Je čierna a je považovaná za komunistické dievča, tak sa dá opísať americká študentka Isra Hirsi, ktorá sa na svojom profile prezentuje symbolom kosáka a kladiva a vyzýva Američanov na online komunistickú revolúciu. Kto by si však myslel, že Isra je iba ďalšia nepodstatná, “radikálna Trumpova fanúšička”, ako často Trumpovych fanúšikov vykresľujú americké médiá alebo len prostoduchá americká Republikánka, veľmi by sa mýlil. Je Demokratka a jej spoločenské výzvy propagujú hlavne americké mainstreamové médiá.
“Poďme na to! Kto je pripravený na revolúciu?”, pýta sa verejnosti prostredníctvom statusu na svojom Twitteri. Po výzve nasleduje nasleduje hashtag: #RIPCapitalism . Keď naň kliknete, zistíte neuveriteľné: v americkej spoločnosti sa rodí silný spoločenský prúd anti-kapitalistov, ktorý začína masívne šíriť myšlienku radikálneho ukončenia amerického kapitalizmu.
Mladá, iba 18-ročná Isra Hirsi sa narodila 22. februára 2003 a je študentkou strednej školy v Minneapolise. Jej matka, Ilhan Omar je americká politička narodená v Somálsku a reprezentuje politický prúd Demokratov. Je známa výrokmi, ktorými počas pandémie navrhovala radikálne zoštátnenie súkromných nemocníc v Spojených štátoch. Isra začína na jeseň študovať na Kolumbijskej univerzite v New Yorku.
Mladá Isra dokázala za krátky čas získať značnú komunitu sledovateľov na Twitteri a Instagrame hlavne vďaka svojej práce počas klimatického štrajku americkej mládeže (US Youth Climate Strike), ktorého je spoluzakladateľkou. Je to nesmierne aktívna, mladá slečna. Počas jedného roka vystúpila v USA na prestížnych podujatiach, vrátane jej vlastnej prednášky na univerzite Wake Forest v Severnej Karolíne s názvom „Angry Black Girl“ (Nahnevané čierne dievča). V článku s názvom “Vláda a politika vo veku do 40 rokov“, bola Isra prezentovaná v roku 2020 v časopise New York Magazine a časopis Vice News ju pre svoju prácu v oblasti zmeny podnebia označil za „záchrankyňu planéty“ . Isra Hirsi bola vo februári 2021 tiež účastníčka diskusie na konferencii o klíme na univerzite, ktorá sa čoskoro stane jej alma mater, a na University of Washington prednášala minulý mesiac. Isra bola tiež zaradená do zoznamu známych osobností v časopise Forbes.
Isrina matka, kongresmanka Ilhan Omar zostáva liberálnou Demokratkou aj naďalej: názory jej dcéry sa jej však páčia. Dá sa to usúdiť z toho, že dcérinu výzvu na komunistickú revolúciu v USA olajkovala. Samotná Isra sa za posledné štyri mesiace stala značne nepohodlnou. Vyslúžila si za obhajovanie komunistickej filozofie v USA mnohopočetnú nenávisť americkej komunity. Niektorí politickí fanatici, či už Demokrati alebo Republikáni sa jej dokonca vyhrážajú smrťou. Keď však analyzujete komentáre verejnosti pod jej statusmi podrobnejšie tak zistíte, že v USA sa popri nenávistnom spoločenskom systéme radikálnych fanúšikov Demokratickej strany tvorí neobvykle silný a presvedčený spoločenský prúd anti-kapitalistov, ktorí hlasno volajú po radikálnej zmene amerického systému. Kto by si však myslel, že sú to hlavne typickí Trumpovi voliči, tak je na omyle. Množstvo týchto názorov sa ozýva z afroamerických a hispánskych komunít. Pre lepšie pochopenie veci: americká spoločnosť tradičných demokratov je po desiatkach rokov pôsobenia typickej americkej politiky a mediálnej, anti-komunistickej propagandy presvedčená, že komunizmus ako spôsob spravovania spoločností je to najhoršie zlo, aké kedy na svete existovalo. Bežne sa v USA pri prezentácii sociálnejších názorov stretnete s reakciou, že vás následne začne okolie označovať za komunistu, čo takmer automaticky znamená istý druh akejsi spoločenskej nepohodlnosti. V USA existuje množstvo epizód zo života ľudí, kedy americkí demokrati šíria v spoločnosti presvedčivé názory, že ľudia, ktorí žili v komunizme, nemôžu o komunizme vedieť nič pravdivé. Keď sa ich spýtate na dôvod, odpoveď je obvykle principiálne rovnaká: “He who lived in communism simply cannot know this because he lived in fucking communism” (Ten, kto žil v komunizme ho jednoducho nemôže poznať, pretože žil v zasratom komunizme). Ak v tom hľadáte nejakú logiku, tak je to vlastne akési zaužívané spoločenské presvedčenie značnej časti americkej verejnosti, že komunizmus bol natoľko zvrátený a propagandistický režim, že ľudia v ňom žijúci, nemôžu mať zákonite triezve názory. Inými slovami, to podraďovanie postkomunistického sveta Američanmi plynie z všeobecného názoru, že komunista (rozumej pod tým občan postkomunistického štátu), hoc aj bývalý, je svojim spôsobom pre Američana menejcenný v zmysle, že nie ste pre neho rovnocenný partner.
COMMUNIST PARTY USA – Komunistická strana Spojených štátov
“Drahí súdruhovia! Pracujúci ľudia z každého kúta americkej spoločnosti sa spájajú v otázkach, ako sú rasistické násilie, zdravotná starostlivosť, zmena podnebia, reprodukčné práva žien, pracovné práva a práva prisťahovalcov”, týmito slovami začína článok amerických komunistov na ich domovskej stránke https://cpusa.org/. Nájdete tam však aj množstvo iných, pre Slovákov nie až tak neznámych hesiel: “Za demokraciu. Za rovnosť. Za socializmus. Pre udržateľnú budúcnosť a svet, ktorý dáva ľuďom prednosť pred ziskom.”
Komunistická strana USA bola založená ešte v roku 1919, o dva roky skôr, ako bola založená KSČ v bývalom Československu. V roku 2019 bol jej program aktualizovaný do modernej podoby 21. storočia, tzv. Chicagskym dohovorom. Po celé tie roky bola americká komunistická strana v americkej spoločnosti zatracovaná. Počas Trumpovej vlády v USA toto hnutie neobvykle rýchlo začalo silnieť, hlavne v hispánskej a afroamerickej komunite. Niet sa teda čomu moc čudovať, že si na jednu zo svojich súčasných kampaní prepožičali existenciu a rétoriku mladej komunistky Hirsiovej. Citujem: “Na Isre Hirsiovej, ktorá za posledný rok organizovala a viedla klimatické štrajky mládeže, obdivujeme jej odvahu vo vyhláseniach v ktorých sa na Twitteri verejne prihlásila ku komunizmu, a to aj napriek intenzívnym xenofóbnym útokom zo strany extrémnej pravice. Vítame tieto radikálne závery.”
Bližšiu analýzu súčasného, veľmi neobvyklého a preto zaujímavého vývoja americkej komunistickej strany sa budem venovať v budúcom článku.