40 rokov od vzostupu Thatcherovej (keď sa politické elity prestali zaujímať o nižšiu triedu)

Aj  keď trošku oneskorene, no predsa. 4.5. 2019 sme si pripomenuli štyridsať rokov od zasadnutia Margaret  Thatcherovej na post premiérky Spojeného kráľovstva. Mnohí ju oslavujú ako kľúčovú reformátorku, iní ju vnímajú ako užitočného idiota nadnárodného kapitálu. Takzvaná Iron lady sa preslávila mnohými, častokrát zbytočne tvrdými reformami, ktoré mali v konečnom dôsledku negatívny vplyv na životy bežných, pracujúcich Britov.

Nemožno jej uprieť boj proti hlbšej integrácii Európskej únie, v ktorom videla už od začiatku hrozbu spojenú so stratou suverenity a možnú redistribúciu problémov členských štátov na ostatné členské štáty, alebo zrušenie mlieka zadarmo pre deti do 11 rokov (paralela so sociálnymi balíčkami). Avšak na druhú stranu si dovoľujem tvrdiť, že ju možno pasovať ako za jeden z najväčších symbolov globalizácie 20. storočia, a aj ako za jeden zo spúšťačov akcií, ktorých výslednicou je dnešný odchod Británie z Európskej únie.Začal by som, teda in medias res, a to tvrdými reformami, ktoré Iron lady tak preslávili. V prvom rade sa jednalo o masívnu privatizáciu štátnych podnikov, ktoré dnes môžme s kľudom označiť ako strategické. Tento krok vyvolal vlnu nezamestnanosti (3 milióny ľudí), ktorá bola veľkým problémom pre Britániu až do začiatku nového tisícročia. Zamestnancom boli síce ponúknuté akcie podnikov, no tie okamžite, ako žraloci zhltli majetní finančníci a začali s nimi špekulovať. Od tohto momentu pozícia pracujúcich ľudí vo Veľkej Británii začala oslabovať,  práca sa začala prekarizovať na úkor akcionárov firiem a premiestnovať do krajín s lacnou pracovnou silou. Jej výrok „Neexisitujú verejné peniaze. Existujú len peniaze daňových poplatníkov.“ sa niesol tragikomicky spolu s jej rozhodnutím o zrušení výstavby nájomných bytov, na ktorých výstavbu  prirodzene mizli zdroje. Do veľkého prepadu sa dostala aj obchodná bilancia Veľkej Británie, ktorá počas vládnutia Thatcherovej dosiahla svoje historické maximum. Pomyselný väz jej zlomilo až uvedenie rovnej dane, ktoré znamenalo, že každý Brit musel zaplatiť rovnako veľké dane, nehľadiac na príjmy a majetok ktorý vlastní, čo v konečnom dôsledku viedlo k ešte enormnejšiemu obohacovaniu už tak bohatých Britov na úkor nižších vrstiev a stredných, ktoré začali oslabovať a postupne miznúť.Pre svoju politickú víziu reprezentovanú apatiou, egoizmom a aroganciou voči nižším triedam našla spojenca v podobe prezidenta USA Ronalda Reagana, s ktorým zdieľali spoločnú myšlienku „voľného trhu“, čo malo za následok stagnácie a následný prepad životnej úrovne bežných pracujúcich ľudí v oboch krajinách s nástupom zúfalstva a skepsy voči systému, ktorej výsledkom v dnešnej dobe je Donald Trump v USA, alebo Brexit vo Spojenom kráľovstve.

Tak či onak, nemožno poprieť zásluhu Margaret Thatcherovej na riešení mnohých krízových javov, v ktorých sa ekonomika Británie ocitla začiatkom 70 – tých rokov. Môžme však polemizovať o spôsobe riešení týchto problémov, či britská ekonomika neskôr dokázala rásť vďaka riešeniam Thatcherovej, alebo napriek ich implementácii do systému, ktoré testovali v praxi liberálno  pravicové politické nástroje, o ktorých negatívnych dopadoch z dlhodobého hľadiska nemala Thatcherová v tom čase ani len „šajn“, teda to si aspoň naivne ako autor myslím.(na obrázku Thatcherová s Reaganom)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Karol Orgoník

O AUTOROVI

Snažím sa aby boli moje blogy stručné a výstižné. Vyštudoval som politológiu, ktorá je súčasne mojou vášňou. Zaujímam sa najmä o geopolitiku, ekonomiku, sociálne podmienky života ľudí. Snažím sa svet vnímať v súvislostiach. Moje príspevky môžte nájsť na mojom facebookovom profile "Kaico Ulej". Som zvedavý na každý jeden váš názor, pretože si plne uvedomujem, že môj pohľad na svet nemusí korešpondovať s tým vaším :)

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 14

Celkové hodnotenie: 7.52

Priemerná čítanosť: 2093

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Pacientom, ktorí prišli o čeľusť aj zuby, v nemocnici nahradia oboje

    0icon

    Banská Bystrica 24. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica)   Odborníci z Kliniky maxilofaciálnej chirurgie Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici vedia pacientom,…

    Poslanci v závere dňa pokračovali v diskusii k zákonu o neziskovkách

    0icon

    Bratislava 24. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili 6. rokovací deň 12. schôdze diskusiou k návrhu novely zákona o neziskových…

    Minister pôdohospodárstva Takáč privítal novelu zákona o ochrane prírody

    0icon

    Bratislava 24. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Novela zákona o ochrane prírody a krajiny uľahčuje poľnohospodárom, ovocinárom a vinohradníkom prácu a odbúrava byrokratickú…

    Štyri zdravotnícke organizácie by mohli dostávať príspevky v splátkach

    0icon

    Bratislava 24. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Štyrom zdravotníckym organizáciám by po novom mohli zdravotné poisťovne vyplácať príspevky v štvrťročných splátkach, nie v…

    Prezidentka odovzdala plavárni v Starej Ľubovni Prezidentskú zelenú pečať

    0icon

    Stará Ľubovňa/Zborov 24. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Maroš Černý, Facebook/Ľuboš Tomko)   Prezidentskú zelenú pečať odovzdala v stredu počas návštevy mesta prezidentka SR Zuzana Čaputová Mestskej plavárni…

    Nadal o štarte na Roland Garros: "Ak to vyjde, budem rád"

    0icon

    Madrid 24. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez)   Rafael Nadal bude štartovať na grandslamovom turnaji Roland Garros iba vtedy, ak sa bude cítiť konkurencieschopný. Španielsky tenista…

    Radačovský šokoval v Európskom parlamente. Spod saka vypustil bielu holubicu

    0icon

    Bratislava 24. apríla 2024 (HSP/Foto:Screenshot)   Europoslanec za stranu Slovenský Patriot Miroslav Radačovský prekvapil svojich kolegov a vypustil holubicu ako znak, že Európa potrebuje mier…

    Vzdor voči plánom vlády. Zamestnanci RTVS protestujú a zverejnili video

    0icon

    Bratislava 24. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Premiér Robert Fico (Smer-SSD) po dnešnom výjazdovom rokovaní vlády vyhlásil, že z reakcii voličov vládnych strán vníma, že…

    "Úplne choré špekulácie!" Púchovský vypovedal na polícii ako podozrivý

    0icon

    Bratislava 24. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Bývalý administrátor facebookových stránok polície a dnes asistent poslanca parlamentu za Progresívne Slovensko Dávid Púchovský na sociálnej sieti…

    Silné slová Olivie Maurelovej. Prečítať by si to mali nielen rodičia

    0icon

    Rím 24. apríla 2024 (HSP/TK KBS/VaticanNews/Foto:X/Olivia Maurel)   Medzi účastníkmi nedávnej rímskej konferencie o náhradnom materstve bola aj Francúzka Olivia Maurelová, ktorá sa sama narodila…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Erik Majercak

    Ivan Štubňa

    Gustáv Murín

    Milan Šupa

    Peter Lipták

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA