Slovensko, raj politickej nezodpovednosti

 

Každý národ má charakteristické vlastnosťami ktorými sa odlišuje od ostatných národov. Severské národy sú iné ako stredomorské a podobne. Ten náš, slovenský, je okrem iných vlastností výnimočný aj tým, že vyniká vo varení žiab. Niekoľko príkladov:

Medvede. Nekonečná diskusia v parlamente sa vedie o medveďoch. Poslanci diskutujú o niečom, čo by vyriešil aj priemerne súdny človek za niekoľko minút. Šelma, ktorá nemá v prírode súpera ohrozuje obyvateľstvo. V minulosti sme tento problém nemali a celé generácie pred nami to riešili reguláciou. Máme organizácie presne na tento účel zriadené, tak nech si plnia svoje povinnosti a bude po probléme. Premnožená je raticová aj diviačia zver. Premnožené sú kormorány, lietajúce dravce, … . Máme odborné inštitúcie ktoré dlhodobo na problém upozorňujú ale najväčšia škodná sú slnkom osvietení politici.

Lekári. Raz sú to zubári, o niekoľko dní pediatri, kardiológovia a zrazu zistíme, že problém sa týka všetkých pracovníkov v tomto segmente. Čo hovorí história? Lekárov bolo dosť. Nie len v Bratislave, ale aj v Stropkove, na Myjave, dokonca aj v Brezovej pod Bradlom. Dosť bolo lekárov každého druhu, dosť bolo sestričiek ba aj školených upratovačiek. Bez plánovania je nemožné zabezpečiť fungovanie akejkoľvek organizácie. Kto je zodpovedný? Politici!

Nemocnice. Nemocnica na Rázsochách by si zaslúžila literárnu ságu. Viacej ako štyridsať ročná história by vydala na niekoľko kníh. Veľkolepé plány, veľkolepý projekt, nádejná hrubá stavba. Po zmene politickej moci na pozemku ostal stáť železobetónový pamätník. Trvalo celé roky, než zmizol a dnes na vyčistenom pozemku začínajú rásť náletové dreviny. Kto je za mŕtvolu s názvom Rázsochy zodpovedný? Politici.

Škôlky. V každom meste, pri každom sídlisku, v každej dedine, boli škôlky v ktorých sa pripravovali deti na školský život. Prišla nová doba privatizačná a škôlky sa vyparili. Kto je zodpovedný? Politici!

Vzdelanci. Bez vzdelanej mládeže je každý národ odsúdený na zánik. Kto pochoval fungujúci systém vzdelávania bez ktorého by nebolo možné projektovať, stavať vyrábať, pestovať, chovať, obchodovať, … ?

Cigáni. Viem, Rómovia. Národ nešťastníkov, ktorých si politici pestujú ako základňu svojich príjmov a keď treba aj voličov. To je jediné čo dokážu. Pritom samotní príslušníci tohto etnika žijú čoraz v horších podmienkach. Koľko „projektov“, koľko nápadov, koľko plánov už pseudoriešitelia predstavili, koľko finančných prostriedkov minuli a nedosiahli ani tú povestnú nulu. Platíme nezávislých vládnych splnomocnencov . ombudsmanov. Miesto nezávislých by bolo povedané presnejšie – bez zodpovednosti. Za celú dobu, bez akýchkoľvek dôsledkov za úbohý život týchto príslušníkov nášho štátu ani jeden ombudsman nenesie zodpovednosť. Určite by pracovali zodpovednejšie, keby ich bydlisko bolo zo zákona priamo medzi chránencami. Dokonca ani tisíce vyštudovaných sociálnych pracovníkov nič nezmenilo. Podotýkam, tiež za naše peniaze.

Kto za to môže? Kto riadi štát, kto je zodpovedný za obyvateľstvo, kto si robí nárok na umné riešenia a riadenie? Občania? Nie. Zakladatelia politických strán a ich nominanti. Sľubovali a beztrestne neplnili. Je to systém vlády prostredníctvom politickej moci. Koľko sme sa napočúvali skalopevných sľubov, že každý politik ktorý vstúpi do systému, bude preukazovať svoj majetok, že bude sledovať iba dobro štátu a prospech občanov, že bude usilovne obhajovať slovo dané svojim voličom. Za niekoľko dní vo funkcii, presnejšie, hneď po podpísaní pracovnej zmluvy stratili pamäť. Na prvom mieste nebol volič, ale jeho politická strana.

Špecifikom slovenskej politickej scény je nekonečná pohodlnosť, nevzdelanosť, naivita a takmer nulová kreativita. Nevedia ani odkopírovať to, čo inde funguje. Dokonca aj to, čo fungovalo u nás, dokážu znehodnotiť často len kvôli tomu, že to nie je z ich kuchyne. Ak sa napriek všetkému časť politikov poučí a snaží sa o nápravu, druhá časť hľadá klady, aby im ich hádzala po nohy.

