Dôkaz starobylosti slovenčiny máme doslova na dlani

Slovenčinu, náš materinský jazyk, používame denne. No pritom si sotva uvedomujeme, do akej hĺbky historického času siahajú jej korene. Doslova priamo na dlani však máme dôkazy, že táto hĺbka je mimoriadna. Neodvažujeme sa do takej hĺbky ani nazrieť a opití „západom“ zosmiešňujeme štúrovcov, ktorí sa dávno pred nami nazrieť odvážili…

Upozornenie z Číny

Priznám sa, že aj ja som potreboval impulz zvonku, aby som sa zamyslel nad témou položenou v úvode. Ako prekladateľ pracujem aj pre čínsku firmu a pri dôkladných jazykových kontrolách som dostal otázku na preklad výrazov „4 hodiny“ a „8 hodín“. Išlo o možnosti, ktoré sa v aplikácii zobrazujú v nastaveniach. Otázka bola, či nejde o chybu v preklade a ktoré vyjadrenie množného čísla je správne.

Vysvetlil som, že v slovenčine máme dve gramatické formy množného čísla. Keď ide o 2, 3 alebo 4 veci, používame prvý pád množného čísla, ale keď ide o 5 a viac vecí, používame 2. pád množného čísla. Číňania neskloňujú slová a toto gramatické pravidlo im môže pripadať veľmi exotické. V skutočnosti to nie je výsada len slovenčiny. Podobne sa tvorí množné číslo s číslovkami vo všetkých slovanských jazykoch. Zo záujmu som začal hľadať obdobu v iných jazykoch, no márne.

Márne hľadanie obdoby

Podobné pravidlá tvorenia množného čísla, ako slovanské jazyky, nemá žiaden európsky jazyk. Európske jazyky, najmä tie, čo sa dnes považujú za „vyspelejšie“, veľmi ovplyvnila latinčina. Latinčina má oveľa jednoduchšie pravidlá a tie naše pripomína len skloňovanie čísloviek 1 – 3. Tvar podstatných mien v množnom čísle je však rovnaký bez ohľadu na počet. Románske jazyky, odvodené od latinčiny, majú pravidlá ešte jednoduchšie. Množné číslo sa spravidla tvorí koncovkou „-s“ a to je všetko. Mimochodom, aj angličtina svoj spôsob tvorenia množného čísla prevzala z latinčiny.

Rôzne neobvyklejšie pravidlá narábania s množným číslom mali starobylejšie európske jazyky. Homérska gréčtina ešte vo veľkej miere používala tvar „duál“, keď sa hovorilo o dvojici vecí. V dnešnej gréčtine táto forma zanikla. Keď som sa s týmto javom stretol po prvý raz, zdal sa mi veľmi exotický a starobylý. Kým som si uvedomil, že podobné formy máme aj v slovenčine a ostatných slovanských jazykoch. Nejde len o slovo „obaja/obe“, ktoré ako príklad spomínajú učebnice. Máme slová, ktorým hovoríme „pomnožné“, ale ide spravidla o nedeliteľný pár, dve veci v jednej. Napríklad nohavice, okuliare, nožnice, dupačky.

V minulosti pravdepodobne bolo takýchto slov viac. Napríklad liace – opraty na konskom postroji. Sú to slová, ktorým ešte rozumieme, ale prakticky ich už nepoužívame. Zmeny významu slov si často ani neuvedomíme. Napríklad slovo „milenci“ v minulosti vždy znamenalo dvojicu…

Obdobu zvláštneho používania množného čísla, som našiel až v jazykoch pôvodných obyvateľov Austrálie. Oni v množnom čísle slov rozlišujú, či ide o určitý a dobre spočítateľný počet vecí, alebo ide o veľké množstvo. Jazykovedci tejto forme hovoria „superplurál“.

Kde sú korene

Naši jazykovedci sa sotva niekedy odvažujú skúmať pôvod a vývoj slovenčiny do väčšej hĺbky v minulosti, než je príchod Konštantína a Metoda. Nemajú na to písomný materiál, ani odvahu na vedecké hypotézy. Naši predkovia však v tom čase nepochybne hovorili slovanským jazykom. Terajšia forma tvorby množného čísla už existovala a od tých čias sa jazyk skôr zjednodušil. Napríklad v oveľa menšej miere používame duál a aj iné jazykové tvary. Ani po storočiach koexistencie s latinčinou, maďarčinou a nemčinou sme však nezjednodušili svoje množné číslo. Je to veľmi hlboko zabudované v logike celej rodiny slovanských jazykov. A je to dôkaz starobylosti slovenčiny.

Porovnanie s ostatnými európskymi jazykmi nás oprávňuje tvrdiť, že je to podstatne starší jav ako vznik latinčiny. Podobná logika v austrálskych jazykoch nám zas napovedá, že tento jav mohol vzniknúť pred mnohými tisíckami rokov, keď bolo pre ľudí praktické počítať najviac do štyroch. Počet nad štyri už bol „veľa niečoho“.

