“Deň víťazstva nad fašizmom“ alebo “Deň víťazstva”?

Vie niekto z vás povedať, že čo Slovensko 8. mája vlastne „štátne“ oslavuje?

Zmätok tu nespôsobuje len súčasný nedemokratický režim a jeho zmena postoja k výsledkom poslednej veľkej vojny, ale aj nedefinovanie alebo predefinovanie pojmu „fašizmus“ (a „nacizmus“). Veď si len všimnite tie reči politikov alebo verejné internetové diskusie!

*****************

Ako turista som navštívil mnohé krajiny, ale jednoznačne najsilnejší dojem vo mne zanechali cesty do Ruska. Spomeniem ich časovo spätne (fotky som urobil sám):

Poslednú, tretiu a už zarezervovanú cestu do Soči nám prekazila plandémia, alebo lepšie povedané plandemici.

Druhou, uskutočnenou cestou bola plavba po Volge z Astracháne do Moskvy (10 + 2 dní) na švajčiarskej lodi s ruskou posádkou a so zastávkami ako napríklad touto vo Volgograde:

Volgograd, Mamajev (2019)

A našu prvú návštevu Ruska (7 dní) som zámerne zvolil počas sviatku, ktorý tam oslavujú ako „День Победы“ („Deň víťazstva“) každoročne 9. mája.

Petrohrad – „Nácvik“ (2012)

Petrohrad – „Naostro“ (2012)

Tu sa vraciam k dnešnej téme. Prečo my vlastne 8. máj (v minulosti 9. máj) na Slovensku každoročne nazývame (o „oslavách“ sa už dlhšie nedá hovoriť) ako „Deň víťazstva nad fašizmom“, kým Rusi ako „Deň víťazstva“?

Vo Volgograde náš ruský sprievodca úprimne prehlásil, že dobové nápisy na tankoch z Veľkej vlasteneckej vojny znejúce „Смерть фашизму“ („Smrť fašizmu“) mali najmä ideologický základ. Heslo „Smrť nacionálnemu socializmu“ by totiž znamenalo bojovať proti „socializmu“ a to by sa neprijímalo dobre.

Navzájom súvisiacich problémov sa tu vynára viacero:

1.    Dnes sa už nerešpektujú výsledky vojen 20. storočia, alebo ak, tak len tam, kde sa to vládnucim tzv. „liberálnym demokratom“ hodí. To sú tí, ktorí vojnu vyhrali. A sú to tí istí, ktorí ovplyvňujú západný svetonázor už od začiatku 19. storočia.

2.    Ešte stále žijeme v povojnovej propagande, ktorá sa v posledných rokoch dokonca zosilňuje a zároveň pretáča v prospech ,,Spojencov“.

3.    V 20. storočí bola len jedna svetová vojna 1914-45 a čokoľvek vytrhávať z kontextu je zavádzajúce – a to väčšinou úmyselne.

4.    Z predošlých bodov vyplýva aj to, že naše samobičovanie ohľadom 1. Slovenského štátu je neodôvodnené. Stačí sa porovnať so susednými štátmi.

5.    Dejiny 20. storočia výrazne skresľuje najmä nesprávne hodnotenie skutkov Veľkej Británie a USA. Tak sa aj stalo, že WC (Winston Ch.), najväčší „nedocenený“ zločinec, je medzi mnohými historikmi považovaný za najväčšieho štátnika 20. storočia. A Briti si ho takto v ankete dokonca aj oficiálne označili. U nás sa tiež nájde mnoho jeho „followerov“.

Ktosi povedal, že zadefinovať fašizmus je ako pokúsiť sa pribiť želatínu na stenu. To však platí len ak sa ho pokúsime aplikovať na dnešnú pokrútenú dobu, kedy sa „fašistuje“ a „nacistuje“ hlava-nehlava na všetky strany.

Preto príslušné pojmy zadefinovať treba a to najlepšie v zmysle pôvodných významov. Takže z histórie:

Fašizmus je prepojenie oligarchie a nacionalizmu proti liberálnej demokracii a komunizmu. Pre fašistov bol najvyššou autoritou štát.

Nacionálny socializmus (známy dnes pejoratívne ako „nacizmus“) sa od fašizmu odlišoval tým, že v ňom najvyššou autoritou bol národ.

Všetky tie podmienky sú nutné a vynechanie ktorejkoľvek z nich mení význam. Nestačí symbolika, spievať piesne, potetovať sa alebo vyhlasovať sa za čokoľvek. Zhruba podľa hesla: „Keď sa niekto vyhlási za gymnastu lebo vie preskočiť kozu, tak to ho ešte gymnastom nerobí.“

Príklady:

1.    Európska únia nemôže byť „fašistická“, lebo tam chýba boj proti liberálnej demokracii. A ani „nacistická“, lebo navyše ešte silno potláča národnú spolupatričnosť. Globalizmus je opakom „nacizmu“.

2.    Banderovci na Ukrajine nikdy proti liberálnej demokracii nebojovali. Sú kadečím, ale nie „fašistami“ ani „nacistami“. Nemcom sa z nich prevracali žalúdky a len ich využívali v boji proti komunistom.

3.    Kotlebovci sa nesnažili o prepojenie s oligarchiou a štátom. Neboli teda nikdy ani „fašisti“ ani „nacisti“.

Najlepšie by bolo, keby sa spomenuté pojmy na dnešok vôbec neaplikovali. Máme dostatok priliehavých nálepiek, ktorých použitie neskresľuje históriu 20. storočia.

