Tri otázky

Viem, život každého občana demokratického štátu je v rukách jeho najvyššieho správneho orgánu – parlamentu. Ako kvalitne pracuje parlament, tak umne parlamentom zostavená vláda štát riadi a tak dobre, alebo zle sa majú občania. Ten náš, súčasný, ale aj tie predchádzajúce vlády, nám život veľmi neosladili. Skôr naopak. Jeden by povedal – ideme od desiatich k piatim – čo nepredali to nechali rozkradnúť a iba čas ukáže či nesmerujeme k mínus piatim. Preto ma potešilo, keď som stretol známeho spisovateľa, publicistu, najmä však študovaného politológa. Veď kto už sa v tejto problematike môže vyznať lepšie a poradiť, ako rozhľadený politológ, okrem môjho starkého, ale ten mi už neodpovie.

 

 

 

Žijúceho odborníka som zastavil a položil som mu tri jednoduché otázky.

 

Otázka: Poznáte štát, v ktorom vládnu politické strany a občania sú spokojní? Štát, v ktorom neštrajkujú zamestnanci letísk, školstva, učitelia, pracovníci dopravy, poľnohospodári, potravinári? Štát, ktorý myslí aj na slabých a odkázaných? Štát, ktorý prosperuje a občania sú spokojní a neboja sa o svoju budúcnosť?

 

Odpovedal: To je zložitá otázka a odpoveď je diskutabilná.

 

Ja som tú krátku, lakonickú odpoveď pochopil tak, že nepozná, ale vzhľadom ku svojim skúsenostiam, by vedel nájsť tisíc dôvodov ako mám porozumieť postupným krokom a neprestávajúcemu vývoju. Ako je potrebné zlepšovať prácu v modifikovaní parlamentu a zapojení čo najširšieho počtu občanov do volieb a ich snahe starostlivo vyberať kandidátov. Ako je potrebné sa volieb zúčastniť, lebo je neskoro po voľbách horekovať a lamentovať. Ako iba voliči majú prostredníctvom svojich kandidátov blaho štátu vo svojich rukách. Krátka odpoveď, ale s doširoka otvoreným koncom.

 

Otázka: Poznáte štát, ktorý bez sily politických strán, bez monetárnej základne v extrémne krátkom čase občanom zabezpečil potraviny, mal prosperujúcu zahraničnú politiku, fungujúce školstvo, elektrifikoval dediny, budoval cesty, staval železnice, rozvíjal priemysel, pritom živil, šatil, ubytoval a vyzbrojil stopäťdesiat tisícovú armádu a ku koncu svojej existencie mal vo svojej mene aj strieborné mince? 

 

Odpoveď: Viem kam mierite, ale to je nebezpečná cesta.

 

Aj túto odpoveď so pochopil. Bola hodna vzdelaného a rozhľadeného politológa.

 

Otázka: Myslíte si, že by stálo za úvahu a verejnú diskusiu hľadanie cesty od tej prvej možnosti k tej druhej?

 

Odpoveď: Prepáčte, už ma volajú, musím ísť.

 

Aj túto odpoveď som pochopil. Ďakujem, že ste sa unúvali už jeho chrbát nepočul.

 

 

 

5. decembra 2022

 

 


Blogy

Marek Brna

René Pavlík

Milan Šupa

Erik Majercak

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, vojenská technika

.