Voliť môže ísť 4,4 milióna zapísaných voličov na Slovensku. Realita je však taká, že voliť chodí v priemere k parlamentným voľbám asi 65 % z nich, čo je asi 2,8 – 2,9 milióna voličov. Ďalším faktom je, že voličskú mobilitu zvládajú najlepšie dôchodcovia.
Podľa dôverných informácií z prostredia agentúr, však mnohé z nich nezaraďujú do predvolebných prieskumov práve vekovú kategóriu 65+. Ide pritom asi o 19 % z celkovej populácie vo vekovej kategórii 65 až 85 ročných – ešte staršie ročníky som do prepočtu už nezaradil (tvorili by jedno percento).
Je zrejmé, že reálny podiel práve tejto voličsky zmobilizovanej vekovej skupiny medzi voličmi, ktorí aj odovzdajú svoj hlas, ešte vzrastie. Odhadom asi na 25%. A to je už vážne skreslenie skutočnosti, aj keď len vysoko pravdepodobnej, lebo agentúry de fakto nezisťujú volebné nálady u takmer štvrtiny aktívnych voličov.
Je zrejmé, že aj z tohto dôvodu sú niektoré prieskumy skreslené, najmä pri tých politických subjektoch, ktoré nemajú medzi seniormi vyvážený podiel podpory.
Tým môžu preferencie rapídne narásť a naopak, tým stranám, ktoré majú vyšší podiel seniorov vo voličskom elektoráte, v prieskumoch podstatne ubrať.
Nadbiehanie progresívcom?
Môžeme teda opäť čakať výkyvy v prieskumoch od volebnej reality. Vyradenie seniorov (65+) z niektorých prieskumov nahráva najmä Progresívnemu Slovensku, preto dosahuje relatívne vysoké čísla, napriek tomu, že v uliciach na mítingoch nemá skoro žiadnu verejnú podporu, ktorá by zodpovedala číslam, ktoré chrlia agentúry.
Navyše aj z výroku ich „experta“ Hellebrandta (odchovaného mimochodom mimovládnou organizáciou Petersonov inštitút pre medzinárodnú ekonomiku – PIIE), že v pomere k HDP majú Slováci vraj vysoké dôchodky a že spravodlivosť financovania sociálnych služieb sa dá nastaviť len zníženým dôchodkov seniorom je zrejmé, že v kategórii starších voličov progresívci loviť nebudú.
Psychologická manipulácia
Bez urážky, takto sa však podľa príslovia „veľká kopa pýta viac“ manipuluje psychológia voličov, navyše ešte zvýrazňovaná inferiórnymi dátami o dosiahnutom vzdelaní alebo veľkosti sídla, hoci je štandardné, že vidiek volí inak ako Bratislava alebo krajské mestá a že nik nemôže byť diskriminovaný ani podľa veku, ani podľa sociálneho statusu, čoho majú mimochodom plné ústa liberáli, pravda, len pokiaľ nejde o nich.
Tento prístup vytvára jednu bublinu, ktorá ako v hyperbolickom zrkadle zväčšuje vplyv niektorej strany, prioritne Progresívneho Slovenska, a na druhej zasa iným, uberá preferencie, manipulujúc navyše aj psychológiou voliča
Či išlo o zámer alebo dokonca prípravu na nejakú ex post reset s reálnymi výsledkami volieb je zatiaľ len v rovine úvah. Aj keď možno opodstatnených, lebo parlament schválil práve z týchto obáv občiansku kontrolu zápisníc z volebných okrskov.
Už 30. septembra bude jasné, že všetky špekulácie či predvolebné manipulácie končia na vôli voličov. Všetkých, od 18 až po 85 a viac ročných. Všetci predsa tvoríme Slovensko.
Rafael Rafaj