Juvenilná justícia a konanie vo veciach maloletých

Konanie vo veciach maloletých má byť vedené kvalifikovane, kompetentne, ohľaduplne a šetrným spôsobom voči účastníkom konania, bez zbytočných prieťahov a v najlepšom záujme detí, na základe jedine najlepšieho vedomia s svedomia súdu, ktorý vo veci rozhoduje.
Vo veciach mnohých konaní o zverenie detí do delenej starostlivosti rodičov
pred alebo po rozvode manželstva dochádza k porušovaniu základných ľudských práv a práv účastníkov konania (rodičov a detí).
V týchto konaniach ale často dochádza aj k závažnému porušovaniu Dohovoru o právach dieťaťa, keď súdy nekonajú vždy len v najlepšom záujme detí, ktorý má v súdnom konaní najvyššiu ľudsko-právnu hodnotu, a vyššiu ľudsko-právnu silu, ako práva dospelých, lebo dieťa nie je ničím vlastníctvom, nie je vo vlastníctve ani jedného z rodičov, tobôž nie je vlastníctvom súdu ani štátu.
V súčasnosti sú štátom zriaďované špecializované juvenilné súdy, ktoré svojou špecializáciou majú garantovať nestranné a objektívne rozhodovanie vo veciach maloletých detí.
Objektívne a nestranne môže vo veci konať a rozhodnúť len kvalifikovaný a vo veciach práv detí dobre kompetentný súd, dobre vzdelaný a špecializovaný súd, a sudca, znalý judikatúry, teda, s praxou a skúsenosťou, najmä v odbore juvenilnej justície.
Juvenilný súd musí byť zároveň nestranný a nesmie byť podvedome zaujatý svojou rodovou príslušnosťou (ženské sudkyne spravidla rozhodujú v prevažný prospech matiek).
V Justičnom paláci na Míčankách v Prahe, sa vo veci českej juvenilnej justície odohráva zaujímavý príbeh, ktorý je aj profesionálnym príbehom advokátky JUDr. Kláry Samkovej…
V nasledovnom individuálnom prípade (hodné pozornosti) rozhoduje sudca (muž). Posúďte sami:
https://www.zrcadleni.cz/k-incidentu-v-justicnim-arealu-micanky-v-praze-ke-kteremu-doslo-dne-4-11-2016/
Dospelým osobám alebo deťom môže ubližovať aj blízke aj širšie okolie, alebo štátne orgány, majúce zo zákona oprávnenie konať vo veciach týrania blízkych alebo zverených osôb ihneď, ako sa o páchanom násilí dozvedeli na podnet, aj bez podnetu.
Inštitucionálne násilie spočíva v nesprávnom konaní, resp. nekonaní dotknutých subjektov (osoby, orgány). Týraným osobám môže byť ubližované, čo je takmer pravidlom, aj v konaní pred súdom, zo strany súdu s jeho personálnym a nástrojovým príslušenstvom.
Sekundárna viktimizácia znamená ďalšie vedomé alebo nevedomé, úmyselné alebo neúmyselné násilie a posilňovanie psychického účinku prvotného násilia druhotným spôsobom, teda, necitlivým prístupom (v danom prípade voči matke a jej deťom) zo strany kolízneho opatrovateľa a súdu, teda tými, ktorí by zákonom chránené osoby, v danom prípade matku a deti, najmä v konaniach o maloletých, mali chrániť. Na takomto násilí sa v konaní vo veciach maloletých, podieľajú napr. vyšetrovatelia policajného zboru, sociálni pracovníci, niekedy aj učitelia a kolízni opatrovníci.
V prípade tohto konania tak, ako bol priebeh pojednávania vo veci, výsluchy detí a „grilovanie“ matky, opísaný advokátkou, je isté podozrenie, indícia, že sudca nekoná tak, ako by mal, a konanie „vedie“ k vopred danému cieľu. Matku detí zrejme označí za psychicky nevyrovnanú (je tu už naznačený zrejmý úmysel) a na tomto základe konanie smeruje k odobratiu detí práve matke a ich zvereniu do starostlivosti a opatery otca i preto, že otec je aj ekonomicky silnejší, než matka, čo naznačuje, že údajná „psychická labilita“ matky a ekonomická sila otca budú (mohli by byť) z pohľadu práva a sudcu dôvodom pre takéto pravdepodobné konečné rozhodnutie súdu „v najlepšom záujme detí“. Súdy často ekonomický aspekt povyšujú nad aspekt sociálny a psychologický (reálny záujem detí).
