Možno máme výhodu – my ktorí sme zažili socializmus, RVHP a diktovanie “veľkého” brata. Táto skutočnosť v nás vypestovala určité predpoklady – vidieť v pekných rečiach, čítať medzi riadkami, neustály tlak na nás od “veľkého brata”. Situácia sa podstatne zmenila, len v jednom bode, tlak už nie je taký silný z východu, je jasný zo západu a ešte jasnejší spoza oceána.
Jean-Claude Juncker – predseda Európskej komisie zjavne takéto skúsenosti nemá. Preto sa asi netreba čudovať aké výhody pre EÚ priniesol z jednania s americkým prezidentom.
Spoločné vyhlásenie EÚ a USA po návšteve predsedu Junckera v Bielom dome 25.07.2018
Zdroj : EK
K tomuto vyhláseniu som už zaujal komentár:
Komentár k spoločnému vyhláseniu.
Akosi prirýchlo sa v EÚ začalo plniť jednostranne výhodné vyhlásenie. Začalo to sójou :
Následné kroky po spoločnom vyhlásení EÚ a USA z 25. júla: Dovoz sójových bôbov z USA sa zvýšil o viac ako 280%
01.08.2018
Zdroj: EK
EÚ vyzýva USA, aby zredukovali byrokraciu pri exporte skvapalneného zemného plynu
10.08.2018
Zdroj: Európske noviny
Európska únia ??
Už len niekoľko bodov zo spoločného vyhlásenia a zo strany EÚ bude všetko splnené. Len si neviem predstaviť ako vo WTO budú obhajovať porušenie Doložky najvyšších výhod. USA jednoducho – aj doteraz si robilo dvojstranné “zmluvy”. Len niekoľko členských štátov, medzi nimi aj Československo, boli zakladateľmi Dohody GATT kde Doložka najvyšších výhod je jeden z hlavných princípov svetového obchodu.
Záver
Ak si to dobre pamätám, tak do USA cestoval pán predseda EK so zámerom odstrániť americké clá na oceľ a hliník, poprípade zažehnať clá na autá, dodávané EÚ do USA. Namiesto toho začal plniť “dohodu” s veľkým bratom.
Asi preto bola zmienka o clách na oceľ a hliník len kratučká vetička. Ozaj bola to posledná vetička v spoločnom vyhlásení – asi podľa dôležitosti – bohužiaľ z pohľadu USA.
EK vo svojich materiáloch tvrdí, že EÚ je jeden z najväčších obchodníkov sveta.
Otázka je jednoduchá : Pre čo sa tak nespráva ??