• Nevďak nás, zápecníkov

  Publikované 07.12. 2018 o 15:20 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

  Nevďak nás, zápecníkov

  Traumatizovanie verejnosti ohľadne osudu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka je nepochopiteľné. Na jednej strane vláda hovorí, že už bolo dosť témy Marrákeša a na druhej strane vyvíja až neprimerané úsilie o udržanie s tým spojenej osoby Miroslava Lajčáka v kresle ministra. Z pôvodného problému, kedy sa tento minister bez vedomia občanov a bez stanoviska vlády a poslancov pokúsil zradiť  slovenský národ a naviazať nám záväzok prijímať tisíce ilegálnych migrantov zo súčasnej kriminálnej vlny z Afriky do Európy, sa niektorí naši vrcholní politici snažia robiť problém iný. Vraj ide o účasť na diskusii, o to, aby sme sedeli za stolom, kde sa diskutuje, inak rozhodnutie prijmú iní aj za nás. To je samozrejme lož. Po prvé, diskusia už bola, trvala údajne až tri roky a samotný konečný text dokumentu bol už schválený. Sám Lajčák ho osobne prijal. A Pakt bude platiť iba pre tých, ktorí ho v Marrákeši prijmú oficiálne. Pán Lajčák veľmi chcel, aby Pakt Slovensko prijalo, možno to aj niekomu sľúbil. A dnes tvrdí, že tam musíme predniesť svoje výhrady? Musí vedieť, že v marockom Marrákeši nikto nebude už o ničom za žiadnym stolom s nikým diskutovať. Bude sa tam iba tlačiť na prijatie Paktu, bez výhrad, bez rečí. Potom zrazu počúvame, že ide vlastne o osobu ministra Lajčáka. Vraj vláda a parlament sú vinní, lebo mu nechceli dovoliť do Marrákeša cestovať a on sa preto rozhodol podať demisiu. Odchodom pána Lajčáka Slovensko údajne stratí svoju dobrú povesť a dokonca svoju orientáciu. Vraj treba, aby za každú cenu zostal, lebo máme pred sebou aj rotujúce predsedníctva v OBSE a v iných organizáciách a bez ministra Lajčáka to nezvládneme.

  No ale pokiaľ si verejnosť ešte pamätá, tak nielen rotujúce predsedníctvo Slovenska v EÚ, ale dokonca ani zvolenie Miroslava Lajčáka na dobu jedného roka za dočasného predsedu Valného zhromaždenia OSN nijako neohrozilo bežné plnenie povinností ministerstva zahraničných vecí. K takým úlohám patrí aj rotujúce predsedníctvo v niektorých medzinárodných organizáciách. On, podľa niektorých, klenot našej diplomacie, vtedy ministerstvo neriadil.  Venoval sa svojej osobnej kariére. Každý je nahraditeľný.

  Pán Lačák sa rozhodol svoju demisiu nakoniec stiahnuť a zostať ministrom. Len a len kvôli osobnej kariére. Podanie demisie ministrom do rúk prezidenta republiky a prijatie demisie je zakotvené v Ústave Slovenskej republike. Nie je tam ani možnosť demisiu od prezidenta stiahnuť a ani možnosť zo strany prezidenta demisiu ministra neprijať. Ak by to tak bolo, tak vzájomné vydieranie podávaním a sťahovaním demisií ministrov akejkoľvek koaličnej vlády by nemalo nikdy konca. Konanie pána Lajčáka a pána Kisku je zjavne protiústavné. Som proti tomu, aby sa takto ignoroval platný právny poriadok na Slovensku. Žalostné je, že tak činia naši najvyšší politickí predstavitelia, otvorene, arogantne a ešte sú možno na to aj hrdí. Bude sa niekto čudovať, ak občania prestanú dôverovať štátnym inštitúciám? Žiadne frázovité odôvodňovania trhania našej Ústavy nemôže ospravedlniť tento pokračujúci rozvrat štátu. Minister Lajčák povedal, že na čele diplomacie zostane, ak sa naša zahraničná politika bude dôsledne riadiť programovým vyhlásením vlády. To čo má znamenať? Bol to práve on, kto nerešpektoval programové vyhlásenie vlády a pokúsil sa prijať pakt OSN o podpore migrácie. Nič také v schválenom programe vlády nie je.