Násilím je každé aj nezabránenie násiliu. Pojem násilia ako taký nie je nikde vo všeobecne záväznom právnom predpise formulovaný Dá sa očakávať, že násilie najmä na matke, hoc by aj „nedopatrením“ súd deti zveril ich matke, s pomerne vysokou mierou pravdepodobnosti bude pokračovať odvolaním, a prinajmenej aj po konečnom rozhodnutí súdu.
Z tejto vety nie je známe, či ide už o rozvedené alebo trvajúce manželstvo:
„Zhruba čtyři a půl roku zastupuji jednu paní, která utekla od svého manžela, mimo jiné na žádost dětí, které se bály chodit domů, protože tatínek byl velmi často opilý a nevěnoval se jim.“ Ani z tejto vety nie je známe, ba skôr to, že ide stále ešte o nerozvedené manželstvo: „V té době byla jeho ještě manželka nezaměstnaná a s dětmi žili z naprostého životního minima…“
Ani presne to, to, či ide o súdom určené výživné, povinného otca.
Z opisu stavu veci a jej videnia advokátkou matky JUDr. Klárou Samkovou, nie je zrejmé, či, a akú výslovnú vôľu prejavili samotné deti, pričom tá, aj vzhľadom na ich vek (14,12) hoc maloletých (nedovŕšili vek dospelosti 18 rokov) majúcich ale rozlišovaciu schopnosť a schopnosť samostatne a kriticky myslieť a teda, aj zo zákona prejaviť svoj názor a vôľu, je významne relevantná pre rozhodnutie súdu; pričom aj z textu sa dá usúdiť, že obe deti majú záujem žiť s matkou. Vo veci sa zrejme vyjadrili psychológovia (znalci), ktorí: „všichni psychologové řekli“ odporúčajú zveriť deti matke. Pre spôsob, akým je vedené konanie, a ako prebiehalo pojednávanie, to ale zrejme nie je relevantné.
Súdny proces, ktorý trvá už 4 a pol roka je zjavne zdĺhavý, a z pohľadu ľudských práv matky a jej maloletých detí na kvalitný a rýchly proces, je už pokračujúcim a zjavným týraním matky a jej detí.
Toto konanie je prinajmenšom viac, než len zmätočné a zbabrané. Zrejme má nekalé pozadie. Vo veci v zmysle občianskeho súdneho poriadku oprávnená konať advokátka matky a detí, na jej podnet aj predseda súdu, súdna rada a nielen, lebo vzhľadom na prieťahy a obštrukcie v konaní aj ochrankyňa práv, ombudsmanka Šabatová.
Keďže ide o záujem maloletých detí a prieťahy v konaní, mohlo by to byť aj na ústavný súd, alebo, hneď, tiež bez zbytočných prieťahov, aj pre ESĽP Štrasburg.
Pridávam druhú stranu mince, ktorou sú
a/ okolnosti vyvedenia advokátky z pojednávacej miestnosti a pokračovanie pojednávania bez prítomnosti advokátky (klientka nepožiadala o prerušenie pojednávania),
b/ palmáre, ako zdroj príjmu obhajoby (advokácia je úžasný biznis, porovnateľný s exekučným biznisom).
Na inštitucionálnom násilí a sekundárnej viktimizácii a predlžovanom strese a napätí, sa na tomto pozadí podieľa aj obhajoba. Lebo jej palmáre.
Pozrite si aj zaujímavú diskusiu (svoj článok píše český justičný bloger a justičný aktivista Tomáš Pecina):
„O kouzelném světě postkomunického dokazování jsme psali minule, dnes tu máme něco podobného: případ vyvedeného advokáta. Jak barvitě líčí na svém blogu advokátka Klára Samková, soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 Miloslav Sládek ji v pátek nechal vyvést ze soudní síně a poté nerušeně pokračoval v projednávání opatrovnické věci. Bez advokáta se panu soudci jistě jednalo pohodlněji, o tom žádná. Fascinující však je, nakolik si český soudce může být jist, že se mu nic nestane, přestože se dopustil jednání, které má všechny znaky trestného činu.“
https://paragraphos.pecina.cz/2016/11/vyvedte-toho-advokata.html

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Juraj Režo

O AUTOROVI

MOJE OSOBNÉ VYZNANIE LÁSKY K SYSTÉMU
Ako a eko ďalej? Okrídlené „Pravda a láska zvíťazia nad lžou a nenávisťou“ je nenaplnená hypotéza „Veľkého Novembra“.
Výsledok tu máme dnes, v hektike ostatného a ostávajúceho času poslednej voľby:
Žiadna láska. Len nenávisť, lož, zloba a závisť.
Môj odkaz Európskej únii (prebieha v nej invazívna islamizácia kresťanskej Európy):
Pravda je pravda. Lož je lož. Polopravda je lož. Existuje len pravda alebo lož. Relativizácia pravdy je lož.
Pravda: Liberálna demokracia je orwellizmus. Falošný newspeak.
Liberálna demokracia je podliezavý a sladký podvod, mačkažák (falošné mačacie zlato).
Nie je pravou hodnotou. Pravé hodnoty sa tvoria inak.
Nenastoľuje reálnu slobodu, ale diktatúru falošných slobôd práv. Tretiu totalitu. Neoliberálny fašizmus. New world order.
Európa, chráň svoje rodné a kmeňové kresťanstvo, inak prídeš o život!
Európa, nový svetový poriadok nesmie byť tvojím poriadkom, zachovaj si svoj pôvodný.
New world order je vláda reálneho alebo pomyselného Satana, nastoľovaná neo liberálnou demokraciou, ktorá, ak budeš pokračovať v benevolencii voči nej aj islamu, pod false flag základného práva na náboženské vyznanie, ťa zničí a zotročí. A napokon zlikviduje teba, tvoje kresťanstvo aj islam. A nastolí vládu jediného náboženstva NWO, jednej vlády a jednej meny.
Konflikt judaizmus, kresťanstvo verzus islam sa po domnelom víťazstve islamu zmení na konflikt NWO verzus islam.
A musíš si, vybrať, Európa, čo je pre tvoj život dôležitejšie, či tvoje reálne základné ľudské práva s právom na tvoj dobre udržateľný život od počatia po prirodzenú smrť, alebo otroctvo pod systémom a globálnym metasystémom centrálneho matrixu New world order.
Občania Európy a Slovenska, bojujte s orwellizmami a klamlivým, zaliečavým jazykom a sladkými, zaliečavými rečičkami v bežnom živote a najmä v politike, ktorá vás manipuluje aj pripravenými falošnými prieskumami, a aj nimi vás vťahuje do klamlivých politík, a takto pripravené a „predžuté ovce“ vás vo vašej dobrej viere a nádeji, že sa „konečne“ rozhodnete správne (lebo však aj prieskumy..!) vás posiela k volebným urnám a na budúce krvavé jatky...
To je LOŽ! Klamú vás od rána do večera (aj v noci)!
A používajú, zneužívajú proti vám svojich platených užitočných idiotov.
Pekne pozdravujem. :-)
Autor článkov: Juraj Režo alias notorickyobcan

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 288

Celkové hodnotenie: 12.21

Priemerná čítanosť: 1126

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Minister Jaroslav Naď vidí priestor na zintenzívnenie spolupráce s Indiou

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Minister obrany SR Jaroslav Naď dnes v priestoroch rezortu prijal veľvyslanca Indickej republiky J. E. Shri Vanlalhuma. Pri…

