Tzv. “liberálna demokracia“ a západná spoločnosť – časť II

G.W.F. Hegel napísal: Pravda je celok. Avšak celok je len podstata, ktorá sa dotvára vlastným vývojom. O absolútne treba povedať toľkoto: je to v podstate výsledok a až na konci je to to, čo je pravdivé.“ (Fenomenológia ducha)

Hegel je jednou z mojich filozofických autorít (zabudnite na tzv. „heglovskú dialektiku“ marxistov, tá s ním okrem mena nemá nič spoločného) a tu v podstate hovorí, že „nevieme nič predtým, ako vieme všetko“. Ak sa nad týmto tvrdením zamyslíte a aplikujete ho na dejiny 20. storočia, tak si možno s hrôzou uvedomíte, ako kedysi ja, že to, čo nám akadémia, politici a médiá predkladajú ako „pravdu“, je plné účelových dier. Mnohé roky sme počúvali a stále ešte počúvame v podstate len o zločinoch porazenej strany (najmä Nemecko, ale aj Japonsko) a priam hrdinských činoch víťaznej strany (najmä USA, VB a ZSSR). Podľa Hegla toto nemá s „pravdou“ nič spoločné a ja s ním súhlasím.

V 20. storočí bojovali proti sebe tri ideológie: Najstaršia z nich bola liberálna demokracia, na ňu potom čiastočne reagoval socializmus/komunizmus a nakoniec proti obom vystúpil fašizmus/nacizmus. Z nich sa o tzv. „liberálnej demokracii“ trestuhodne málo hovorí, a preto dnes stručne priblížim jej históriu.

******************

Výnimočná diplomacia a schopnosť agentov vytvoriť sieť kontaktov po celej Európe urobili Benátky v ich zlatom veku svetoznámymi.  Ale do konca 15. storočia rôzne geopolitické udalosti prispeli k úpadku Benátskej republiky a znížili jej vplyv: pád Konštantínopolu v roku 1453, objavenie Kapskej cesty v roku 1498 a vzostup cudzích európskych mocností.

Tieto vplyvy pomáhajú vysvetliť, prečo benátska šľachta na začiatku 16. storočia presmerovala svoje aktivity do západnej Európy a predovšetkým na Britské ostrovy.

Koncom 16. storočia sa v dome Morosini v Benátkach začala stretávať frakcia patricijov známa ako Giovani (Mladíci), podporovaná starými oligarchickými klanmi. Chceli byť pevnejší ako Vecchi (Starci), ktorých považovali za príliš zmierlivých voči autorite pápeža. Medzi Giovani patrili Paolo Sarpi, Galileo Galilei a občas aj Giordano Bruno. Diskutovali o otázkach, ako postupovať proti pápežstvu alebo ako agresívnejšie reagovať na čiastočnú okupáciu Talianska Španielskom. Giovani hľadali protiváhu pápežstvu a v tomto ohľade zvažovali Francúzsko, Anglicko, Holandsko a protestantské Nemecko. Zo stretnutí skupiny ridotto Morosini prišiel voľnomyšlienkársky nápad, ktorý viedol k 30-ročnej vojne, francúzskemu osvietenstvu, národnému romantizmu, britskému empirizmu a marxizmu – aby sme vymenovali aspoň niektoré.

Benátski oligarchovia pochopili moc a silu kresťanstva a rozhodli sa neútočiť na kresťanskú vieru priamo. Namiesto toho však konfrontovali kresťanstvo cez jeho myslenie, ktoré ešte v tom čase bolo založené na platónskom uvažovaní. Za týmto účelom zvolili aristotelovský empirický prístup, zmiešali ho s prírodným výskumom a premenili na to, čo sa teraz nejednoznačne nazýva „veda“. Medzi najvýznamnejšie benátske osobnosti zapojené do tohto projektu patrili Gasparo Contarini, Francesco Zorzi a Paolo Sarpi.

Mnoho ľudí v 21. storočí sa ani tak nečuduje, ako je možné, že britská monarchia stále v liberálno-demokratickej ére prežíva – Spojené kráľovstvo koniec koncov bolo na víťaznej strane tak v prvej, ako aj druhej svetovej vojne, teda aspoň papierovo – ale na tom, kto naozaj (a nie len formálne) Británii vládne. Je to Koruna alebo Parlament? Alebo niečo iné?

Aj keď sa zdá, že jestvuje dostatok literatúry o tom, ako sa britská monarchia vyvíjala, nie tak mnoho diel sa zaoberá skutočnosťou, že Británia má dlhú oligarchickú tradíciu. Britský politik Benjamin Disraeli z konca 19. storočia je jednou z mála výnimiek. Vo svojom politickom románe Coningsby pomáha odhaliť ideologické korene britského imperializmu a vysvetľuje, prečo sa Whigovia,  predchodcovia britských liberálov, oprávnene nazývajú Benátska strana.