Najnovšie počúvame o akejsi bližšie nešpecifikovanej „Orbanizácii“ verejného priestoru. Hovorí to najmä tá časť politického spektra, ktorá stratila moc. Vyčítajú im, že uprednostňujú vlastných občanov pred cudzincami, klasickú rodinu pred hybridnou, vlastnú výrobu pred dovozom, vlastných podnikateľov, pred zahraničnými atď. Menej správny je nevyvážený stav ochrany našich rodákov v zahraničí, kým sused si hoc aj skryto, robí nárok na svojich krajanov aj s územím na ktorom žijú a naši politici to nevidia, nechcú vidieť, alebo sa boja hovoriť a riešiť. Vraj máme historicky najlepšie vzťahy. To hej, ale za akú cenu?

Maďarská história nepozná termín Slovensko. Takmer celé územie, ktoré obývame je felvidék a pred Uhorskom, ktoré tiež nepoznajú, lebo také slovo ani v slovníku nemajú, tu ľudia žili neorganizovane v Karpatskej kotline. Obávam sa, že naši nememorujúci politici si riziko dôsledkov neuvedomujú. Tak ako od údivu iba otvorili ústa po rozdelení spoločného štátu s Čechmi, tak iba vyvalia oči, ak si druhá strana bude nárokovať revíziu Trianonskej zmluvy. Veď aj žiaci s vyučovacím jazykom maďarským sa s pochopením našich ministerstiev učia, že to bol diktát a nie zmluva. Iba hlupák nevidí dôvody pre ktoré robí Orban vo vzťahu k Rusku a jeho priateľom vlastnú zmysluplnú politiku. Iba hlupák si neuvedomuje aké dôsledky to bude mať. Je o tom napísaných množstvo kníh (napr. Správa o náraste iredenty na juhu Slovenska), dokazuje to nespočetné množstvo dokumentov, a množstvo každodenných skúseností.

Privítal by som, keby namiesto osočovania a delenia spoločnosti, si celá naša politická scéna určila priority spravovania štátu tak, aby na prvom mieste bolo blaho občanov slovenskej republiky a za týmto cieľom išli spoločne. Rovnako dôležitá je aj starostlivosť o našich krajanov v zahraničí. Nech aj v tomto je nám vzorom Orban, ktorý sa aktívne a dôsledne stará o 15 miliónov Maďarov. Naši politici si musia uvedomiť, že každé odovzdanie právomocí, každé oslabenie práv, každé ich odkrojenie čoby koliesko salámy je v príkrom rozpore s týmto cieľom. Politik, ktorý nepozná históriu je potenciálny vlastizradca a nemá čo hľadať v správe štátu. Nie nadarmo je maďarský dejepis pre žiakov maďarskej národnosti aj na našom území maturitný predmet. Poslanec Magyar Országgyűlés, ktorý by nepoznal dátum vzniku svojho štátu by spravil harakiri na verejnom priestranstve v priamom prenose.

Naši zákonodarcovia svojim prístupom k životne dôležitým problémom sa správajú ako k tým povestným žabám v hrnci na variči. Tragická udalosť z 15. mája je toho dôkazom najstrašnejším. Až teraz zistili, že najvyšší štátni úradníci nemôžu bývať kde sa im zachce, že ochránci ich musia chrániť, že provokatérov je potrebné sledovať a včas eliminovať, že … . Schopnosť chrániť dôležité osoby bola v minulosti preverená doma a mnoho razy dokázaná aj v zahraničí. Nie len to. Naša OÚČ si získavala uznanie, rešpekt a chválu na medzinárodnej scéne. Na stole leží otázka: čo sa stalo že to už neplatí a kto je vinný.

Pripomínam, že občania s dôverou odovzdali správu štátu politikom a pravidelne sa zato na ich nemalú mzdu skladajú. Preto právom očakávajú, že prestanú variť žaby a začnú zodpovedne, najmä však skôr ako vzniknú nenahraditeľné škody, svoju prácu vykonávať. Je najvyšší čas prehodnotiť čo odovzdali a čo sme zato dostali, možno aj kto sa pod straty podpísal. Už dva razy sme stratili štátnosť. Že ju štvrtý krát získame je menej ako isté.