  Ivan Jakeš zostal opäť bez Rely Dakar, o účasť ho obral nedostatok financií

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovenský motocyklista Ivan Jakeš sa nepredstaví na budúcoročnej púštnej Rely Dakar v Saudskej Arábii. Pôvodne mal hájiť farby…

  Ombudsmanka sa pre sprevádzajúce osoby opäť obracia na hlavného hygienika

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Verejná ochrankyňa práv (VOP) Mária Patakyová sa opäť obracia na hlavného hygienika SR Jána Mikasa so žiadosťou o…

  Nový prúd lávy na ostrove La Palma ohrozuje kostol a ďalšie domy

  0icon

  Los Llanos de Aridane 1. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Emilio Morenatti)   Nový prúd lávy zo sopky Cumbre Vieja na kanárskom ostrove La Palma v stredu ohrozoval…

  Výbuch bomby z druhej svetovej vojny zranil v Mníchove štyroch ľudí a prerušil železničnú dopravu

  0icon

  Berlín 1. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Sven Hoppe)   Na stavenisku neďaleko rušnej železničnej trate v nemeckom Mníchove v stredu vybuchla bomba z druhej svetovej vojny. Štyri…

  Litva pre nápor migrantov zvažuje výnimočný stav aj na hraniciach s Poľskom

  0icon

  Vilnius 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Leonid Shcheglov/BelTA)   Litovská vláda v stredu oznámila, že požiada parlament, aby od 10. decembra vyhlásil na hraniciach s Poľskom výnimočný…

  NR SR odmietla návrhy o dekriminalizácii marihuany a redefinícii znásilnenia

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Dano Veselský, Martin Baumann, Jaroslav Novák, Pixabay)   Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli v stredajšom hlasovaní tri novely…

  Mikulec: Požiadavkou konzília je, aby sa kontroly sústredili na územie SR, nie na hranice

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Policajné kontroly sa momentálne sústredia na dodržiavanie opatrení na území SR, tak, ako to požadujú odborníci. Na hraniciach…

  Regulované ceny plynu budú vyššie o desiatky centov až niekoľko eur mesačne

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Regulované ceny plynu sa v roku 2022 dostanú mierne nad úroveň regulovaných cien v roku 2020. Informoval o tom…

  Smer-SD iniciuje mimoriadne schôdze k zdravotníctvu a k cenám energií

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Opozičná strana Smer-SD iniciuje mimoriadne schôdze Národnej rady (NR) SR k zdravotníctvu a k zdražovaniu cien energií. V…

  TopDesať

  Dych berúci Grand Canyon: 3. časť

  0 icon

  Prinášame pokračovanie tretej časti článku s názvom Dych berúci Grand Canyon. Pozrite sa s nami do tohto impozantného kútu sveta kaňonu, ktorý pôsobí na neškolené oko zdanlivo mŕtvym dojmom, ale poskytuje domov množstvu rastlín aj živočíchom. Veríme, že vám tretia a zároveň záverečná časť článku prinesie opäť nové informácie. Suchý…

  TOP 10 najnebezpečnejších drogových barónov všetkých čias

  0 icon

  Latinskú Ameriku v posledných rokoch ovládajú drogoví baróni. Hovorí sa, že zločin sa nevypláca, ale v priebehu rokov, nám títo drogoví magnáti ukázali opak. Títo muži a ženy vytvorili podzemné ekonomiky, prostredníctvom ktorých prúdilo milióny dolárov. A to nie raz ročne, ale každý týždeň alebo dokonca aj denne. Poď sa teda s nami pozrieť na…

  Vianočné darčeky: To najhoršie, čo ženy môžu dostať od muža

  0 icon

  Hneď v úvode chceme uviesť na pravú mieru, prečo sa v tomto článku venujeme len darčekom, ktorými obdarúvajú muži svoje polovičky. Dôvod je jednoduchý. Práve chlapi sú väčšinou tí, ktorí majú problém s výberom darov, potrebujú poradiť či usmerniť. Často očakávajú konkrétny nápad alebo tip. No mali by radšej zapojiť do nákupov trošku fantázie a kreativity. Preto…