  Veľkou chybou je nerešpektovať základné princípy riadenia v demokratickom štáte. Hovorím o tom, že keď po voľbách vláda poverí svojich ministrov presadzovaním vládneho programu, ich činnosť aj kontroluje. Nie je bežné ministrovi dávať voľnú ruku v tom, ako bude konať. Nie je bežné ho osobitne vyzdvihovať. Našim vrcholným politikom sa táto chyba vracia, aktuálne práve v osobe pána Lajčáka. On sa dodnes pokúša silou, na úkor Slovenska  získanej autority, oklamať vládu a občanov o podstate ním odsúhlaseného textu Globálneho paktu o riadenej migrácii. Podľa vlastných slov sa pán Lajčák cíti byť akoby nezávislým diplomatom, ktorého ani vláda ani parlament nemá čo riadiť.

  Tvrdiť, že na čele ministerstiev musia stáť iba odborníci v danej oblasti je hlúposť. Odbornosť nerovná sa automaticky plnenie politického programu vlády a záujmov štátu. Musia tam byť ľudia, ktorí budú v prvom rade dbať na to, aby ministerstvá plnili vládny program. Ľudia, ktorí budú obhajovať a presadzovať politiku vlády aj doma, aj v zahraničí. Ak je ministrom aj odborník, je to plus, ale rozhodne to nie je podmienka. Post ministra zahraničných vecí je tiež postom politickým, riadiacim. Dobrým ministrom zahraničných vecí môže byť samozrejme akákoľvek osobnosť, nemusí byť iba profesionálny diplomat. To isté platí aj o postoch veľvyslancov a kohokoľvek, kto nás v zahraničí reprezentuje. Povinnosťou profesionálnych diplomatov je takýmto predstaviteľom pomáhať plniť úlohy a politiku vlády na kvalitnej úrovni.

  Prijatie Globálneho paktu o riadenej migrácii staval minister na hranu, až sa v niektorých chvíľach zdalo, že vláda alebo poslanci mu ustúpia. Ľudia mali vtedy naozaj strach. Vládu treba pochváliť za to, že sa nenechala nakoniec ovplyvniť svojim ministrom zahraničných vecí. Ale podporovať zotrvávanie ministra Lajčáka vo vláde je výrazná protiprávna a nemorálna chyba. Ten žije zjavne mimo tragickej reality následkov masovo organizovanej ilegálnej migrácie v Európe, mimo faktov a mimo akejkoľvek zodpovednosti za bezpečnosť a blaho slovenských občanov. Naši politici nemajú ani ten najmenší dôvod chodiť pred nikým v predklone, ani pred OSN, ani pred Bruselom, ani pred OBSE a ani pred jedným členom svojej vlády. Veď je to nedôstojné.

  Minister Lajčák neprestáva tvrdiť, že Pakt je len akýsi rámec a nie dohoda. Vraj je to iba začiatok akejsi diskusie o migrácii a že nám nič nehrozí ak Pakt prijmeme. Nedávne prejavy Nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, či komisára EÚ pre migráciu Dimitrisa Avramopoulosa a ďalších politikov EÚ o tom, že Pakt umožní posúvať migrantov aj do štátov, ktoré to doteraz odmietali, že na základe tohto Paktu vzniknú nové právne predpisy, ktoré budú musieť štáty uplatňovať voči migrantom, že posledný krát vyzývajú členské krajiny, aby prijali Pakt o migrácii a že tí, ktorí ho kritizujú budú trestne stíhaní, je jasným politickým diktátom. Je potvrdením toho, čo v skutočnosti Brusel chce a pán Lajčák u nás presadzuje.

  Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

  Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

  Varovanie

  Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

  Vybrali sme z Hlavných Správ

  TopSpeed

  Šampionát šprintov štartuje v apríli

  0

  15-ty ročník slovenského šprintérskeho šampionátu v sezóne 2019 prinesie päť kôl. Súperi si zmerajú sily v troch základných kategóriách Autá Profi, Autá Street a Motocykle, ktoré sa následne delia na triedy podľa objemu, pohonu či preplňovania. Šampionát šprintov odštartuje spojeným majstrákom na pôde našich južných susedov 7. apríla na letisku…

  Pozor, jazda vo vyhradenom jazdnom pruhu s príplatkom

  2

  Slovo robí chlapa – platí aj o policajtoch.  S prichádzajúcim údajným kolapsom dopravy v bratislavskom Ružinove v súvislosti s prebudovaním kruhovej križovatky Prievoz sa strhla veľká informačná kampaň. Mesto sa snažilo hasiť vznikajúci dopravný požiar ponúkanými dopravnými riešeniami a motoristi sa začali rozhodovať, či auto, motorku alebo bicykel. Pár dní pred uzávierkou polícia…

  Šoférovanie bez dokladov? Vo svete už realita

  16

  Šoférovanie bez dokladov? Pred rokmi absolútny nonsens. Dnes, v elektronickej dobe, sa to pomaly stáva realitou. Niektoré európske krajiny nad tým uvažujú, a dokonca majú pripravené aj právne normy. A nemusíme pritom chodiť ani veľmi ďaleko. Stačí sa pozrieť do susedného Poľska, kde majú pred nami poriadny náskok. 

  Roland Gumpert Nathalie je superšport na metanol

  2

  Nemecká značka predstavila model, ktorý by mohol byť budúcnosťou elektrického pohonu. Roland Gumpert Nathalie je elektrický superšport na metanol. Predstavitelia značky tvrdia, že vďaka metanolu bude mať auto v eco-režime dojazd až 1200 km. Zatiaľ to znie poriadne bláznivo, no poďme pekne po rade.

  Šprint S3 a M140i a Focus RS a A35 AMG a Golf R

  9

  Dnes tu máme ďalšie video z drag race, alebo po slovensky šprintu áut, ktoré sú si vcelku rovnakými súpermi. Šprint S3 a M140i a Focus RS a A35 AMG a Golf R je zaujímavým počinom, v ktorom si zmerajú sily skutočne rovnocenné autá, teda až na poháňanú nápravu. Ale nebudem predbiehať, treba si pozrieť video.

  FCA diesel v autách ešte asi ponúknu. Menia plány

  0

  Zastavenie produkcie naftových motorov v dohľadnej dobe? Automobilky sa pred časom nechali počuť, že práve to je ich stratégia, dalo by sa povedať, že rovno prioritná úloha. Jednou z nich boli aj FCA – Fiat Chrysler Automobiles. Tí chceli úplne zastaviť výrobu naftových motorov v osobných autách do r. 2022. No…

  KAMzaKRÁSOU

  Výber správnych plienok pre bábätko je dôležitý! Aké by mali mať vlastnosti?

  0

  Starostlivosť o malé bábätko býva neraz skutočne náročná. Určite sa však zhodneme na tom, že každá mamička chce pre svoje dieťa v každej situácii jednoducho to najlepšie. A to platí aj pri výbere plienok. Je predsa dôležité, aby drobcovi perfektne sedeli, prinášali mu pocit pohodlia a boli tiež šetrné k…

  Premeny bábik do realistickej podoby: Zručnosť ukrajinskej umelkyne ti vyrazí dych!

  1

  Bábika je typickou hračkou dievčat po celom svete už od útleho detstva. História výroby bábik pritom siaha skutočne ďaleko do minulosti. Už pre 4000 rokmi si tieto hračky vyrábali z hliny starí Gréci aj Egypťania. Bábiky majú bohatú históriu, počas ktorej sa menil ich vzhľad aj materiál, z ktorého boli…

  Ako rýchlo znížiť horúčku? Skús overené triky lepšie ako tabletky!

  2

  Horúčka je akousi reakciou organizmu na infekciu alebo zápal, ktorý sa nachádza v organizme. Avšak, je veľmi dôležité odhadnúť vážnosť situácie, a teda aj vážnosť horúčky. V niektorých prípadoch je potrebné vyhľadať skôr odbornú pomoc a neskúšať žiadne domáce triky. Ak predsalen ste za domácu liečbu, tak máme pre vás overené triky našich starých…

  Je posadnutosť zdravým jedlom nebezpečná? Daj si na ňu veľký pozor

  1

  Najznámejšími poruchami stravovania sa sú bezpochýb anorexia a bulímia, pri ktorých pacienti buď nejedia vôbec, alebo skonzumovanú stravu vyvrátia v snahe nepribrať z nej ani deko. Nie sú však jedinými poruchami príjmu potravy, ktoré môžu ohroziť zdravie človeka, ak sa podcenia. Ortorexia je porucha, ktorá by sa inak dala opísať…

  Ako presádzať orchidey? Osvoj si niekoľko pestovateľských tipov

  5

  Tešili ste sa z krásnych orchideí, ale uhynuli? Netrápte sa. Poradíme, ako sa o ne správne starať. Medzi prvými si zodpovieme otázku - Ako presádzať orchidey?

  Zachovaj chladnú hlavu: Povieme ti, čo nerobiť po diagnostikovaní rakoviny!

  2

  Podceňovať význam a dôležitosť zdravého stravovania môže byť pri liečbe rakoviny veľmi veľkou chybou. Dbať o správnu životosprávu by sme mali v každom prípade, no ak sme chorí, mali by sme si dať na tom skutočne záležať. Práve zmena v stravovaní môže predstavovať pri liečbe rakoviny nemalú pomoc. Z jedálnička…

  TopDesať

  Fotografie, ktoré priam neuveriteľne uchopili čas

  0

  Čas plynie naozaj rýchlo. Vyzerá to, že stredná škola bola práve včera, a potom si zrazu uvedomíš, že už nie si ani na vysokej škole. Zrazu prešlo 10, 20 alebo dokonca 30 rokov od tvojej stužkovej - tak dlho, že sa potrebuješ pozrieť na fotografie, aby si si na to spomenul.…

  Maďarský Černobyľ? Szentkirályszabadja je ďalšie tajomné mesto duchov

  0

  Dvaja Česi cestujú autom po rôznych krajinách a navštevujú neobyčajné miesta. Zábery zo svojich ciest uverejňujú na videách na svojom YouTube kanáli s názvom WeAreCarFans. V ich najnovšom videu sa pozreli do maďarského mesta Szentkirályszabadja, ktoré nápadne pripomína neslávne známe ukrajinské mesto duchov. Dvaja českí cestovatelia zverejnili video o návšteve opusteného…

  Čo je (ne)bezpečná vzdialenosť? Prečo sa ňou zaoberať?

  0

  Koncom desaťročia bolo nedodržanie bezpečnej vzdialenosti v SR 4. najčastejšou príčnou dopravných nehôd. Aká je teda bezpečná vzdialenosť a ako ju "odmerať"? V porovnaní so západnými susedmi, kde je výchova a vzdelávanie vodičov na diametrálne inej úrovni je to ohromne veľa. Prečo sa tento problém dostal tak vysoko? Lebo do prijatia novely zákona…

  Národný park Göreme: Magická perla Turecka zapísaná v zozname UNESCO

  0

  Turecko je v očiach Slovákov predovšetkým obľúbenou letnou destináciou. More je teplé, počasie stále slnečné a služby sú vo väčšine hotelov na vysokej úrovni. Turecko je však oveľa viac, ako len dovolenková destinácia. So svojou rozlohou 783 356 kilometrov štvorcových má rozhodne čo ponúknuť. Medzi inými aj Národný park Göreme a skalné pamiatky v…

  Tieto fotografie ti ukážu, že svet je plný rozdielov

  0

  Náš krásny svet je plný rozdielov, či sa nám to páči, alebo nie. Množstvo vecí je už na prvý pohľad rozdielnych. Preto je užitočné pozrieť sa triezvo na veci, ktoré sa nachádzajú okolo nás. Svet je plný prekvapení a patria k nemu aj takéto zvláštnosti a dokonca aj anomálie, ktoré ti…

  TOP10: Ľudia, ktorých deň sa jednoducho nevydaril

  0

  Aj tebe sa občas stane, že si myslíš, že tvoj deň už nemohol byť horším? Ľudia, ktorých sa týkajú tieto fotografie, by s tebou určite nesúhlasili. Každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré nás dokážu priviesť na pokraj nervového zrútenia. Väčšinou pomáha hlboké dýchanie, chvíľa ticha, či počítanie do desať.…