Povstanie inak – 51. deň: poslední statoční a prvé výčiny ukrajinských SS-ákov

 

17. 10., utorok, ráno hmla, cez deň dážď, 14 °C

 (51 deň SNP, 9 dní do potlačenia Povstania)

 

   Prápor 14. granátnickej divízie SS „Galizien“ s obrnenými transportérmi obsadil Turčiansku Blatnicu. Za pomoci mínometnej paľby zatlačili povstalcov až do Blatnickej a Gaderskej doliny, ale protiútok záloh 1. partizánskej brigády Stalin spolu s vojenskou skupinou Jabloň zničil niekoľko transportérov, nákladných áut a spôsobil nacistom citeľné straty na živej sile. Tí museli ustúpiť späť k Turčianskej Blatnici. Z pomsty okupanti vysťahovali z hornej časti obce obyvateľov a ich domy zapaľovali, aby znemožnili nočné výpady povstalcov (Giač): „Svojich mŕtvych pochovávali s veľkou slávou za dunenia sálv poniže dediny, ale partizánov nedovolili pochovať. Dva týždne ležali na úbočí Plešovice… Konečne po dlhom prosení a poukazovaní na nebezpečenstvo z rozkladajúcich sa mŕtvol… dostal Jozef Feriančík, ktorý zastupoval do hôr ušlého starostu obce… povolenie zniesť a pochovať mŕtvoly partizánov… Podmienkou bolo, že nesmú byť pochovaní na cintoríne a nesmie ich pochovať farár. Znetvorené zčernalé mŕtvoly stiahli z úbočia Plešovice na odťatých svrčinových haluziach vybraní starší Blatničania (lebo mladí boli v horách). Pochovaní boli učiteľom Viktorom Ilavským v dolnej časti pozemku Alexeja Duchaja oproti cintorínu…“

 

   V Gaderskej doline postúpili nacisti po úzku kotlinu nazvanú Salaš. Tvoril ju len potok, úzka cesta a až 80-metrové skaly z oboch strán. Tie boli podmínované, ale tie skalné steny nemal kto odpáliť, lebo míneri medzičasom ušli… Ale aj tak sa cez ne nacisti nedostali. Obranu úspešne držala Národná stráž z Martina. Počas dvojdňového boja prišli o osem mužov. Po hrebeňoch okupanti neprenikli, lebo tie výnimočne vzorne držali partizáni. Nemci nemohli použiť ani svoju najúčinnejšiu zbraň, mínomety. Dolina mala toľko zákrut, že míny končili neškodne v lese. Tanky tu boli tiež neúčinné. Nacisti od zúrivosti aspoň podpálili prvú horáreň v doline a blízke hospodárske stavby. Povstalci museli stiahnuť do zázemia ranených a evakuovaných z Loveckého zámku. Najbližšia horáreň u Baláža bola dva kilometre v tyle povstaleckých jednotiek. Bola zdrojom mlieka, lebo horár mal v hore dobre ukryté štyri kravy. Nacisti utrpeli také straty, že až do konca Povstania od ďalších útokov v tejto doline upustili…

 

   Partizánsky veliteľ Miloš Uher dostal kuriózny list od vysokopostaveného nemeckého veliteľa. Žiadal v ňom, aby partizáni dovolili odviezť z hôr drevo na zimu. Uher po richtárovi odkázal: „Zimou trpíme aj my v horách. Javorinu Nemci nikdy nedostanú!“

 

   Na výčiny pseudopartizánov reagovali mnohé obce vytvorením vlastnej obecnej stráže. V Slavošovciach mala k dispozícii 16 vojenských a 5 poľovníckych pušiek a 3 revolvery. Vypomáhali miestnym žandárom a strážiť chodili aj do susedných obcí…

 

 

 

 