V tejto súvislosti treba tiež povedať, že veľmi často sa šermuje aj pojmom rasizmus – a opäť bez zadefinovania. V tomto prípade definíciu nemám ani ja, ale aspoň ponúkam pomocnú otázku pre tých, ktorí by tento pojem zadefinovať skúsili:

„Je rasistom ten, kto chce rasy zachovať alebo ten, kto ich chce (či už úmyselne alebo aj neúmyselne) zničiť?“

Mal som mnohé zážitky v Kanade a USA týkajúce sa rás. Napríklad, keďže som „of caucasian race“, tak som dostával menej bodov pri hľadaní práce. Alebo, keď raz prišiel do našej kancelárie nový Ind, tak obišiel dookola, podal všetkým prítomným ruku – okrem mňa. Ja som bol jediný „bielokožec“.

Ale raz som počul aj realistické hodnotenie: Najdiskriminovanejšou sociálnou skupinou za morom sú slovanskí muži z Východnej Európy.

 

Prajem vám príjemné a rozumné oslavy konca vojny.

 

Linky:
Korene dnešnej doby (video)
Problémy dnešnej doby (video)
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Zdeno Drdol

O AUTOROVI

Zdeno Drdol (1958, Zvolen), RNDr., pracoval v oblasti informačných technológií na Slovensku, v Kanade, v USA a vo Švajčiarsku prevažne ako konzultant vo viacerých renomovaných firmách, ako napr. Harvard University, Dow Jones, General Electric, Texas Instruments, Bank of Montreal, Credit Suisse alebo UBS.
V posledných rokoch sa venoval vývoju západného svetonázoru, o čom vydal aj jednu knihu, dostupnú na Amazone.
Od r. 2006 žije vo Švajčiarsku.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 35

Celkové hodnotenie: 9.69

Priemerná čítanosť: 1011

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Slovenky prehrali vo finále s Talianskom 0:2

    0icon

    Slovenské tenistky neuspeli vo finále na finálovom turnaji Pohára Billie-Jean Kingovej v Malage. Favorizovanému Taliansku podľahli 0:2. O rozhodujúci druhý bod pre talianske farby sa…

    Trumpove víťazstvo má priaznivý vplyv na kryptomeny, Bitcoin stúpa na nové historické maximum

    0icon

    Bratislava 20. novembra 2024 (HSP/Daily Wire/ Foto: X @BitcoinMagazine)   Bitcoin sa za posledné týždne, v reakcii na víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v…

    Bieloruská televízia: Ozbrojené skupiny z Poľska, Litvy a Ukrajiny plánujú zaútočiť na štyri územia

    0icon

    Minsk 20. novembra 2024 (HSP/Foto:Pixabay)   Bieloruská štátna televízia oznámila „plán opozície a Západu“ zaútočiť na 4 územia na juhozápade krajiny Podľa správy sa na…

    Horský priechod Donovaly pre silnú poľadovicu uzavreli

    0icon

    Horský priechod Donovaly je aktuálne uzavretý pre všetku dopravu z dôvodu silnej poľadovice. Informuje o tom Zelená vlna STVR. Ešte predtým upozorňovala, že v úseku…

    Záhada pretrhnutia káblov v Baltskom mori. Našiel sa prvý podozrivý. Pôvod kapitána asi neprekvapí

    0icon

    Moskva 20. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP/Ritzau Scanpix-Mikkel Berg Pedersen)   Kapitán čínskej lode I Pcheng 3, ruský občan, je podozrivý z poškodenia podmorských káblov na dne…

    Únia miest Slovenska odmieta ďalšie povinnosti pre samosprávy,kritizuje návrh o obecných službách

    0icon

    Únia miest Slovenska (ÚMS) žiada zastaviť ukladanie nových povinností samosprávam, považuje to za neakceptovateľné. Uviedla to v reakcii na novelu z dielne poslancov Hlasu-SD, ktorou…

    Ústavný súd rozhodol o spore Žilinku a Čaputovej

    0icon

    Z ústavy sa nedá vyvodiť záver o oprávnení prezidenta SR požadovať od generálneho prokurátora alebo iných orgánov prokuratúry potrebné vecné podklady a údaje na účel…

    Úrad pre reguláciu hazardných hier spustil vzdelávací projekt pre stredoškolákov o rizikách hazardných hier

    0icon

    Úrad pre reguláciu hazardných hier (ÚRHH) predstavil nový edukačný projekt Hazard bez mýtov a ilúzií, určený študentom stredných škôl. Poskytne im komplexné informácie o hazardných…

    Robert Kaliňák vyškolil novinárov

    0icon

    Bratislava 20. novembra 2024 (HSP/Telegram/ Foto: Foto:TASR-Jakub Kotian)   Minister obrany Robert Kaliňák (SMER-SSD) novinárom vysvetľoval, čo znamená pojem “dvojitý meter“ Minister vysvetlil novinárom, čo…

    Cena Bitcoinu prvýkrát prekročila 94 000 USD

    0icon

    Washington 20. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/DPA-Fernando Gutierrez-Juarez/dpa-Zentralbild/Bildfunk)   Cena bitcoinu v stredu dosiahla nový historický rekord a prekročila 94 000 USD, ukázali údaje z obchodovania O…

    FOTO DŇA