Ide o záležitosť, o ktorej už dávnejšie písali Lidovky.
V stručnosti – gen. Milley, ktorý bol pod Trumpom ako náčelník spojených generálnych štábov najvyšším veliteľom armády, v čase preberania moci novým prezidentom Bidenom úplne odstavil bývalého prezidenta Trumpa od moci. Dal pokyny všetkým podriadeným, aby neposlúchli žiadne priame Trumpove rozkazy a ostali v takom prípade pasívni. Oficiálna motivácia bola tá, že chcel zabrániť Trumpovi, aby násilím prevzal moc a odmietol ju odovzdať Bidenovi.
Táto akcia vyvolala silné rozpaky aj medzi ľuďmi, ktorí neboli Trumpovými prívržencami, lebo Trump očividne žiadny prevrat nepripravoval, no akcia gen. Milleyho bola dokonaným vojenským štátnym prevratom.
Celá záležitosť sa dostáva do centra pozornosti verejnosti kvôli pripravovanej knihe Boba Woodwarda a Boba Costa s názvom „Peril“ (Ohrozenie), ktorá má vyjsť ešte tento mesiac a podrobne popisuje tieto udalosti. Gen. Milleymu v popularite nepomohlo ani to, že je formálne hlavným organizátorom odchodu armády z Afganistanu.
So far, so good, ešte stále by sa Milley mohol (aspoň medzi Demokratmi) považovať za hrdinu, ale práve v súčasných dňoch vyplávalo na povrch, že Milley v období nepokojov okolo Kapitolu, keď fakticky dočasne prevzal moc, opakovane telefonoval náčelníkovi generálneho štábu armády do Číny a informoval ho, že Trump je odstavený od vojenského rozhodovania a nie je potrebné obávať sa žiadneho útoku zo strany USA, bez ohľadu na to, čo bude v médiách. Milley dokonca sľúbil, že bude protistranu informovať, keby predsa niečo vážneho proti Číne hrozilo.
Rozkol vo verejnosti USA zrejme podporia aj prvé reakcie niektorých skalných priaznivcov Bidena. Napríklad Peter Baker, hlavný spravodajca New York times z Bieleho domu sa vyjadril, že Milley si nezaslúži prílišné zjednodušovanie a že sa fakticky nič vážneho nestalo, keď zavolal do Číny.
Naproti tomu napr. republikánsky kongresman Chris Stewart pre Fox News povedal, že ide fakticky o vlastizradu, lebo armáda má byť podľa ústavy pod civilnou kontrolou a je úplne neprípustné, aby si veliteľstvo armády, keď má pochybnosti o práve vykonávanej politike, zobralo záležitosti do vlastných rúk a na najvyššej úrovni riešilo zahraničnú politiku.
Prevládajúce reakcie na twitteri sú v duchu „Milley, tvojou povinnosťou je podporovať prezidenta, nie Čínu“.
Komentár pod čiarou:
Ľudia ako Milley a Biden sú prototypom predstaviteľov našej „vládnej koalície“. Ich sebareflexia a dobrovoľné odstúpenie sa teda nedá očakávať. Sklamali by tútora.