Na Slovensko mieri ďalšia megainvestícia – spoločnosť Amazon má už tento rok pri Seredi otvoriť Centrum reverznej logistiky a zamestnať cca. 1 000 ľudí. Centrum, ktoré bude zamerané na európskych zákazníkov má mať plochu viac ako 60.000 m2, otvorené ma byť už v treťom štvrťroku 2017 a jeho hlavnou úlohou bude posudzovať stav produktov, ktoré nemohli byť doručené alebo boli do Amazonu vrátené.
Vytváranie nových pracovných miest na Slovensku je veľmi dôležité, no je tu jedno veľké ALE. Vždy je potrebné pozerať na to, aké pracované miesta na našom území vznikajú. Nejde totiž len o kvantitu, ale najmä o kvalitu! A pri zahraničných spoločnostiach sa bohužiaľ vždy pozerá na to prvé – zamestnať čo najviac ľudí a je jedno v akých podmienkach a za aké finančné ohodnotenie. Veď Slovák toho veľa znesie, no nie? A ani v prípade Amazonu bohužiaľ nepôjde o nič iné, ako o získanie lacnej pracovnej sily. Stačí sa pozrieť len napr. na to, čo robí táto spoločnosť so svojimi zamestnancami v Nemecku a v okolitých krajinách, v akých podmienkach tam ľudia pracujú a aké maniére musia znášať (viď odkaz tu alebo na konci článku). Nehovoriac o ďalších aspektoch, ktoré nás budú stáť len ďalšie peniaze ako 10-ročné daňové prázdniny, rôzne investičné stimuly a dotácie a už vonkoncom nehľadiac na aspekty ako nenávratné zničenie desiatok hektárov úrodnej pôdy, kilometrov ciest, či životného prostredia.
Osobne podporujem každého zamestnávateľa, ktorý sa snaží dať ľuďom kvalitné pracovné miesta. A nie som ani proti zahraničným zamestnávateľom, no všetko musí mať svoje pravidlá a medze. Samozrejme najlepšie také, ktoré zrovnoprávňujú všetkých zamestnávateľov, aj keď to je pri v súčasnosti nastavených podmienkach absolútna utópia, pretože systém je nastavený tak, že zvýhodňuje hlavne zahraničných „investorov“. No napriek všetkému by malo platiť jedno základné pravidlo – takému zamestnávateľovi, ktorý porušuje aj súčasné (pre zahraničných „investorov“ výhodne nastavené) pravidlá a príde na naše územie len kvôli tvrdému zdieraniu našich (či dokonca cudzích) občanov s cieľom generovať na ich úkor čo najväčšie zisky radšej povolenie nedať, ako dať za každú cenu, tj. aj za cenu zničeného zdravia, či dokonca životov slovenských občanov
Bol by som radšej, keby som sa v prípade Amazonu mýlil, no skúsenosti ľudí nielen z nemeckých skladov tejto spoločnosti, ale aj z iných veľkopodnikov zahraničných „investorov“ už umiestnených na našom území hovoria niečo iné… Je príchod Amazonu na Slovensko tak mimoriadne dobrou správou ako o nej píše náš mainstream alebo k nám zase mieri len „investícia“, ktorá nás opäť iba o niečo viac posunie do otroctva nadnárodných gigantov a západného kapitálu?
Martin Bago
Svedectvo Češky z nemeckého skladu Amazonu si môžete prečítať aj tu:
https://aeronet.cz/news/svedectvi-cesky-z-nemeckeho-logistickeho-skladu-amazonu-exkluzivne-pro-ae-news-vydirani-vyhrozovani-sledovani-zamestnancu-na-toaletach-soukromi-detektivove-pedometry-po-pul-roce-vyhoreni-a-novy/