je to tu: Ruské ministerstvo obrany prisľúbilo odvetu za útok ukrajinských ATACMS na Kurskú oblasť

    0icon

    Moskva 26. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Lachen Pyshe Telegram via AP)   Po preskúmaní napadnutých oblastí v Kurskej oblasti sa potvrdilo, že ukrajinská strana vystrelila rakety ATACMS…

    FOTO DŇA