Záver – čo z toho vyplýva

Verím, že vedomie starobylosti nášho jazyka urobí na vás, čitateľov, dojem a že si aj patričné závery urobíte sami. Rád by som však upozornil na príklad európskych jazykov a latinčiny. Obdobie Rímskej ríše bolo obdobím nefalšovanej svetovej globalizácie. Vplyvom latinčiny mnoho európskych jazykov zaniklo a vznikla nová rodina románskych jazykov. Z porovnávacích štúdií je zrejmé, že nové jazyky sú gramaticky a formálne jednoduchšie, ako pôvodné jazyky. Podobné nebezpečenstvo hrozí nášmu jazyku aj počas súčasnej globalizácie s angličtinou.

 

A na záver ešte jedna provokatívna poznámka. Po prevrate na konci minulého storočia je módou tvrdiť, že Slovensko patrí politicky „na západ“. Politicky možno – od čias Svätoplukovho holdu Karolmanovi a jeho otcovi Ľudovítovi. Lenže vo vlastnom jazyku máme dôkazy, že tisícky rokov sme patrili, a stále patríme, do veľkej rodiny Slovanov. Pýcha a posmešky poklonkovačov „západu“ na tom nemôžu nič zmeniť.

https://belobog.sk/

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Marián Moravčík

O AUTOROVI

https://belobog.sk/
Viac mojich starších textov nájdete tu:
https://poznamkypanabavora.wordpress.com/category/od-pratel/navaja/
alebo tu:
https://vlkovobloguje.wordpress.com/category/navajammova-posta/

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 95

Celkové hodnotenie: 17.43

Priemerná čítanosť: 1590

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Na mnohých miestach komplikuje dopravu poľadovica

    0icon

    Na viacerých úsekoch slovenských ciest komplikuje dopravu poľadovica i sneženie. Informujú o tom zdroje dopravných informácií.

    Lipták verí Slovenkám aj smerom do budúcnosti: "Som veľký optimista"

    0icon

    Kapitán slovenských tenistiek Matej Lipták je po úspechu na finálovom turnaji Pohára Billie-Jean Kingovej optimista smerom do budúcnosti. Slovenky získali v Malage druhé miesto, čo…

    Detva ukončila tretiu etapu prípravy svojej parkovacej politiky

    0icon

    Detva 21. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Mesto Detva v súčasnosti ukončilo tretiu etapu prípravy svojej parkovacej politiky. Znamená to, že má návrh opatrení na…

    Jankovič po prehre: "Boli sme asi najbližšie k víťazstvu"

    0icon

    Basketbalistky Piešťanských Čajok neuspeli vo svojom piatom vystúpení v E-skupine Európskeho pohára (Eurocup), keď prehrali na palubovke tureckého Bodrumu Basketbol 73:78. V tabuľke zostali na…

    Putin sa prihovoril národu

    0icon

    Moskva 21. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Vyacheslav Prokofyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, Pavel Bednyakov)   Ruský prezident Vladimir Putin sa 21. novembra večer obrátil na…

    Ministerka kultúry Šimkovičová odovzdala laureátom ceny v oblasti kultúry za rok 2023

    0icon

    Ministerka kultúry Slovenskej republiky Martina Šimkovičová dnes odovzdala ceny ministerky kultúry laureátom za rok 2023. Počas slávnostného odovzdávania vyzdvihla prínos ocenených nielen pre oblasť kultúry…

    Greenpeace protestuje proti výstavbe nového jadrového zdroja, klíme nepomôže

    0icon

    Greenpeace Slovensko ostro protestuje proti výstavbe nového jadrového zdroja. Nový jadrový blok v Jaslovských Bohuniciach podľa organizácie nepomôže s riešením klimatickej krízy z dôvodu, že…

    Spevák Ed Sheeran v lete pomohol Ipswichu k získaniu nového hráča

    0icon

    Anglický futbalový klub Ipswich Town v lete získal jednu z nových posíl aj zásluhou populárneho speváka Eda Sheerana. Potvrdil to generálny riaditeľ klubu Mark Ashton,…

    Lekárske odborové združenie: Dáta ukazujú, že súkromné nemocnice na Slovensku dostávajú viac ako štátne

    0icon

    Súkromné nemocnice sú podľa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) na Slovensku, s prihliadnutím na finančnú náročnosť rôznych výkonov, lepšie platené ako tie štátne. Všeobecná zdravotná poisťovňa…

    Stuttgart bude v najbližších týždňoch bez útočníka Undava

    0icon

    Berlín 21. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Tom Weller)   Nemecký futbalový klub VfB Stuttgart sa v najbližších týždňoch musí zaobísť bez útočníka Deniza Undava "Na stredajšom tréningu…

    FOTO DŇA