Pre mnohých je to „jasná záležitosť“. Myslia si, že „pravda“ je to isté čo skutočnosť a „lož“ je vedomým klamstvom, pričom tieto dve entity, pravda a lož, sa údajne neprekrývajú. Tento filozoficky a logicky vadný pohľad mnohokrát doviedol ľudstvo do zdrvujúcich problémov.
Najprv ku lži. Ak niekto vedome rozširuje informácie (moderne, vedecky povedané „fakty“), o ktorých sám vie, že nesedia so skutočnosťou, tak rozširuje lož, klame.
S pravdou je to trošku komplikovanejšie. Základnou ťažkosťou je, že „pravda“ je takmer vždy len akýmsi abstraktom, určitou čiastkou poznateľného. Nezahrňuje teda kompletný rozsah a jedinou výnimkou z tohoto tvrdenia je absolútno, celok (G.W.F. Hegel). V tejto malej úvahe to znamená, že treba rozlišovať. Ak niekto hovorí o „pravde“ rétorovaním z určitého zvoleného pohľadu, tak dôležité je, či VEDOME nevynecháva nejaké iné, podstatné skutočnosti. Ak tak činí, tak takisto ide o lož. Ak to robí nevedomky, tak jednoducho, ľudovo povedané tára.
Takže pojmy „pravda“ a „lož“ nezávislé nie sú.
Čo to znamená pre každodenný život? Neveriť tým politikom, akademikom a iným ľuďom, ktorí, keď už niečo hovoria, tak pritom vedome zamlčujú podstatné informácie, správne povedané luhajú, klamú.
Linky: