Štefan Konya Každá farnosť nech je srdcom lásky a milosrdenstva pre všetkých

Každá farnosť nech je srdcom lásky a milosrdenstva pre všetkých

 

 

Štefan Konya

 

 

Ježiš povedal: „Lebo som bol hladný, a nedali ste mi jesť; bol som smädný, a nedali ste mi piť; bol som pocestný, a nepritúlili ste ma...“

(Mt 25,31-46).

 

Kňaz ako služobník Krista denne slúži sv. omšu v kostole a hlasá evanjelium o Božej láske a milosrdenstve. To čo hlasá ľuďom ma aj uskutočňovať. Sú potrebne skutky milosrdenstva. Je veľa chudobných ľudí, ktorí žijú v núdzi a potrebujú pomoc ak ju nenájdu vo svojej farnosti, kde potom? Ak ich kňaz odmietne a pošle preč zatvára dvere milosrdenstva. Kňaz môže vo svojej farnosti vyhlásiť zbierku potravín pre chudobných a takto sa podeliť s tými, ktorí to potrebujú.

 Je to veľmi nespravodlivé, že niektoré farnosti  urobia zbierku peňazí v tisícoch eur pre africké krajiny zatiaľ čo chudobní ľudia vo farnosti nemajú pomaly ani na každodenný chlieb. Samozrejme treba podporovať africké krajiny ale nie na úkor chudobných v našej krajine. Taká je realita a tuto pravdu netreba ignorovať a naozaj je potrebne tieto zbierky prehodnotiť.

 

Pápež František sa dobre zamýšľal nad chudobnými veď on ich mal rád a vždy mu na nich záležalo ako to dosvedčuje jeho Posolstvo 7. svetového dňa chudobných 19.11.2023:

 

„Nikdy neodvracaj svoju tvár od chudobného“ (Tob 4, 7). Skrátka, keď máme pred sebou chudobného človeka, nesmieme odvrátiť od neho zrak, pretože by sme sebe zabránili stretnúť sa s tvárou Pána Ježiša. (č.3 )

 

„Uponáhľanosť, každodenný spoločník nášho života, nám bráni zastaviť sa, pomôcť a postarať sa o druhého. Podobenstvo o milosrdnom Samaritánovi (porov. Lk 10, 25 – 37) nie je len príbehom z minulosti, ale vyzýva každého z nás tu a teraz. Je jednoduché delegovať pomoc na druhých; je veľkorysé darovať peniaze, aby druhí robili charitu, no povolaním každého kresťana je angažovať sa osobne.“  (č.4)

 

Viera nás učí, že každý chudobný človek je Božím dieťaťom a že Kristus je v ňom prítomný: „Čokoľvek ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili“ (Mt 25, 40).  (č.9)

 

Prečo Cirkvi tak veľmi záleží na tom, aby mala pekne kostoly robia sa zbierky na rekonštrukciu hlavného oltára s bohatou zlatou a striebornou výzdobou akoby len to bolo v kresťanstve dôležité. Boh nepotrebuje zlatom a striebrom ozdobene oltáre! Jemu stačí úprimná viera a láska k blížnemu, čo je najdôležitejšie zo všetkého. Je veľmi smutne koľko veľa peňazí sa investuje na opravu kostolov a oltárov zatiaľ, čo chudobní ľudia a sociálne slabšie rodiny nemajú na základne potraviny.

 

Pápež František upozorňoval na „Kultúru vyraďovania“ ako píše:

„Táto kultúra vyraďovania nás urobila necitlivými aj voči plytvaniu a potravinovým zvyškom, čo je ešte vypuklejšie, pretože v mnohých častiach sveta, žiaľ, ešte mnohí ľudia a rodiny trpia hladom a podvýživou. Uvedomme si, že ak zahodíme jedlo, akoby sme ho ukradli zo stola chudobného a hladného!“

(Prihovor pápeža Františka na Svetový deň životného prostredia 05. 06. 2013)

 

Na záver Svätého roku milosrdenstva sa pápež František rozhodol ponúknuť Cirkvi Svetový deň chudobných, aby sa kresťanské spoločenstvá na celom svete stávali čoraz viac a čoraz lepšie konkrétnym znakom Kristovej lásky k tým najmenším a najnúdznejším.

Ďakujem pápežovi Františkovi že založil Svetový deň chudobných pretože mu veľmi záležalo na tých, čo žijú chudobne a Cirkev by nemala byť voči chudobným ľahostajná alebo nevšímavá. Nech je Svetový deň chudobných každý rok výzvou pre všetkých ľudí otvoriť svoje srdce a ochotne sa podeliť s tými čo nemajú na základne potraviny. Cirkev nesmie zatvárať oči, aby nevidela chudobných lebo v chudobných je prítomný chudobný Kristus. Pápež František to pekne vyjadril slovami:

„Ak chcú veriaci vidieť osobne Krista a dotknúť sa ho rukou, vedia, kam sa obrátiť: chudobní sú sviatosťou Ježiša, reprezentujú jeho osobu a odkazujú na neho.“

(Posolstvo Svätého Otca Františka na 5. svetový deň chudobných, bod.č.3; 14.11.2021).

 

„Kristovo telo lámané v Eucharistii môžeme znovu nájsť v tvárach a osobách tých najslabších bratov a sestier, keď im venujeme svoju lásku.“

(Posolstvo Svätého Otca Františka na 1. svetový deň chudobných, bod.č.3;  19.11.2017).

Sv. František z Assisi, svedok pravej chudoby, ktorý stále upieral oči na Krista, dokázal ho spoznať a slúžiť mu v chudobných. Oroduj za nás.

 

 

 

 


Blogy

René Pavlík

Štefan Konya

Marek Brna

Miroslav Urban

Peter Lipták

Michal Durila

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, analýzy, história, vojenská technika

.