   Kapitán Krampl vykonal inšpekciu povstaleckej obrany od maďarských hraníc s týmto výsledkom („Nezabudnite na Telgárt“): „Na Muránskom zámku som našiel skupinu partizánov a chcel som vedieť, aký majú úkol. Veliteľ, istý nadporučík Gierec, bol práve na poľovačke a tak otázka zostala nezodpovedaná. V Revúcej na dvore ONV bola poľná kuchyňa (v prevádzke) a okolo sa pohybovali vojaci aj ozbrojení civilisti a v družnej nálade oslavovali SNP. Zašiel som za okresným žandárskym veliteľom, nadporučíkom Žilinkom a pýtal sa ho, aké opatrenia boli v okrese urobené pre prípadný príchod Nemcov od Maďarska. Povedal mi, že tam boli zasadené nejaké strážne jednotky, ale podrobnejšie o tom nevedel nič…“ Pri spoločnej obhliadke v teréne síce nejaké jednotky našli, ale žiadnu obranu nebudovali. „Železničná trať z Jelšavy do Revúcej nebola vôbec prerušená, prípadne mosty a prepuste podmínované, na ceste nebolo tiež žiadnych prekážok a keby tak Nemci vtrhli k nám z tejto strany, mohli sa za deň dostať do Revúcej, ale aj do Brezna…“ Na túto ľahkomyseľnosť a lenivosť nakoniec doplatí celé Povstanie, keď práve z tohto smeru vpadnú koncom októbra nacistické jednotky do tyla statočne bojujúcich jednotiek, u ktorých pôsobil aj kapitán Krampl…

 

   Do Osobitnej partizánskej brigády „Gottwald“ prijali aj niekoľko dezertérov z Wehrmachtu. Medzi najužitočnejších patril Rakúšan, Rudolf End, ktorý využíval svoju nemeckú uniformu, aby schádzal do nacistami obsadených obcí a od nemeckých vojakov získaval dôležité informácie. S jeho pomocou partizáni zajali 5 vyšších dôstojníkov zvláštneho oddielu I. armádneho zboru a hlavne cenné údaje a dokumenty. Tie rádiotelegraficky oznámili cez partizánske ústredie v Kyjeve veleniu IV. ukrajinského frontu.

 

   V chotári obce Zohor v časti Piesky havaroval americký bombardér B-24 Liberator s desiatimi členmi posádky. Zahynuli pri tom pilot John C. Fassnacht a strelec Merton W. Haigh.

 

   Ján Jakab z Chyžného, politický komisár partizánskej jednotky hornonitrianskej brigády, sa vyznamenal tým, že v jednom boji zničil tri nacistické tanky. Za to bol povýšený na partizánskeho poručíka. Utrpel však aj ťažké zranenie, z ktorého sa liečil v obci Kľak. Tu ho nacisti našli a vypočúvali. Keďže nič neprezradil, zviazaného ho poliali benzínom a zapálili…

 

   Pilot Hlučka mal za úlohu len vyskúšať opravenú stíhačku, a tak do nej sadol iba v košeli. Keď vzlietol, dostal zo zeme hlásenie, že vo Svätom Kríži bombardujú tri „štuky“ Ju-87. Keď sa priblíži, zistí, že tri nemecké stroje sú už vo výške 3 000 metrov, teda nad ním, čo hneď aj využijú a vrhnú sa na osamelý povstalecký stroj. Hlučka musí nasadiť všetky svoje znalosti vysokej pilotáže, aby trojnásobnému útoku odolal a stihol ešte aj vystreliť po rýchlo sa mihnúcej siluete nepriateľského lietadla pred ním. Nemci to nakoniec vzdajú a Hlučka sa vracia so správou, že oprava lietadla prebehla výborne, len košeľu by mohol hneď žmýkať od potu…

 

   Príslušníci partizánskej brigády Jána Žižku prepadli nacistický lazaret v Nitrianskej Blatnici (vtedy Šarfia) a odniesli si 100 pušiek. V Malých a Veľkých Bedzanoch a vo Veľkých Ripňanoch zabavili nacistom okrem zbraní, nábojov, šatstva a bielizne i kone a povozy.

 

   Jeden z mnohých povstaleckých príbehov. Do chalupy, kde sa skrýval povstalecký pilot, prišli Nemci a nechali tam jedného z nich. Mal opuchnuté nohy, plakal od bolesti. Pilot v úlohe syna domácich sa ho ujal („Keď sa z pilota stane…“): „Ranený Rakúšan, Viedenčan, spomínal na ženu a deti, ukazoval nám ich podobenky, ja už niks pojovat za Hitler, ja ist domu. O niekoľko dní ho Tóno vyprevadil, až za Pálenčiareň, zobral mu pušku, už ju nebudeš potrebovať a ukázal mu, kade sa ide do Viedne. A išiel, len sa stále obzeral dozadu, či ho nezastrelí.“

 

 

 

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Gustáv Murín

O AUTOROVI

Gustáv Murín (1959, Bratislava), vedec (RNDr., PhD.) a zároveň úspešný spisovateľ. Debutoval v roku 1989 v češtine, na Slovensku bola kniha zakázaná. Doteraz vydal 70 kníh (z toho 7 v češtine, 2x anglicky, po jednej bulharsky, vo francúzštine, v hindí, holandsky, chorvátsky, maďarsky, nemecky, rusky, srbsky, španielsky a taliansky). Celkove sa predalo viac než 275 000 výtlačkov všetkých kníh autora. Vydal tiež 71 E-kníh, 9 audio-kníh, 8 DVD a 4 knihy v Braillovom písme. Až 486 textov autora bolo preložených do 51 jazykov. Literárne prezentácie absolvoval v 85 mestách a obciach Slovenska a 30 krajinách Európy, Ázie a Ameriky.
Viac informácií na https://tulacky.net/.
Texty v iných jazykoch: http://muringustav.blogspot.com.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 243

Celkové hodnotenie: 23.4

Priemerná čítanosť: 2859

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Kampaňou Skutočný darček možno pomôcť ľuďom v núdzi aj tento rok

    0icon

    Bratislava 21. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Nezisková organizácia Človek v ohrození aj tento rok prináša možnosť darovať na Vianoce originálny Skutočný darček, ktorý po celý…

    Zahraničné organizácie znepokojuje odstrel medveďov, píšu Tarabovi i Šefčovičovi

    0icon

    Brusel/Bratislava 21. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Iniciatíva pre veľké šelmy v Európe (LCIE) a Medzinárodná asociácia pre výskum a manažment medveďov (IBA) zaslali 15.…

    Cleveland sa vrátil na víťaznú vlnu, zažiaril Jerome

    0icon

    New York 21. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sue Ogrocki)   Basketbalisti Clevelandu sa po prvej prehre v prebiehajúcej sezóne zámorskej NBA vrátili na víťaznú vlnu, keď si…

    Rusi použili novú raketu. Čo znamená zásah v Dnepri?

    0icon

    Moskva 21. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Korean Central News Agency/Korea News Service via AP)   Dnes ráno zasiahla Južmaš v Dnepri (Ukrajina) medzikontinentálna balistická raketa, tvrdí bývalý…

    Ficove koaličné počty. Stále to nevychádza

    0icon

    Bratislava 21. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Od dobre informovaného zdroja zo strany Hlas vieme, že tá si už svojich troch poslancov, ktorí…

    Miroslav Radačovský exkluzívne pre HS prezradil zarážajúce detaily a vymenoval prvýkrát všetky zranenia, ktoré mal generál Lučanský

    0icon

    Bratislava 21. novembra 2024 (HSP/Foto:HSP)   V čom bolo dôležité stretnutie BRICS s Európou v Soči? Zostal sám v prípade generála Lučanského. O čo mu…

    Robertson potiahol Dallas k výhre, Zucker zariadil triumf Buffala

    0icon

    Hokejisti Toronta vyhrali v zámorskej NHL tretí zápas za sebou. V noci na štvrtok zdolali doma Vegas 3:0, keď si prvé čisté konto v sezóne…

    "Vojnu chce vystupňovať vojnu aj Brusel.... Som zdesený,“ reaguje Uhrík po zasadnutí EP

    0icon

    Bratislava 21. novembra 2024 (HSP/Facebook/ Foto: Screenshot Facebook video)   Po rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý v nedeľu povolil Ukrajine ostreľovať Rusko americkými raketami,…

    Horský priechod Čertovica bude cez víkend úplne uzavretý

    0icon

    Banská Bystrica 21. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Branislav Račko) Aktualizované 21. novembra 10:46 Horský priechod Čertovica čaká cez víkend úplná uzávera pre všetky druhy dopravy.…

    Pre darovanie techniky Ukrajine zriadili na ÚBOK vyšetrovací tím s názvom Darca

    0icon

    Bratislava 21. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na Úrade boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) zriadili špeciálny vyšetrovací tím s názvom Darca. Venovať sa…

    FOTO DŇA