 

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

René Pavlík

O AUTOROVI

Narodil som sa v čase, keď vlaky mali tri triedy. Podstatnú časť života som strávil v Bratislave. Po absolvovaní strednej školy som aj maturitu zvládol bez protekcie a podvádzania.
Prestávky bývania ma zastihli v Pardubiciach (otec reprezentoval v ÚDA), v Košiciach (dva roky na internáte) a v Brne (26 mesiacov - vojna na letisku).
Vystriedal som niekoľko zamestnávateľov TATRA Kopřivnice (konštruktér motorov, skúšobný technik), STK (kontrolór), SHMÚ (hydrológia podzemných vôd), Letisko MRŠ (ochrana, dispečer paliva).
Do 18. rokov som pretekal na kajaku a neskôr som sa venoval služobnej a súťažnej kynológii (28 rokov).
Bratislavskú králikáreň, ktorej hodnota neustále stúpa, som pred dvanástimi rokmi prenechal svojmu ženatému synovi (s dvomi deťmi), aby nemusel žiť v petržalskom podnájme a presťahoval som sa do krásneho prostredia kopaníc kde sa ešte ľudia zdravia aj keď sa nepoznajú. Neľutujem.
Moje rodné mesto sa zmenilo a máločo v ňom k lepšiemu. Rodná nemocnicu na Zochove neexistujej, výletnú reštaurácia do ktorej chodil už Ľ. Štúr nepoznávam, tam kde desaťročia predávali klince je bohviečo, a v MHD vám nemá kto povedať kam ide a kde máte prestúpiť, sneh sa neodváža, iba solí a prehadzuje. V Bratislave je viacej Blavákov ako normálnych ľudí. Opakujem - neľutujem.
Ak som napísal málo, rád doplním.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 147

Celkové hodnotenie: 37.61

Priemerná čítanosť: 926

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Albánci dúfajú, Asani: "Nemáme čo stratiť"

  0icon

  Düsseldorf 23. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sina Schuldt/dpa via AP)   Albánski futbalisti sú pred záverečným vystúpením v B-skupine na ME v Nemecku stále v hre o…

  Mestská polícia Bratislava odporúča ľuďom, brať si na kúpalisko len toľko peňazí, koľko minú

  0icon

  Bratislava 23. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   Mestská polícia (MsP) Bratislava odporúča ľuďom, aby si na kúpaliská a prírodné jazerá brali len toľko peňazí, koľko…

  Koch Ukrajine: zastavte vojnu "za každú cenu" inak krajina "vymrie"

  0icon

  Moskva 23. júna 2024 (HSP/Foto:Screnshot)   Bývalý ruský vicepremiér a súčasný opozičný aktivista Alfred Koch (na ktorého bol v Rusku vydaný zatykač, žije v Nemecku),…

  Martinez po postupe Portugalska: "Sme pripravení na vyraďovačku"

  0icon

  Dortmund/Hamburg 23. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Themba Hadebe)   Tréner portugalskej futbalovej reprezentácie Roberto Martinez vyjadril spokojnosť s dominantným výkonom svojho mužstva v sobotnom zápase ME proti…

  Richardsonová zabehla v Eugene svetový výkon roka na stovke 10,71 s

  0icon

  Eugene 23. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-George Walker IV)   Americká atlétka Sha'Carri Richardsonová zabehla vo finále domáceho šampionátu v Eugene svetový výkon roka v behu na…

  Michelko odmietol diskutovať so Šipošom z hnutia OĽaNO

  0icon

  Poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS) nebude diskutovať so šéfom poslaneckého klubu hnutia Slovensko…

  Zbor väzenskej a justičnej stráže eviduje sa za minulý rok 65 ukončených trestných vecí

  0icon

  Bratislava 23. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) eviduje za vlaňajší rok 65 ukončených trestných vecí. Neukončených eviduje 23. Vyplýva…

  Turistka uviazla v nedostupnom teréne, noc prečkala v horách

  0icon

  Vysoké Tatry 23. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Poľská turistka uviazla v ťažkom teréne vo Vysokých Tatrách, noc prečkala v horách. Horská záchranná služba (HZS)…

  Alternatíva pre Nemecko vytvorí v EÚ vlastnú frakciu

  0icon

  Berlín 23. júna 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Joerg Carstensen/dpa via AP)   Nemecká strana Alternatíva pre Nemecko (AfG) má na budúci týždeň v úmysle vytvoriť v Európskom parlamente…

  UEFA sprísni bezpečnostné opatrenia počas turnaja

  0icon

  Európska futbalová únia (UEFA) sprísni bezpečnostné opatrenia počas ME v Nemecku. Riadiaci orgán európskeho futbalu k tomuto kroku dospel po tom, čo počas sobotného zápasu…

  Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

  Andrej Sablič

  Gustáv Murín

  Erik Majercak

  Ivan Štubňa

  Milan Šupa

  Vášeň v Tebe

  Auto Trendy

  Reklama

  Armádny Magazín

  TopDesať

  FOTO DŇA