Imperiálna taktika Veľkej Británie, plne v benátskom duchu, bola jednoduchá: spojiť sa s druhým protivníkom za účelom zničenia prvého. Ak by boli obaja protivníci v tomto konflikte zničení, tak o to lepšie. Dnes vieme, že jeden konkurent (Nemecko) už bol zrazený na kolená a znásilnený a druhý (Rusko) rovnakému osudu odoláva.

Tu sú korene a stručná história tzv. „liberálnej demokracie“, o ktorej činnosti v 20. storočí sa nezaslúžene mlčí.

 

Linky:
Korene dnešnej doby (video)
Problémy dnešnej doby (video)
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Zdeno Drdol

O AUTOROVI

Zdeno Drdol (1958, Zvolen), RNDr., pracoval v oblasti informačných technológií na Slovensku, v Kanade, v USA a vo Švajčiarsku prevažne ako konzultant vo viacerých renomovaných firmách, ako napr. Harvard University, Dow Jones, General Electric, Texas Instruments, Bank of Montreal, Credit Suisse alebo UBS.
V posledných rokoch sa venoval vývoju západného svetonázoru, o čom vydal aj jednu knihu, dostupnú na Amazone.
Od r. 2006 žije vo Švajčiarsku.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 32

Celkové hodnotenie: 9.26

Priemerná čítanosť: 964

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Prezident: Spor Hlasu a SNS je už premiérov problém

    0icon

    Bratislava 6. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot TA3)   Spor vládnych strán Hlas-SD a SNS je už problémom premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Ten musí zabezpečiť, aby mala…

    Európu obchádza Orbánov prízrak: Začal export liberálnej demokracie?

    0icon

    Bratislava 6. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Szilard Koszticsak)   Prívrženci liberálnych „hodnôt“ a kolektívneho Západu sa trasú: Naprieč strednou Európou víťazia euroskeptické strany, zastávajúce pronárodnú, suverénnu politiku. Niektorí…

    Okresný úrad Liptovský Mikuláš vyhlásil v súvislosti s medveďmi mimoriadnu situáciu

    0icon

    Okresný úrad (OÚ) Liptovský Mikuláš vyhlásil v sobotu (5. 10.) na území okresu Liptovský Mikuláš v súvislosti s výskytom synantropného medveďa hnedého mimoriadnu situáciu.

    Biden pripravuje Američanov na občiansku vojnu. Nech sa zabíjajú navzájom, nie nás

    0icon

    Washington 6. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Ben Curtis)   Biden pochybuje, že prezidentské voľby v USA budú pokojné. Nenávisť v americkej spoločnosti sa vymyká normálu, občania sú…

    Huliak navrhuje odstrel približne 30 medveďov

    0icon

    Poslanec a predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Rudolf Huliak (klub SNS) v reakcii na útok medveďa navrhuje eliminovať približne 30 synantropných jedincov.…

    Prídu k Huliakovi ďalší traja nespokojní poslanci z Hlasu?

    0icon

    Bratislava 6. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR-František Iván)   Veľmi nepopulárne politické rozhodnutie, ktoré dostalo sumárny názov Konsolidácia, prešlo 79 koaličnými hlasmi. Svedčí to o tom, že…

    Výsledky včerajších doplňujúcich komunálny volieb do orgánov samosprávy obcí

    0icon

    Brunovce 6. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván) Aktualizované 6. októbra 12:26 Obec Brunovce (okres Nové Mesto nad Váhom) by mal poviesť Pavol Šupka (Hlas-SD). Rozhodli o…

    Zúfalé kroky EÚ na ochranu pred čínskymi elektromobilmi

    0icon

    Brusel 6. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Európa sa zúfalo bráni pred prílevom lacných čínskych elektromobilov. Krajiny EÚ podporili iniciatívu Európskej komisie na zavedenie vysokých…

    Šurančania odmietajú obetovať vlastnú dedovizeň na oltári európskej zelenej transformácie

    0icon

    Bratislava 6. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák,Screenshot)   Občianska iniciatíva Chránime si naše poslala otvorený list premiérovi Róbertovi Ficovi so žiadosťou o osobné stretnutie, na ktorom mu…

    Forbes: Šialený pokus o druhý prielom do Kurskej oblasti stál AFU takmer všetko vybavenie NATO

    0icon

    Kursk 6. októbra 2024 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Vyhorené švédske a nemecké tanky sa stali pomníkom ukrajinskej hlúposti, konštatuje Konstantin Olšanskij v ruských novinách Svobodnaja Pressa…

    FOTO DŇA