Český Respekt bez rešpektu k etike novinárov

Už sme si, myslím, zvykli, že aj po rozdelení Česko-Slovenska sa naši starší „bratři“ samozvane pasujú za akýchsi mentorov, ktorí sa bez opýtania starajú do našich záležitostí, ale len keď nás chcú poučovať. Inak ich nezajímame.

  Umelo vyvolaný incident na knižnom veľtrhu „Svět knihy“ ich ale usvedčuje, že majú sami maslo na hlave. A ešte sa tým chvália…

 

 

Útok na Slovenské literárne centrum

   Jednou z úloh SLC je predstavovať novú produkcie našich vydavateľstiev na knižných veľtrhoch vo svete. Samozrejmosťou je účasť nášho stánku aj na veľtrhu v Prahe. A tak ako iné krajiny, aj my predstavujeme konkrétnych slovenských autorov a autorky. Preto som osobne veľmi rád, že tento rok sme mohli predstaviť knižný titul, ktorý výnimočne spája obe naše krajiny. Je to kniha „Jaroslav Hašek a Slovensko“ z pera spisovateľa Igora Váleka. Prezentácia knihy za prítomnosti vnuka autora „Dobrého vojáka Švejka“, Richarda Haška, prebiehala v pohode a vzájomnom porozumení. Tu je o tom viac: https://tulacky.net/najdene-v-archive-hasek-a-slovensko-v-knihe-igora-valeka/

 

 

Komsomolka v útoku

   Pokojný priebeh tohto výnimočného literárneho podujatia však narušila pani, ktorá sa vehementne hlásila do diskusie, ale vôbec ju nezaujímal Jaroslav Hašek, ani vzájomné literárne mosty medzi našimi krajinami.

 

  Predstavila sa ako redaktorka českého časopis Respekt a začala zostra, čo si hneď aj nakrúcala. Jej nadriadený šéfredaktor Erik Tabery neskôr tvrdil, ževraj poverený riaditeľ SLC mal povinnosť odpovedať ako oficiálny predstaviteľ slovenskej kultúry. Žiadna otázka tejto pani však nebola ani o poslaní SLC, ani o úlohe riaditeľa v SLC, ani o slovenskej kultúre. Boli výhradne osobné a netýkali sa prezentovanej knihy a to ani náhodou.

  Tá pani, neskôr identifikovaná ako Ivana Svobodová, porušila všetko, čo ctí slušnú žurnalistiku:

1.     Vstúpila do ústretovej literárnej prezentácie celkom inými témami.

2.     Neohlásila sa slušne vopred, že stojí o rozhovor.

3.     Neozrejmila o čom by ten rozhovor mal byť (inak by bola upozornená, že niečo také sa k danej prezentácii nehodí).

4.     Otázky kládla manifestačne, hoci o to ostatní nestáli, a hneď si ten mediálny útok aj nahrávala.

5.     Na nahrávanie si nevyžiadala súhlas, čím porušila pravidlá GDPR.

6.     Neumožnila autorizáciu odpovedí.

  Všetky tieto fatálne etické zlyhania obhajuje jej nadriadený Erik Tabery tak kuriózne (napríklad, že autorizácia by bola cenzúrou?!?), že stojí za to si to prečítať zvlášť: https://tulacky.net/plac-koruny-ceske-sefredaktor-casopisu-respekt-si-pletie-autorizaciu-s-cenzurou/

   A tu je komentár priameho účastníka, skúseného dlhoročného novinára z Prahy: “Velmi oceňuji, jak jsi vzdoroval té psychopatické paní. Ona je ztělesněním, nebo jakousi konzervou, času, který jsme žili, pak odsunuli v paměti, a nyní zase žijeme. Byla by velmi úspěšnou předsedkyní KV SSM, kandidátkou na ÚV SSM pro ideologii. Viděl jsem ten dokument o ní, a postoj té informační bachařky mě zděsil. Myslím, že se jí bojí i Erik Tabery! :)))”

   Takže boľševické praktiky v ostro protiboľševickom českom médiu, ktoré sa predstavuje ako etalón morálky? Čo sa čudujeme, veď tu šéfoval a aj fatálne zlyhal istý Martin Šimečka, ktorý o novinárčine a etike v nej naozaj nič nevie vrátane jej základných etických princípov definovaných Európskou radou… Jeho zlý duch teda poškodzuje dobré meno časopisu Respekt naďalej.

 

O čo išlo?

   Evidentne išlo o zámernú provokáciu, ktorá mala narušiť prebiehajúce ústretové a k obom krajinám úctivé podujatie. Išlo aj o útok na Slovenské literárne centrum pod novým vedením. No a o mediálny lynč. Veď nahrávku vzápätí dostala a prebrala naša „žltá tlač“. Teda česká výpomoc „progresívnym“ útokom na nové vedenie Ministerstva kultúry a samotnú vládu cez SLC, ktoré zrejme považujú za ideálny terč.

  A čo tak zaujímalo redaktorku časopisu Respekt?

  Jedna otázka sa týkala feminizmu, o ktorom som napísal celú knihu a vrelo ju odporúčam.

 

 

  Druhá sa týkala knihy „DemoláCIA našej demokracie“. Odporúčam aby ste si ju prečítali a na základe mnohých nadšených ohlasov, aj z Čiech, ale hlavne tam uvedených citácií českých autorov a svedkov, trvám na konštatovaní českej novinárky Terezy Spencerovej, keď v rozhovore pre Parlamentní listy povedala: „… všiml jste si, jak sílí Havlův kult osobnosti? Myslela jsem, že podobné zhůvěřilosti skončily kdysi se Stalinem nebo Gottwaldem, ale ukazuje se, že jsem k omylu. Neuvěřitelné…“

 

 

   Sám preslávený český protikomunistický bojovník Josef Mašín je k Havlovi ešte kritickejší: https://www.facebook.com/share/v/1615qPRyMi/

  Áno, niektorí v Čechách sa boja priznať, že vzývajú falošný idol. Ale to už je na samostatnú úvahu. A mala by začať otázkou, kedy sa v časopise Respekt naučia rešpektu k základným pravidlám novinárskej etiky..

 

 


Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Michal Durila

Miroslav Urban

Erik Majercak

Ivan Štubňa

.
.
.

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, analýzy, história, vojenská technika

.