Po parlamentných voľbách v roku 2016 sa ĽS Naše Slovensko stala súčasťou nášho zákonodarného zboru, v ktorom zaujala pozíciu parlamentnej opozičnej strany disponujúcej 14 poslancami. Celé volebné obdobie 2016–2020 táto strana a jej vedúci predstavitelia, spolu s jej poslaneckým klubom vystupovala ako veľmi aktívna a nekompromisná opozičná sila, o čom svedčili časté vystúpenia jej poslancov v pléne NR SR, v príslušných parlamentných výboroch ako aj pri vypracovaní a podaní vyše 100 zákonov a ich noviel, sledujúcich skvalitnenie fungovania jednotlivých oblastí verejného života na Slovensku.
ĽS Naše Slovensko bola jedinou relevantnou stranou na našej politickej scéne, ktorá dlhodobo a principiálne vystupovala ako dôsledne pronárodne orientovaný politický subjekt, presadzujúci národnoštátne priority Slovenska, jeho štátnu suverenitu a zvrchovanosť. Aj preto veľmi kriticky vystupovala voči aktivitám bruselských politických elít a ich domácich prisluhovačov zameraných na potláčanie suverenity a okliešťovanie kompetencií národných štátov, s cieľom pretvoriť EÚ na centrálne riadený superštát s jediným mocenským centrom v Bruseli. V zahraničnopolitickej činnosti ĽS Naše Slovensko odmietala jednostrannú orientáciu na západoeurópske a severoatlantické politické, hospodárske a vojenské štruktúry (EÚ, NATO a USA), zdôrazňujúc pritom nutnosť našej úzkej spolupráce so všetkými krajinami bez ohľadu na svetovú stranu, vrátane spolupráce a vzájomne výhodnej kooperácie s Ruskou federáciou.
Snáď s ešte väčšou intenzitou než v NR SR sa aktivity ĽS Naše Slovensko prejavovali mimo oblasť vysokej politiky, teda vo verejnom priestranstve a v štruktúrach strany. Strana disponovala niekoľkými tisíckami členov, veľkým počtom sympatizantov a voličov. ĽS Naše Slovensko mala vybudované okresné a krajské organizácie aktívne sa zapájajúce do straníckeho života a podieľajúce sa na organizácií veľkého počtu akcií určených ako pre členov, tak aj pre sympatizantov strany. Propagácii strany na verejnosti slúžilo aj pravidelné vydávanie celoštátnych a regionálnych novín s cieľom prelomiť mediálnu blokádu, prezentovať na verejnosti činnosť strany a jej vedenia a vysvetľovať ciele a zámery ĽS Naše Slovensko. Dôležitou súčasťou činnosti strany, na ktorú boli poskytnuté desiatky tisíc eur boli jej charitatívne aktivity zamerané na finančnú a materiálnu pomoc sociálne slabším slušným rodinám, organizovanie letných detských táborov, poskytovanie finančnej pomoci nádejným športovcom a pod. Nezanedbateľnou činnosťou strany bola organizácia slávnostných stretnutí pri príležitostí významných historických výročí ako aj organizácia množstva protestných zhromaždení reagujúcich na aktuálne problémy súčasného politického a spoločenského diania na Slovensku a mimo neho. Oprávnene a s plnou vážnosťou môžeme povedať, že ĽS Naše Slovensko v predchádzajúcom volebnom období patrila k najaktívnejším politickým subjektom, čo sa odrazilo na rastúcej podpore zo strany sympatizantov, ktorá v prieskumoch preferencií strán dosahovala v priemere okolo 12%.
Žiaľ, dnes je všetko inak. Drvivá väčšina vyššie uvedených aktivít je už len minulosťou, v súčasnosti je strana v útlme, stratila svoju akčnosť, stratila časť svojich členov a sympatizantov, čo sa následne prejavilo v poklese jej preferencií, ktoré sa dnes ocitajú pod hranicou 5% zvoliteľnosti, takže je veľmi pravdepodobné, že strana bude mať v nasledujúcich voľbách (predčasných alebo riadnych) veľký problém obhájiť svoju účasť v NR SR. Aj keď sa ĽS Naše Slovensko po voľbách v roku 2020 prebojovala do NR SR a získala 17 poslaneckých mandátov, po troch mesiacoch jej poslanecký klub opustili traja poslanci, ktorí, podľa názoru autora tohto príspevku nemali čo robiť na kandidátke strany a ktorých nominácia bola výsledkom subjektívneho a dá sa povedať, že aj veľmi naivného a nezodpovedného rozhodnutia predsedu strany M. Kotlebu, pri výbere kandidátov a ich umiestňovaní na kandidátskej listine. V marci tohto roka ohlásilo svoj odchod z poslaneckého klubu ako aj z vedúcich straníckych funkcií ďalších 5 poslancov nespokojných s činnosťou predsedu M. Kotlebu. Na ústupe z predchádzajúcich pozícií a na útlme jej činnosti, ako aj na strate povesti strany a jej podpory zo strany verejnosti sa podpísalo aj zatiaľ neprávoplatné odsúdenie predsedu strany M. Kotlebu. Určite, jeho odsúdenie môžeme chápať ako politicky motivované a vykonštruované súdne rozhodnutie, s cieľom poškodiť povesť strany a jej predsedu a takýmto spôsobom eliminovať jej vplyv v spoločnosti. Aj napriek tomu, nie je možné vylúčiť ten fakt, že pomerne veľkú časť obyvateľstva táto skutočnosť ovplyvní pri prideľovaní ich preferencií LS Naše Slovensko.
Dnes, na rozdiel od veľmi mnohostrannej činnosti v nie tak dávnej minulosti je prezentácia ĽS Naše Slovensko na verejnosti v podstate nulová. Ak nepočítame niektoré zbytočné a nepremyslené vyjadrenia a prezentované postoje jej predsedu M. Kotlebu (prezentácia liečby Covidu kombinovaným použitím kvapiek proti kašľu a vodky, čipovanie ľudí prostredníctvom očkovania, odlet so svojim synom z Egypta bez súhlasu jeho matky a niektoré ďalšie excesy), ktoré v žiadnom prípade neposlúžili povesti predsedu a samotnej ĽS Naše Slovensko, tak z pohľadu bežného občana sa môže zdať, že strana pôsobí v ilegalite a prísnom utajení. Pričom doterajšia činnosť, amaterizmus a neschopnosť terajšej vládnej garnitúry prijímať racionálne a pre Slovensko a jeho občanov aj potrebné opatrenia, jej zahraničnopolitické smerovanie orientované výhradne na západoeurópske štruktúry a USA a nezakrytá obhajoba a realizácia ich záujmov, ako aj otvorená proti ruská propaganda dáva ĽS Naše Slovensko veľký priestor pre nekompromisnú a kritickú opozičnú činnosť, ktorou by sa táto strana navrátila k svojim pôvodným princípom, zásadám, aktivitám a napĺňaniu svojho politického programu.
PhDr. Štefan Surmánek, CSc.
Košice.