35 rokov spoločnosti inteligencie Slovenska – Korene

O tri roky staršia, národne a štátoprávne orientovaná organizácia ako naša 2. štátnosť bola založená akademickým maliarom Viliamom Hornáčkom v roku 1990. Spoločnosť Korene si svoje jubileum pripomínala 30. marca v krásnom prostredí pod Devínskym hradom. Okrem vlastného programu bolo súčasťou tejto akcie aj posvätenie monumentálneho bronzového súsošia sv. Cyrila a Metoda od akademickej sochárky Ľudmily Cvengrošovej. Práve tejto udalosti chcem venovať nasledujúce riadky. Socha stojí, pred verejnosťou ukrytá, pod hradným masívom na pozemku reštaurácie Hradná brána. Dôvod, prečo tu a prečo nie tam kam skutočne patrí sme sa dozvedeli ešte pred vysviackou od kňaza ThDR. Jána Košiara.

Umiestnenie hatí Magistrát hlavného mesta slovenskej republiky Bratislavy, konkrétne Oddelenie kultúry. Peter Koska listom MAG 523803/2024 zo dňa 18. septembra 2024 podpísaným Mgr. Ninou Vrbanovou, PhD. komisionálne zamietnutie zdôvodnil dvomi hľadiskami (tak to komisia nazvala).

Prvé hľadisko : „Komisia vníma ako dôležité prezentovať hrad Devín vrátane jeho bezprostredného okolia s dôrazom na ochranu pamiatkových hodnôt lokality vrátane ochrany historickej siluety hradu Devín a jeho predpolia a so zreteľom na vyváženosť a komplexnosť pri vzdelávaní o vrstevnatej histórii hradu a jej prezentácii.“ Ako socha môže zmeniť siluetu hradu keď stojí vo vnútornom priestore si neviem predstaviť.

Komisii sa evidentne nepodarilo prekonať svoje úsilie nájsť vyhovujúce riešenie, preto dospela k jedinému názoru:„Umiestnenie súsošia Solúnski bratia na územie, ktoré je súčasťou NKP Hrad Devín, by predstavovalo vážny a nekoncepčný zásah do pamiatkovo chráneného verejného priestoru v popredí hradu. Bez adekvátnych krajinársko-architektonických úprav, ktoré sú však s ohľadom na pamiatkové hodnoty nežiadúce, je miesto v pomerne strmom svahu pre umiestnenie súsošia nevhodné a tento priestor by devalvovalo.“ Podľa toho, by človek neznalý prostredia usúdil, že na celom hradisku nie je kúsok rovnej plochy.

Zdôvodnenie pokračuje:

„Takéto umiestnenie súsošia by zároveň selektívne upriamilo pozornosť na konkrétne obdobie dejín hradu a navyše by mohlo viesť k mylnej interpretácii historických skutočností, ktorých poznanie je výsledkom doterajších historických a archeologických výskumov“. Každý hrad má silné a slabé obdobie, ale dôležitejšie ako čas pôsobenia sv. Cyrila a Metoda nepoznám.

Druhé hľadisko sa týka zmluvných vzťahov a z môjho pohľadu je významovo podružné. Ak by som nepoznal stupídne výstrelky bratislavského magistrátu, zamietnutie súsošia autorov prvého písma starých Slovákov, prekladateľov Biblie do Staroslovenčiny (jazyka obyvateľov územia na ktorom pôsobili) s celoslovanským významom, autorov štvrtého liturgického jazyka, učiteľov viacej ako 200 kňazov v škole umiestnenej v priestore hradu, zostavovateľov prvého občianskeho zákonníka, by ma prekvapilo.

Niet primeranejšieho miesta pre skutočne dôstojné súsošie ako je priestor hradu Devín. Veď o kostole z obdobia pôsobnosti bratskej dvojice stojacom aj zvýraznenou siluetou jeho základov niet pochýb. Fakt, že v tomto priestore bola história pred aj po 9. storočí nikto nepopiera, ale z pohľadu našej, Slovenskej, ba aj Európskej histórie je obdobie, ktoré charakterizujú svätci zo Solúnu pozvaní našim kniežaťom Rasticom je bez akýchkoľvek pochýb najvýznamnejšie. Iba ignoranti na magistráte majú pečiatku s iným názorom. Dôvody, ktoré na zamietnutie použili dokazujú, že všetko, čo so Slovenskom, jeho štátnosťou, jeho historickou a kresťanskou dlhovekosťou je im odporné asi tak, ako je Šimečkovi staršiemu odporný náš jazyk.

Obraciam sa na Ministerstvo kultúry s prosbou, aby aj v tomto prípade svojou váhou prispelo k prehodnoteniu nesúhlasného rozhodnutia dotyčnej komisie a pomohlo odstrániť prekážky v kladnom rozhodnutí tak, aby reprezentatívne dielo spojené s výnimočným úsekom histórie Slovákov vplývajúcom na okolitý svet mohlo byť obdivované širokou verejnosťou.

 

 

 

 


Blogy

Marek Brna

René Pavlík

Milan Šupa

Erik Majercak

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, vojenská technika

.