Rekviem
Definícia: Socializmus > duálna, samostatná, prechodná, spoločensko – ekonomická formácia medzi kapitalizmom a komunizmom°.
Karol Marx – Fridrich Engels > „Manifest komunistickej° strany“, možno zhrnúť do jednej jedinej vety:
-
„Odstrániť súkromné vlastníctvo výrobných prostriedkov“ – Rodný list socializmu a jeho jediná charakteristická črta, ktorou sa odlišuje od kapitalizmu.
Bez podielové vlastníctvo výrobných prostriedkov všetkými občanmi tvorí objektívny základ pre riadenie ekonomických procesov vrátane rozdeľovania spoločenskej produkcie. To umožňuje (ale negarantuje) zabrániť antagonistickému rozkladu spoločnosti a anti spoločenskej orientácii výrobných procesov, ako je to pri subjektívnom vlastníctve.
Karol Marx > „Kapitál“:
-
Produkt pri vstupe na trh sa mení na TOVAR (kategória)
-
TOVAR – cena = hieroglyf, ktorý sa nepodarilo rozlúštiť
Vedecká časť Kapitálu ako memento pre budovateľov socializmu. Nepochopenie tohto zistenia znamenalo, že Kapitál sa stal modlitebnou knižkou!
VOSR a NEP (Nová ekonomická politika)
-
Realita bez komentára (Mohla byť lepšia aj horšia)
1925 XIV zjazd VKS(b)
-
V súvislosti s rozhodnutím o industrializácii sa v následných diskusiách otvorila a preukázala duálna (antagonistická) podstata socializmu.
Socializmus je založený na nezmieriteľnom rozpore medzi reálnou ekonomikou s jej objektívnymi potrebami a jej zobrazením pomocou makroekonómie orientovanej na zisk. Makroekonómia historický vyvinutá pre subjektívnu ekonomickú podstatu kapitalizmu je nekompatibilná s potrebami objektívnej (celospoločenskej) podstaty socializmu.
1927 XV zjazd VKS(b)
-
„Smernicou o zostavení, prvého päťročného plánu rozvoja národného hospodárstva ZSSR“ bol plánovitý vývoj reálnej ekonomiky postavený na piedestál a makroekonomické myslenie odstavené na vedľajšiu koľaj.
Josif Vissarionovič Stalin „Ekonomické problémy socializmu v ZSSR“ (1952)“ (stiahnuté z obehu).
-
Na vybudovanie komunistickej spoločnosti je potrebné odstrániť tovarovú výrobu a tovarovo-peňažné vzťahy (a nahradiť ich priamou výmenou produktov). Pokiaľ existujú tovary a peniaze, nemôže byť ani reči o žiadnom komunizme.“
ZSSR po smrti J.V.Stalina
-
Už máji 1953 boli výrobky ťažkého priemyslu zaradené do tovarovo-peňažných vzťahov a v septembri 1957 všetky nástroje a výrobné prostriedky do systému tovarovo-peňažných vzťahov, ale existovali, len ako hodnotiace kategórie zahrnuté v metódach výpočtu efektívnosti výroby. Po 20. zjazde KSSZ (1956) dostávajú tieto kategórie nový obsah a postupne sa menia na hlavný „motor“ socialistickej výroby.
-
Kosyginova ekonomická reforma z roku 1965: Namiesto jednozložkového, socialistického trhu (za Stalina), na ktorom boli tovarom len predmety osobnej spotreby, sa začal formovať štvorzložkový kapitalistický trh, ktorý okrem tovarov osobnej spotreby zahŕňal aj výrobné prostriedky, prácu a fiktívny kapitál. Naviac sa rozbil jednotný systém socialistických (štátnych) podnikov na samostatné komoditné jednotky, orientované na ZISK. Organizačne sa socializmus vlastne rozložil a zamedzilo sa prerozdeľovanie hlúpych, bezprácnych ziskov. Objektívna podstata socializmu bola rozparcelovaná (virtuálne subjektivizovaná). Vzhľadom na uvedené je možné pochybovať o tom, že to bol ešte socializmus.
V období rokov 1956-65 plazivým spôsobom sa odstránil plánovitý vývoj reálnej ekonomiky a nahradil makroekonomickým (trhovým) riadením. Celospoločenský, rozumne a sociálne, orientovaný zmysel ekonomiky sa vytratil!
1966 – ÚV-KSSZ
-
ÚV-KSSZ zaregistroval negatívne, reálne ekonomické výsledky spôsobené, zmenou prístupu a vyzval vedecký front na vedecké zhodnotenie budovania socializmu, ale príčinu nespoznal, a tak sa nič v postupnej degradácii reálnej ekonomiky nespravilo.
ČSSR 1968
-
V ČSSR sa v roku 1968 objavil rovnaký rozpor medzi makroekonómiou a potrebami reálnej ekonomiky
Tento rozpor sa podarilo čiastočne eliminovať „Zdokonalenou sústavou plánovitého riadenia NH“, a preto ČSSR až do roku 1988 udržiavala tempa rastu reálnej ekonomiky s najbohatšími ekonomikami sveta. V ČSSR socializmus neskolaboval, bol hlúpo odstránený po vzore ZSSR!
Glasnosť a perestrojka
-
V dôsledku trhových reforiem sa kapitalisticky deformované výrobné vzťahy (obraz) dostali do konfliktu s výrobnými silami (realita) a začali spomaľovať progresívny rozvoj ZSSR. Tempa rozvoja sovietskej ekonomiky z 22 % za Stalina na 10 – 8 % za Chruščova a 4 – 2 % za Brežneva. Tento proces vyvrcholil na konci 80-tých rokov kolapsom reálnej ekonomiky a, ako riešenie pripravil Abalkin a jeho komisia radikálny a otvorený návrat ku kapitalizmu (Perestrojka a Glasnosť)
Socialistické memento.
Ak chce ľudstvo spravodlivosť a mier na tejto zemi, ekonómia sa musí stať skutočnou vedou, ktorá zabezpečí objektívne zobrazenie ekonomických procesov, bez ideologického skreslenia. Len tak bude mať politika (myseľ spoločnosti) seriózny základ pre rozumné a spravodlivé využitie ekonomických zdrojov ľudstva i prírody.
° Poznámka: Používam pojem komunizmus, komunistický a podobne, lebo ide o historický pojem pre ľudskú snahu o rozumnú, spravodlivú a mierovú spoločnosť.
Andrej Sablič
Michalovce 10.8.2024
PS: Pri spracovaní boli využité mimo iné, poznatky aj N.A. Andreevny a Valentína Katasonova