Blížiaci sa augustový samit zoskupenia BRICS, na ktorom má prísť k jeho expanzii a k prijatiu novej medzinárodnej zúčtovacej menovej jednotky krytej zlatom, so sebou prináša aj eskaláciu napätia v celosvetovom meradle a zúfalé pokusy hegemóna zatlačeného do kúta udržať si zdanlivú nadvládu dnes už v multipolárnom svetovom poriadku. Určite ste zachytili tie „špičkové“ analýzy od tých „špičkových“ expertov ako generál politruk Macko a spol. o expresnom rozpade Ruska a páde Putina v dôsledku nejakého pokusu o vojenský puč, resp. rebéliu menšej časti žoldnierskej skupiny Wagner, ktorá sa skončila skôr, ako sa začala, ale ani to nezabránilo spomínaným expertom šíriť svoje bludy, hoaxy, dezinformácie a konšpirácie o príčinách, impulzoch, náhodách, dôsledkoch a následkoch a snažiť sa takto manipulovať verejnú mienku. Žiaľ, istá časť populácie im to stále dokáže „zožrať“.
Ďalším ohniskom eskalácie sa stalo Francúzsko, ktoré sa uvrhlo do násilných občianskych nepokojov po zabití 17-ročného Maročana policajtom. Už niekoľko dní dochádza k ozbrojeným stretom medzi demonštrantmi a políciou, k rabovaniu, k podpaľačstvu a iným výtržnostiam. Spravodajské agentúry uvádzajú, že nepokoje zasiahli celé Francúzsko a že útok policajta bol údajne rasovo motivovaný. Podobnosť s vlnou celoštátnych protestov Black Lives Matter, ktorá zasiahla USA po tom, čo prišlo k zaduseniu Afroameričana Floyda policajtom, môže, ale aj nemusí byť úplnou náhodou. Nakoľko pár dni dozadu sa prezident Macron neúspešne pokúsil získať pozvanie na spomínaný kľúčový samit BRICS, je namieste sa pri hľadaní pravdy pýtať aj otázku či takáto Macronova rebélia nevydráždila hegemóna k reakcii, ktorou môže byť aj vyvolanie nepokojov vo Francúzsku v snahe oslabiť Macronovu pozíciu a destabilizovať štát. Vyhodnotenie už nechám na Vás.
Ďalšia eskalácia celosvetového napätia sa deje okolo Taiwanu. Ministerstvo zahraničných vecí USA schválilo vojenskú pomoc pre Taiwan vo výške 108 miliónov dolárov. Uvádzané dôvody USA sú pomerne naivné, keďže tvrdia, že takáto provokácia Číny prispeje k udržaniu politickej stability, vojenskej rovnováhy a ekonomického pokroku v tomto regióne. Okrem toho avizovala Kanada, že bude pokračovať v rozmiestňovaní svojich vojnových lodí v Indo-pacifiku, teda aj v Juhočínskom mori. Samozrejme tieto kroky vyvolali aktivitu čínskej armády v tomto regióne.
Ďalšia eskalácia, ktorá sa deje práve teraz, sa nás týka podstatne viac ako predošlé uvedené. Jedná sa o to, že Poľsko chce na svojom území rozmiestniť jadrové zbrane USA. A podľa môjho názoru je len otázkou času, kedy sa týmto poľským krokom inšpiruje aj čaputovský nelegitímny režim, veď predsa len tá parlamentom a Čaputovou expresne schválená obranná dohoda s USA predpokladá aj možnosť rozmiestnenia jadrových zbraní USA na našom území. Ale bodaj by tomu tak nebolo a ja som sa mýlila.
P.S.: Keď máte takých priateľov ako sú USA a NATO, tak nepriateľov ani nepotrebujete.