  TOP 10 udalostí, ktoré prispeli k objavovaniu vesmíru

  0 icon

  Od začiatku nášho druhu, sme upierali naše pohľady k oblohe a snažili sa tým nájsť odpovede na rôzne otázky. Najskôr boli nebeské telesá v očiach ľudí označované za symboly bohov, ktoré k nim priraďovali. Od vtedy však máme za sebou dlhú cestu vývoja, kde sme dokázali do vesmíru poslať rakety, družice a rôzne iné telesá,…

  Fascinujúce animované fotografie, v ktorých sa zastavíš v čase

  0 icon

  Julien Douvier sa špecializuje na animované fotografie, moderné umenie, ktoré sa dokonale hodí pre počítače v 21. storočí. Fotograf zo Štrasburgu skúma svoje okolie a snaží sa tak zachytiť rôznorodé scény, ktoré mu tak umožňujú vyjadriť pocit pohybu v rámci svojho prostredia. Tieto statické fotografie neskôr dôkladne spracuje, pri čom kladie hlavný dôraz…

  Armádny Magazín

  Ruské sieťovo centralizované zväzky. Nie je to nový druh vojsk, ale novinka je to určite

  0 icon

  Rusko, 1. december 2021 (AM) – Dnes v noci sa na stránke RIA Novosti objavila správa, že v ruských ozbrojených silách sa objavili zväzky, ktoré sú spôsobilé viesť mohutné sieťovo-centrálne operácie.   Sieťovo-centrálny princíp predpokladá, že všetci účastníci bojovej operácie sa stanú súčasťou jednej siete výmeny údajov, čo im umožní dosiahnuť i

  Rusko začalo sériovú výrobu protilietadlového komplexu Gibka-S s ultrakrátkym dosahom

  0 icon

  Rusko, 1. december 2021 (AM) – Ruský systém protivzdušnej obrany krátkeho a ultrakrátkeho dosahu „Gibka-S“ vstúpil do štádia sériovej výroby. Ako zdôraznil Rostec, ide o prvý systém protivzdušnej obrany typu VSHORAD (Very Short-Range Air Defense) vyvinutý v Rusku.  

  Geniálna politika NATO. Lukašenko chce umiestniť jadrové zbrane na území Bieloruska

  0 icon

  Bielorusko, 1. december 2021 (AM) – Ako poznamenal bieloruský líder, stane sa tak, ak sa vo východnej Európe objavia jadrové hlavice. "Minsk ponúkne Moskve umiestnenie jadrových zbraní na území Bieloruska, ak NATO urobí podobný krok v Poľsku." Uviedol bieloruský vodca Alexander Lukašenko.   Generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg už skôr povoli

  Ruský prezident Putin označil vývoj hypersonických zbraní za reakciu na akcie NATO

  0 icon

  Rusko, 1. december 2021 (AM) – "Rusko začalo s vývojom hypersonických zbraní v reakcii na hrozby zo strany NATO." Uviedol na investičnom fóre "Rusko volá!" 30. novembra prezident krajiny Vladimir Putin.   Hlava štátu upozornila na to, že v Poľsku a Rumunsku boli rozmiestnené systémy protiraketo

  71 druhov munície. Česká armáda podporí domáceho výrobcu

  0 icon

  Česko, 1.december 2021 (AM) – Dňa 30. novembra 2021 bola medzi českým Ministerstvom obrany a českou spoločnosťou Sellier & Bellot uzavretá rámcová dohoda na dodávky 71 druhov malorážovej munície. Dohodu podpísali za ministerstvo obrany námestník pre riadenie sekcie vyzbrojovania a akvizícií Lubor Koudelka a za spoločnosť Sellier &am

  Svetlo sveta

  Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

  0 icon

  V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

  Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

  0 icon

  Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

  Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

  0 icon

  Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

  Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

  0 icon

  Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

  Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

  0 icon

  Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

  FOTO DŇA